Służby mają narzędzie podobne do Pegasusa? Tak sugeruje Wipler. Zapytaliśmy o to ABW

1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Maciej Wasilewski / Agencja Wyborcza.pl


Przed kilkoma dniami poseł Konfederacji Przemysław Wipler przekazał, iż polskie służby mogą mieć do dyspozycji nowe narzędzie podobne do Pegasusa. Portal Gazeta.pl zwrócił się do ABW z prośbą o komentarz. Po ponad tygodniu nadeszła odpowiedź.
Poseł Konfederacji o "nowym Pegasusie": - Z tego, co słyszałem i będę składał w tym zakresie interpelację, Pegasus już wrócił. Podobny środek techniczny miał być rzekomo nabyty przez służby po wielu, wielu miesiącach, gdy tego narzędzia nie miały i tego rodzaju narzędzie ma być od niedawna w użyciu, przynajmniej tak twierdzą moi informatorzy - przekonywał w ubiegłym tygodniu w RMF FM Przemysław Wipler. Zaznaczył, iż takie informacje pozyskał "jako parlamentarzysta, z którym kontaktują się również przedstawiciele służb specjalnych".


REKLAMA


Parlamentarzysta pyta szefa rządu: Następnego dnia po udzieleniu wywiadu polityk zwrócił się z pisemną interpelacją w tej sprawie do Donalda Tuska. "Powziąłem wiedzę, iż na dzień niniejszego pisma Rzeczpospolita Polska korzysta z systemu do prowadzenia kontroli operacyjnej w randze typu systemu "Pegasus", tj. posiadające podobną funkcjonalność i środowisko systemowe" - napisał. Wipler dopytywał m.in., czy służby rzeczywiście posiadają takie oprogramowanie, a jeżeli tak, to kiedy podpisano umowę na zakup licencji. Odpowiedź jeszcze nie nadeszła.


Zobacz wideo Październik 2024 r. Brejza przed komisją Pegasusa: Wybory w 2019 zostały przeprowadzone przez służby specjalne


Komentarz ABW: W ubiegłym tygodniu portal Gazeta.pl zwrócił się do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z prośbą o odniesienie się do słów parlamentarzysty. "Agencja nie przekazuje do publicznej wiadomości informacji o zasadach prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz o środkach, formach i metodach stosowanych w związku z ich prowadzeniem" - przekazał nam w środę zespół prasowy ABW. Jak wskazano, wynika to wprost z ustawy o ABW i Agencji Wywiadu. Jeden z jej zapisów mówi bowiem m.in. o konieczności "ochrony środków, form i metod realizacji zadań". "Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, iż Agencja nie komentuje wypowiedzi polityków" - wskazuje ABW.


Wykorzystanie Pegasusa: Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar informował w ubiegłym roku w Sejmie, iż CBA, ABW i Służba Kontrwywiadu Wojskowego w latach 2017-2022 stosowały Pegasusa łącznie wobec 578 osób. - Pegasus to środek kontroli operacyjnej, który niezwykle poważnie ingeruje w prywatność danej osoby, bo w zasadzie pozwala na przejęcie kontroli nad telefonem komórkowym, umożliwia dostęp do wszystkich danych, które są w tym telefonie zgromadzone, dlatego siłą rzeczy stosowanie tego typu metody musi budzić poważne wątpliwości z punktu widzenia ochrony praw konstytucyjnych - wyjaśniał minister.
Czytaj również: Nie będzie sądowej walki o aresztowanie Ziobry. Komisja ds. Pegasusa podjęła inną decyzjęŹródła: RMF FM, interpelacja poselska, Gazeta.pl
Idź do oryginalnego materiału