Sova: Rada UE jest gotowa wesprzeć naród gruziński na drodze do Europy

3 dni temu

Rada Unii Europejskiej opublikowała raport dotyczący rozszerzenia, w którym stwierdzono, iż UE jest gotowa wspierać Gruzinów na ich europejskiej drodze. Dokument wyraża jednak również zaniepokojenie kursem obranym przez gruziński rząd.

W raporcie Rada wyraziła żal z powodu niedawnej decyzji rządu Gruzji o zawieszeniu procesu akcesyjnego tego kraju do UE do 2028 r. i zdecydowanie potępiła przemoc wobec pokojowych demonstrantów, przedstawicieli mediów i polityków.

„W kontekście ostatnich konkluzji Rady Europy, Rada (Unii Europejskiej) potwierdza gotowość UE do wspierania narodu gruzińskiego na jego europejskiej drodze. Jednocześnie potwierdza poważne zaniepokojenie kursem obranym przez gruziński rząd, w tym ustawą o przejrzystości wpływów zagranicznych, a także innymi projektami ustaw, które są sprzeczne z podstawowymi wartościami i zasadami UE .

Rada Unii Europejskiej przypomina, iż w czerwcu i październiku 2024 r. Rada Europy zauważyła, iż ten kierunek działań podważa europejską ścieżkę Gruzji, skutkując faktycznym zawieszeniem procesu akcesyjnego.

Rada Unii Europejskiej jest zasmucona niedawną decyzją rządu Gruzji o zawieszeniu procesu akcesyjnego tego kraju do Unii Europejskiej do 2028 r.

Rada zdecydowanie potępia przemoc wobec pokojowych demonstrantów, przedstawicieli mediów i polityków.

Gruzińscy urzędnicy powinni szanować wolność zgromadzeń i wypowiedzi oraz powstrzymać się od użycia siły. Wszystkie akty przemocy muszą zostać zbadane, a sprawcy postawieni przed wymiarem sprawiedliwości” – stwierdzono w raporcie.

16 grudnia w Brukseli odbyło się spotkanie Rady Ministrów Spraw Zagranicznych państw członkowskich UE, ale nie udało się na nim podjąć decyzji o nałożeniu sankcji na gruzińskie władze. Zadecydowano tylko o zawieszeniu ruchu bezwizowego dla gruzińskich posiadaczy paszportów dyplomatycznych.

Protesty w Tbilisi i gruzińskich miastach nie ustają od 28 listopada, kiedy to premier Irakli Kobachidze ogłosił wstrzymanie rozmów akcesyjnych z UE.

Źródło: sovanews.tv

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium

Idź do oryginalnego materiału