Spotkanie Stowarzyszenia Zielone Jaworzno z przedstawicielami Lasów Państwowych

1 tydzień temu

Otrzymaliśmy od Stowarzyszenia Zielone Jaworzno notę opisującą spotkanie radnego Michała Kirkera i członków stowarzyszenia z przedstawicielami Nadleśnictwa Chrzanów oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Zebrani omawiali aktualny stan drzewostanu w Jaworznie.

Rozmowy z Nadleśnictwem Chrzanów oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach

W dniu 25 kwietnia 2024 r. udaliśmy się na spotkanie z leśnikami z Nadleśnictwa Chrzanów oraz delegacją reprezentującą Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach. Pani Nadleśniczy Ewelina Boruń odniosła się do naszych pytań oraz wniosków zawartych w korespondencji z dnia 18 kwietnia 2024 r. dotyczących – między innymi – wyłączenia z gospodarki leśnej zalewisk pogórniczych w kompleksie leśnym „Podłęże”, modyfikacji gospodarki leśnej w otulinie rezerwatu przyrody „Dolina Żabnika” oraz w obszarze chronionego krajobrazu Dobra-Wilkoszyn, odejścia od rębni zupełnej we wszystkich lasach Nadleśnictwa Chrzanów. Trwająca 3 godziny rozmowa stała się platformą wymiany obserwacji i doświadczeń leśników oraz strony społecznej. Z satysfakcją odnotowujemy, iż rozmowa przebiegła w atmosferze powagi i wzajemnego szacunku. Mamy świadomość, iż próba zrozumienia własnych racji będzie zadaniem trudnym i wymagającym wielkiej dozy dobrej woli od każdej ze stron: my chcemy lasów a nie zrębów, a leśnicy mają swoje PUL-e z zapisaną w nich gospodarczą funkcją lasu… Przed nami – kolejne rozmowy z leśnikami. Dla dobra przyrody. I ludzi.

Działania Stowarzyszenia napędzają mieszkańcy, którym leży na sercu dobro jaworznickich lasów, jak pan Krystian, który napisał do Zielonego Jaworzna list. Treść publikujemy poniżej.

Etymologia nazwy Jaworzno odnosi się do jaworowych lasów poddawanych wycinkom – jawor rżną”. Czy naprawdę współczesne władze muszą aż tak dosłownie oddawać hołd tradycji? Jaworzno słynące w regionie z obszarów zielonych, atrakcyjnej natury i przede wszystkim pięknych lasów staje na skraju utraty swej zielonej tożsamości. Co roku kolejne hektary poddawane zostają pozornej „pielęgnacji lasów”, polegającej najzwyczajniej w świecie na regularnej wycince na coraz to większą skalę. W podstępny sposób usypia się czujność mieszkańców maskując leśne ścieżki, aby w następstwie tego wyciąć dostojne świerki i sosny. Ponowne zalesianie w żadnym razie nie jest współmierne do wyrządzonej degeneracji zmasakrowanych terenów. Nowe drzewka ledwie kiełkują po kilku latach od zasadzenia, nie pozostawiając mieszkańcom cienia nadziei na odzyskanie terenów zielonych. To proceder wyjątkowo haniebny i oburzający.

Kierowany troską o środowisko, przyrodę i walory ekologiczne miasta zwracam się z prośbą o dziennikarskie śledztwo i zbadanie tej sprawy. Mam głębokie podejrzenie, iż decydenci nie działają na rzecz dobra lasów czy miasta, a jedynie komercjalnego zysku przysłaniającego im trzeźwy ogląd sytuacji.

Zwracam się z prośbą do Prezydenta Miasta o zdecydowane działanie i przeciwstawienie się patologicznym wycinkom, które zmienią obraz Jaworzna na zawsze, zniszczą jego potencjał i odstraszą nowych mieszkańców.

Apeluję do decydentów Lasów Państwowych o zaprzestanie polityki ciągłego niszczenia zielonych zasobów już nie tylko Jaworzna, ale całej Polski. Gdy wytniecie Państwo ostatnie drzewo, nie będziecie już władni zarządzać żadnym hektarem, chyba, iż przejdziecie proces restrukturyzacji na Zgliszcza Państwowe.

Załączam dokumentację fotograficzną sporządzoną dnia 21.04.2024r. na terenie Nadleśnictwa Jaworzno Szczakowa, w którym to z niepokojem zaobserwowałem kolejne dziesiątki drzew oznaczonych do wycinki.

Uprzejmie proszę o pisemne odniesienie się do mojego pisma.

1 z 4

autor artykułu: Stowarzyszenie Zielone Jaworzno

Idź do oryginalnego materiału