Nie potwierdzam, nie zaprzeczam – tak reprezentujący spółki należące do Michała Sołowowa Maciej Gorzeliński skomentował doniesienia „Business Insidera”, jakoby Sołowow wycofał się z planów przejęcia TVN.
Jak napisał w środę BI, z jego nieoficjalnych ustaleń wynika, iż powodem porzucenia planów przejęcia TVN są zawirowania rynkowe związane z polityką celną Donalda Trumpa, które pogorszyły klimat dla transakcji przejęć.W poniedziałek (7 kwietnia) „Gazeta Wyborcza” napisała z kolei, iż Sołowow złożył najwyższą ofertę kupna TVN. Przedstawiciel spółek Sołowowa stwierdził wówczas, iż w tej sprawie nie ma żadnego komentarza. Według „Gazety Wyborczej” w wyścigu o TVN obok Sołowowa, startuje konsorcjum ok. 30 polskich inwestorów skupionych wokół Wirtualnej Polski, oraz Ringier Axel Springer Polska (RASP) – w Polsce znany m.in. jako właściciel Onetu, „Faktu” i „Newsweeka” – w konsorcjum z funduszem private equity CVC Capital Partners (główny akcjonariusz Żabki).Michał Sołowow, urodzony w 1962 roku w Kielcach, jest jednym z najbardziej wpływowych przedsiębiorców w Polsce. Według magazynu „Forbes” jego majątek szacowany jest na 6,9 mld dolarów, co plasuje go na pierwszym miejscu wśród najbogatszych Polaków.
Miliarder jest właścicielem grupy przemysłowej obejmującej m.in. Synthos, Cersanit, Barlinek i Sklepy Komfort. Synthos jest jednym z największych w Europie producentów polistyrenu spienialnego (EPS), a Barlinek światowym liderem w produkcji desek podłogowych. Cersanit, zajmujący się produkcją ceramiki sanitarnej i płytek, prowadzi zakłady m.in. w Polsce, Rumunii i Niemczech.
W sektorze nowoczesnych technologii Sołowow inwestuje poprzez Synthos Green Energy, współpracując z GE Hitachi Nuclear Energy nad projektami energetyki jądrowej w oparciu o technologię małych reaktorów modułowych (SMR) oraz firmy takie jak Corab (fotowoltaika) i WP Systems (serwis elektrowni wiatrowych).
Sołowow kontroluje również marki z branży handlowej, takie jak Komfort, Homla oraz North Fish, a także firmy technologiczne, w tym 3DGence (producent drukarek 3D) i GeniCore (kompozyty). Jego spółki zatrudniają łącznie około 16 tys. pracowników.