Sondaż ujawnił, co Polacy sądzą o "zamachu stanu". Rozłam wśród wyborców PiS i Konfederacji

3 dni temu
Zdjęcie: Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl


W najnowszych sondażu na zlecenie Wirtualnej Polski zapytano uczestników badania o zarzuty Bogdana Święczkowskiego, dotyczące "zamachu stanu". Jak się okazało, blisko 60 proc. ankietowanych nie podziela zarzutów prezesa Trybunału Konstytucyjnego (TK). Spory wpływ na podjęte decyzje ankietowanych miały preferencje wyborcze.
O co chodzi: United Surveys przygotował w dniach 7-9 lutego sondaż dla Wirtualnej Polski, w którym zapytano mieszkańców Polski, czy zgadzają się "ze stwierdzeniem prezesa TK Bogdana Święczkowskiego, iż w Polsce doszło do popełnienia przestępstwa 'zamachu stanu'". Mieli się go dopuścić m.in. premier Donald Tusk, marszałkowie: Sejmu i Senatu, a także niektórzy sędziowie i prokuratorowie. W badaniu wzięło udział 1000 osób.


REKLAMA


Zobacz wideo Prezes TK oskarża Donalda Tuska o zamach stanu. W tle pakt migracyjny z UE


Wyniki sondażu: Najwięcej, bo 59,5 proc. ankietowanych nie zgodziło się ze stwierdzeniem Święczkowskiego. 27,5 proc. badanych poparło te zarzuty, a 13 proc. uznało, iż nie ma zdania w tej sprawie.


Decyzje wyborców: Badanie wykazało również, jak na podjęte decyzję wpłynęły preferencje wyborcze uczestników sondażu. Okazało się, iż sprzeciw wobec tezy Święczkowskiego wykazało 96 proc. wyborców koalicji rządzącej, czyli Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. 3 proc. przedstawicieli tej grupy było niezdecydowanych, a 1 proc. był odmiennego zdania. Z kolei 68 proc. ankietowanych będących wyborcami PiS i Konfederacji zgodziło się z zarzutami prezesa TK. Innego zdania było 25 proc. tych wyborców. Natomiast 47 proc. respondentów z tej grupy uznało, iż "trudno powiedzieć".
Podejrzenie zamachu stanu: Przypomnijmy, 5 lutego prezes TK poinformował, iż złożył do Prokuratury zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa zamachu stanu. W zawiadomieniu do zastępcy prokuratora generalnego Michała Ostrowskiego napisał, iż w tej chwili rządzący działają w "zorganizowanej grupie przestępczej" a ich celem jest zmiana konstytucyjnego ustroju RP. Z kolei 11 lutego decyzją prokuratora generalnego Adama Bodnara Ostrowski został zawieszony na pół roku.


Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: "Święczkowski obawia się, iż rząd "wyprowadzi siły zbrojne na ulice". Tuska porównał do satrapy".Źródła: Wirtualna Polska, IAR, Prokuratura Krajowa (X), Trybunał Konstytucyjny (X)
Idź do oryginalnego materiału