16 grudnia w Brukseli odbyło się posiedzenie Rady do Spraw Zagranicznych UE, na którym zawieszono ruch bezwizowy dla posiadaczy gruzińskich paszportów dyplomatycznych.
Wysoka przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Kaja Kallas powiedziała, iż wydarzenia w Gruzji „nie rozwijają się w kierunku, w którym powinny podążać kraje kandydujące” do UE.
„Zamierzamy omówić konsekwencje stosowania represji wobec opozycji i wszystkich narzędzi, które są w tym celu stosowane. Co możemy zrobić ze strony europejskiej: jedną kwestią są oczywiście sankcje, a inną ograniczenie ruchu bezwizowego” – powiedziała Kaja Kallas, która zastąpiła Josepa Borrella.
Kwalifikowana większość (co najmniej 55 procent państw członkowskich UE reprezentujących co najmniej 65 procent ludności – red.) poparła rozpoczęcie procedury związanej ze zniesieniem swobodnego wjazdu na gruzińskich paszportach dyplomatycznych.
Rada Unii Europejskiej poleciła Komisji Europejskiej przedstawienie oficjalnego dokumentu w tej sprawie. Według źródła Radia Swoboda, Komisja Europejska rozpoczęła już prace nad tą kwestią i przedstawi oficjalny dokument w najbliższych dniach.
Wiele państw członkowskich UE opowiedziało się za nałożeniem sankcji na wysokich rangą urzędników Gruzińskiego Marzenia. Według Politico, zabiegała o to Wysoka Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Bezpieczeństwa Kaja Kallas, która przewodniczy również Radzie Stosunków Zagranicznych Unii Europejskiej. Sprzeciwiają się temu Węgry i Słowacja.
Źródło: sovanews.tv
Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium