Sova: Parlament Gruzji przyjął specjalne oświadczenie — odpowiedź dla Kongresu USA w sprawie MEGOBARI Act

2 dni temu

Parlament Gruzji przyjął specjalne oświadczenie w odpowiedzi na ustawę MEGOBARI, popartą przez Izbę Reprezentantów Kongresu USA.

Parlament Gruzji ocenia ustawę MEGOBARI, przyjętą przez Izbę Reprezentantów USA, jako wyjątkowo wrogi akt wobec państwa gruzińskiego, narodu gruzińskiego i jego organów władzy, w tym parlamentu Gruzji.

W dokumencie mowa jest „Deep State” stwierdzając, iż „głębokie państwo” i jego instytucje próbowały podważyć demokrację w Gruzji.

Zgodnie z oceną parlamentu Gruzji, ustawa MEGOBARI opiera się na trzech fałszywych twierdzeniach:

– Gruzja doświadcza znacznego regresu w rozwoju demokracji;

– Gruzja blokuje integrację euroatlantycką;

– Gruzja nawiązuje relacje z „Rosją, Chinami i innymi autorytarnymi reżimami”.

W oświadczeniu parlament Gruzji wyraża nadzieję, iż nowa administracja Stanów Zjednoczonych skutecznie osłabi wpływy „Deep State”, w wyniku czego Kongres USA odzyska dawną renomę, którą zdobywał przez 200 lat swojej działalności. Gruzińscy parlamentarzyści deklarują gotowość współpracy z Kongresem USA we wszystkich kwestiach, które mogą przyczynić się do poprawy relacji między Tbilisi a Waszyngtonem.

Wcześniej premier Gruzji Irakli Kobachidze opublikował list otwarty skierowany do prezydenta USA Donalda Trumpa oraz wiceprezydenta J.D. Vance’a. W liście tym wyraża między innymi nadzieję na „szczerą walkę” administracji Trumpa z tzw. Deep State oraz na reset stosunków gruzińsko-amerykańskich.

Kobachidze, którego legitymacja nie jest uznawana przez byłą prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili, opozycję i znaczną część społeczeństwa, poinformował, iż kilka tygodni temu przesłał Trumpowi list dotyczący relacji dwustronnych.

„List ten poprzedziły moje publiczne wypowiedzi, w których otwarcie deklarowałem gotowość Gruzji do przywrócenia partnerstwa strategicznego ze Stanami Zjednoczonymi od nowa i na podstawie konkretnej ‘mapy drogowej’. Jednak do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi ani na ten list, ani na publiczne deklaracje. Co więcej, dotąd nie doszło do żadnego kontaktu na wysokim szczeblu między rządami Gruzji i USA” – zaznaczył Kobachidze.

Premier podkreślił, iż milczenie „budzi zdumienie narodu i władz gruzińskich” z kilku powodów. Pisze, iż „Gruzja przez wiele lat była najwierniejszym partnerem USA w niezwykle trudnym regionie o strategicznym znaczeniu dla Waszyngtonu”.

Kobachidze pisze też, iż według międzynarodowych rankingów Gruzja „przoduje w regionie pod względem demokracji, rządów prawa, praw człowieka, wolności mediów, niezależności sądów, efektywności instytucji oraz poziomu korupcji”.

Kobachidze wskazuje również na podobieństwo „wartości i ideologicznych założeń” administracji Trumpa i obecnego rządu gruzińskiego.

„Niedawno Kongres USA przyjął absurdalny tzw. MEGOBARI Act, wymierzony przeciwko rządowi wybranemu przez naród gruziński. Jego nazwa, naszym zdaniem, jest absurdalna — przypomina orwellowski model: «wojna to pokój, wróg to przyjaciel». Przyzwyczailiśmy się już do przyjmowania absurdalnych aktów przez różne parlamenty w ostatnim czasie, i dlatego w ogóle nie zwrócilibyśmy uwagi na MEGOBARI Act, gdyby nie fakt, iż szereg podmiotów przypisuje ten akt waszej administracji. To postrzeganie wzmacnia również brak jakiegokolwiek krytycznego oświadczenia ze strony obecnej administracji w związku z MEGOBARI Act. Wszystko to podważa zaufanie narodu gruzińskiego nie tylko do Kongresu, ale niestety także do amerykańskiej administracji, w której gruzińskie społeczeństwo pokładało nadzieje” – zaznaczył Kobachidze.

Na zakończenie Kobachidze ponownie wyraża nadzieję na zwycięstwo Trumpa w starciu z Deep State oraz na rozpoczęcie „nowego etapu strategicznej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi”.

Zgodnie z przyjętym przez Izbę Reprezentantów projektem ustawy MEGOBARI Act (Mobilizing and Enhancing Georgia’s Options for Building Accountability, Resilience, and Independence — „Mobilizacja i rozszerzenie możliwości Gruzji w celu wzmocnienia odpowiedzialności, odporności i niezależności”), Stany Zjednoczone wprowadzą sankcje wobec osób oskarżanych o :

– poważną korupcję,

– przemoc i zastraszanie mające na celu zablokowanie integracji euroatlantyckiej,

– podważanie suwerenności, stabilności i bezpieczeństwa Gruzji.

Prezydent USA ma obowiązek, w ciągu 90 dni od wejścia dokumentu w życie, określić krąg odpowiedzialnych osób i zastosować wobec nich sankcje.

Źródło: sovanews.tv , ekhokavkaza.com

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium

Idź do oryginalnego materiału