Każde dziecko pamięta, jak powiedziano mu, aby wyłączyło światło lub zamknęło okno w klimatyzowanym pokoju, aby uniknąć marnowania energii i zwiększania rachunków za prąd. Ta myśl natchnę Selinę Tobaccowala, menedżerka w branży technologicznej do założenia własnego start-up HomeBoost w zeszłym roku.
Zmiany klimatyczne zainspirowały wielu właścicieli domów do zastanowienia się, jak mogą wpłynąć na środowisko. Tobaccowala wiedziała jednak, iż rosnące ceny energii – średni rachunek za energię w USA wzrósł o 8% w ciągu ostatniego roku – oznaczają, iż ograniczanie kosztów może być priorytetem. Badając temat gwałtownie się zorientowała, zę choć konsumenci przywiązują duże znaczenia do dbania o klimat, przejmują się globalnym ociepleniem, to jednak często nie jest to wystarczająco motywujące do wprowadzenia zmian. Najlepszą motywacją dla konsumentów są rachunki za energię.
Tradycyjnie właściciele domów diagnozowali niedobory energetyczne swoich mieszkań, zatrudniając profesjonalistów do przeprowadzenia audytu. Sprawdzali całą strukturę pod kątem przecieków, przeciągów i słabej izolacji; proces zwykle zaczynał się od około 500 dolarów. HomeBoost stworzył więc rozwiązanie DIY o wartości 99 dolarów, nazwane BoostBox, które pozwala konsumentom samodzielnie przeprowadzić audyt energetyczny całego domu.
Składa się on przede wszystkim z kamery termograficznej, która przymocowuje się do telefona. Użytkownicy pobierają aplikację, a z pomocą akcesoriom są prowadzeni przez 30-minutowy proces krok po kroku, podczas którego robią zdjęcia i skanują swój dom. Obejmuje to robienie zdjęć urządzeń, w tym bojlerów i termostatów, aby model mógł ocenić, jak duża różnica może być przy wymianie na bardziej przyjazne dla środowiska modele .Zestaw zawiera choćby lampę UV, aby użytkownicy mogli sprawdzić, czy ich żarówki to LED.
Aplikacja następnie wykorzystuje te ustalenia – wraz z danymi o klimacie i pogodzie, średnimi kosztami usługodawców oraz informacjami o ulgach – aby wygenerować raport przedstawiający potencjalne rozwiązania i ich korzyści. Te zalecenia obejmują inwestycje i zmiany, które konsumenci mogą wprowadzić, aby osiągnąć bardziej efektywny dom i obniżyć rachunki, takie jak eliminacja przeciągów, uszczelnianie okien i drzwi oraz wymiana żarówek.
Dla bardziej skomplikowanych napraw, jak izolacja poddasza, narzędzie generuje listę kontrolną dla wykonawców, aby uzyskać oferty i zrealizować projekt. Uszczelnienie okien i drzwi może kosztować zaledwie kilka setek dolarów; dodanie izolacji natryskowej do poddasza może kosztować kilka tysięcy, ale może znacznie obniżyć koszty ogrzewania,
Modernizacje stanowią znaczącą szansę na zmniejszenie śladu węglowego w zbudowanym środowisku i oszczędności. Gospodarstwa domowe o niskich dochodach wydają prawie 18% swojego dochodu na rachunki za energię, a audyty mogą przynieść znaczącą różnicę. Departament Energii USA szacuje, iż stosowanie się do zaleceń z audytu energetycznego może obniżyć standardowy rachunek za energię o prawie jedną trzecią.