Dr Elżbieta Wojtas-Ciborska, autorka „Wielkiej księgi Limanowian” była gościem Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej.
Spotkanie rozpoczęła dyrektor Magdalena Urbaniec. Następnie głos zabrała burmistrz Limanowej Jolanta Juszkiewicz. Dr Elżbieta Wojtas-Ciborska przybliżyła kwestie związane z gromadzeniem informacji do publikacji, a wybrane biografie odczytała Małgorzata Lis.
Fragment wstępu
Książka, którą Czytelnicy otrzymują do rąk, jest kontynuacją wydanej przez laty księgi limanowian mojego autorstwa, teraz pod zamierzonym pierwotnie tytułem jako „Wielka księga limanowian”. Dzieło powstało społecznym wysiłkiem autorki. Patronat Starosty Powiatu, Pana Mieczysława Urygi, sprawił, iż informacje wraz z ankietą były dostępne przez cały czas w witrynie internetowej starostwa. Śladem Pana Starosty podążyło trzech Wójtów Ziemi Limanowskiej: Pan Paweł Ptaszek z Tymbarku; Pan Jan Skrzekut z gminy Limanowa i Pan Adam Sołtys ze Słopnic, nie szczędząc patronackiej pomocy nad biograficznym kompendium naszej Małej Ojczyzny. Dzieło zrecenzowali Panowie Profesorowie: Stanisław Palka oraz Józef Szymon Wroński, który udzielił także rekomendacji podjętemu przedsięwzięciu. Wszystkim wymienionym najpiękniej dziękuję. W toku codziennej pracy zdumiewała mnie życzliwa i kompletna pomoc limanowskich przyjaciół. Ci społecznicy z ducha, a z merytorycznego punktu widzenia pierwszorzędni i świetni znawcy poruszanej tematyki, doskonale osadzeni w regionie, zasługują na podziw, wdzięczność i zapamiętanie. Powiat limanowski powstał w 1867 roku i mieści się w środkowej części województwa małopolskiego, zajmując 6,3% jego powierzchni (952 km2) i licząc 132 tys. mieszkańców. Sąsiaduje z powiatami: myślenickim, bocheńskim, brzeskim, nowosądeckim i nowotarskim. Obejmuje 12 gmin, w tym dwie miejskie (Limanowa i Mszana Dolna) oraz dziesięć wiejskich. W skład powiatu wchodzi 171 miejscowości. Powiat Limanowski to region górzysty, którego większą część stanowi Beskid Wyspowy. Część południowa powiatu obejmuje północne stoki Gorców z Gorczańskim Parkiem Narodowym. Aż 78% powierzchni tego parku znajduje się w powiecie limanowskim. Wyjątkowe nagromadzenie chronionych terenów leśnych, zdrowe i ekologiczne sady obfitujące w świeże, soczyste owoce oraz brak zanieczyszczeń przemysłowych to szczególne walory powiatu limanowskiego.
Z recenzji profesora Stanisława Pałki
Autorka książki uwzględniła w zestawie osób zarówno postaci związane w pewnym stopniu z ziemią limanowską z dawnych wieków (np. Patrick Gordon, Szkot urodzony w 1635 roku) lub ściśle z tą ziemią (np. Krzysztof Dunin Wąsowicz, właściciel Przyszowej, zaginął w 1656 roku), po części XVIII i XIX wieku, głównie jednak z XX wieku, a choćby z XXI wieku (sportsmenka urodzona w 2003 roku). Zatem dobrym pomysłem było uwzględnienie w zestawie nazwisk zarówno osoby urodzone w Limanowej lub powiecie limanowskim, jak i osoby urodzone poza tym powiatem, ale zaistniałe w nim w toku działalności zawodowej i społecznej. Bardzo bogaty informacyjnie, dobrze ułożony zbiór biogramów wart jest upowszechnienia.
Z recenzji profesora Józefa Szymona Wrońskiego
Wielka księga… napisana jest pięknym, a zarazem prostym, zrozumiałym językiem, stosowanym do fachu przedstawianej w biogramie osoby. Wszystkie teksty spięte są piękną klamrą w rodzaju czy to cytatu, jakiegoś trafionego sformułowania czy też dowcipu, co sprawia, iż tekst jest interesujący, trafia niejako w sedno omawianych spraw. (…) Autorka konsultowała się z wieloma kompetentnymi osobami, włożyła tyle serca, umiejętności i wiedzy, by każdy biogram był dopracowany, dopieszczony, tak iż już po przeczytaniu wyrabiamy sobie zdanie na temat przedstawionej postaci. Biogramy mają znaczenie nie tylko lokalne, czy ponadregionalne, ale mają wydźwięk ogólnopolski, gdyż opisują postaci nietuzinkowe, niekoniecznie urodzone na Limanowszczyźnie , ale związane z naszymi stronami… .
źródło: Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej oraz Wydawnictwo MHPRL; oprac. MAG
fot. Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej