Sova: Komisja Helsińska i Rada Europy o zagrożonej demokratycznej przyszłości Gruzji

3 dni temu

„Autorytarna trajektoria rządu zagraża demokratycznej przyszłości Gruzji i euroatlantyckim aspiracjom jej obywateli” – napisała Komisja Helsińska w swoim oświadczeniu.

W dokumencie amerykańscy kongresmeni wezwali Gruzińskie Marzenie do przeprowadzenia wyborów parlamentarnych w 2024 r. na uczciwych zasadach i w wolnych warunkach.

„W ciągu ostatnich kilku dekad mieszkańcy Gruzji zademonstrowali swoje przywiązanie do demokracji i rządów prawa. Gruzińscy obywatele zasługują na rząd, który szanuje ich prawo do demokratycznego wyboru przywódców, gruziński rząd musi wypełnić swoje zobowiązania wobec swojego kraju i narodu, przeprowadzając wolne i uczciwe wybory pod nadzorem niezależnych obserwatorów, [i] zezwalając na opozycję polityczną, tak jak to miało miejsce przez lata.

Autorytarna trajektoria rządu zagraża demokratycznej przyszłości Gruzji i głęboko zakorzenionym euroatlantyckim aspiracjom jej obywateli.

W maju liderzy Komisji Helsińskiej przedstawili MEGOBARI Act, dwupartyjną ustawę, która ma na celu wzmocnienie demokracji, praw człowieka i rządów prawa w Gruzji, potwierdzając zaangażowanie USA we wspieranie euroatlantyckiej integracji Gruzji i przeciwdziałanie wpływom autorytarnych reżimów, zwłaszcza Rosji. Ustawa została zatwierdzona przez obie partie w Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów USA i oczekuje teraz na zatwierdzenie w Izbie Reprezentantów” – napisano w oświadczeniu.

Również wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell przed posiedzeniem Rady Europejskiej w Brukseli powiedział dziennikarzom, iż „w Gruzji nastąpił wyraźny regres demokracji”.

„Najbliższe wybory będą chwilą prawdy, a Gruzini muszą zdecydować, którą drogą chcą podążać: w kierunku Europy czy z dala od niej. To istotny moment dla nas, a jeszcze ważniejszy dla Gruzinów, ponieważ stawką jest przyszłość ich kraju” – powiedział Borrell.

Po posiedzeniu Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy opublikował przyjętą deklarację w sprawie Gruzji, w której podkreślono regres demokracji w tym kraju.

Kongres wezwał gruzińskich urzędników do uchylenia przepisów sprzecznych z podstawowymi prawami człowieka i powstrzymania się od działań, które mogłyby jeszcze bardziej spolaryzować społeczeństwo, zagrozić pluralizmowi politycznemu, naruszyć prawa człowieka lub podważyć zasady demokracji.

Źródło: sovanews.tv

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium

Idź do oryginalnego materiału