Społeczność LGBT w województwie opolskim namawia do „coming outu”

2 tygodni temu

“Jest nas więcej, sprowokuj z nami równość” to tytuł kampanii społecznej prowadzonej przez Tęczowe Opole. Sandra Mazur, koordynatorka programowa wskazuje, iż w ramach projektu “Aktywizm, to jest TO” powstał raport o sytuacji społecznej osób LGBT w województwie opolskim. Trwa także kampania społeczna skierowana do osób z mniejszych miast naszego regionu.

– Akademia to zespół liderów, którzy organizują wydarzenia dla osób queerowych z mniejszych miejscowości. Pomagają w orzecznictwie, wspierają – mówi Maja Kopeć, która była zaangażowana w projektowanie kampanii społecznej.

– Myśleliśmy o tym, w jaki sposób możemy dotrzeć do osób z mniejszych miejscowości. Oni boją się homofobii, boją się pokazywać i przez to ich nie widać. Chcieliśmy dodać im otuchy poprzez hasła na bilbordach. Mam nadzieję, iż dzięki tej kampanii będzie się działo więcej, a ludzie wyjdą z ukrycia – mówi Natan Bryza z Tęczowego Opola.

Po dwa banery wiszą w Nysie, Strzelcach Opolskich i Kędzierzynie-Koźlu. Kampania w internecie obejmuje całe województwo. Skanując kod QR z baneru można podzielić się swoją historią.

LGBT w województwie opolskim. Pierwsze historie już spływają

Maciej Kruszka, rzecznik stowarzyszenia Tęczowe Opole mówi, iż już spływają pierwsze poruszające historie osób LGBT. – Mamy już 16 indywidualnych opowieści od osób w bardzo różnych grupach wiekowych, rozsianych po całym województwie opolskim. Jeszcze nie wiemy w jakiej formie się nimi podzielimy, ale zrobimy to na pewno – zaznacza.

Z raportu “Sytuacja społeczna osób LGBT w Polsce” (Kampania Przeciw Homofobii 2015-2016) wynika, iż województwo opolskie jest drugim pod względem liczby incydentów dyskryminacyjnych motywowanych homo- i transfobią w Polsce. Odsetek osób doświadczających dyskryminacji rośnie wraz z oddaleniem od dużych miast.

Członkowie Tęczowego Opola w ubiegłym roku opublikowali raport dotyczący sytuacji osób utożsamiających się z LGBT w województwie opolskim. Odpowiedzi zbierali między 12 maja 2022 r. a 3 lipca 2022 r. Łącznie kwestionariusz wypełniło 390 osób.

Ponad 75 proc. ankietowanych planuje w przyszłości opuścić województwo opolskie – na rzecz innego województwa w Polsce (35,6 proc.) lub innego kraju (40,3 proc.).

Tęczowe Opole dąży do organizacji większej liczby wydarzeń

Stowarzyszenie Tęczowe Opole działa na rzecz osób LGBT w województwie opolskim od 2018 r. Działania obejmują organizację Marszu Równości w Opolu, wydarzeń i warsztatów o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, integracyjnym i rozrywkowym dla osób nieheteronormatywnych i sojuszniczych.

– Rozkręcamy pierwszą tęczową imprezę tego roku – Benefit na VI Marsz Równości w Opolu! Przed Wami nie tylko klasyczna dobra impreza, ale również występy, których u nas jeszcze nie było – w tym roku zapraszamy na burleskę w piątek 26 kwietnia w OPO. A 1 czerwca odbędzie się 6. Marsz Równości w Opolu – słyszymy.

LGBT w województwie opolskim. Pary jednopłciowe chcą mieć takie same prawa jak małżeństwa

W Sejmie ważą się losy związków partnerskich. W kuluarach mówi się, iż propozycja terminu uregulowania kwestii złożenia projektu rządowego lub poselskiego zapadnie jeszcze w kwietniu.

Polska znajduje się wśród pięciu państw członkowskich Unii Europejskiej, które nie zapewniają parom jednopłciowym możliwości formalizacji swoich związków. Podobne braki prawne istnieją również w Bułgarii, Rumunii oraz na Litwie i Słowacji.

W grudniu 2023 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał decyzję w sprawie skargi przeciwko Polsce złożonej przez pięć polskich par jednopłciowych, które domagały się uznania prawnego swoich związków. W swoim wyroku Trybunał stwierdził, iż Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka. Zobowiązał nasz kraj do wprowadzenia odpowiednich przepisów chroniących prawa par jednopłciowych.

Idź do oryginalnego materiału