„Ślepe pozwy” w Sejmie. Posłowie podejmą walkę z internetowym hejtem

news.5v.pl 2 miesięcy temu

„Ślepe pozwy”. Na czym to polega?

Projekt zakłada, iż w przypadku naruszenia dóbr osobistych online, gdzie sprawca jest nieznany, powód będzie mógł złożyć pozew, a obowiązek ustalenia danych pozwanego przejmie sąd. Sąd będzie zobligowany do współpracy z dostawcami usług internetowych w celu identyfikacji osoby odpowiedzialnej za naruszenie.

PSL wychodzi z własną propozycją. Co zawiera ich projekt?

Oprócz inicjatywy Polski 2050, na uchwalenie czeka bardziej kompleksowy projekt ustawy przygotowany przez posłów PSL. Ich propozycja nie tylko wprowadza ślepe pozwy, ale również rozszerza możliwości reagowania na nielegalne treści w internecie, w tym postępowania przeciwko dostawcom usług, którzy nie usuwają takich treści.

Czym jest AUC?

Oba projekty ustaw nawiązują do unijnego rozporządzenia akt o usługach cyfrowych (AUC), które nakłada na dostawców usług internetowych obowiązki związane z usuwaniem nielegalnych treści. Nowe przepisy mają być uzupełnieniem tych regulacji i zapewnić szybszą ochronę praw użytkowników.

Co grozi dostawcom internetu za brak reakcji?

Nowe regulacje wymuszą na dostawcach usług internetowych dostosowanie swoich systemów do szybkiego przekazywania danych sądom. Opóźnienie w reakcji może skutkować nałożeniem grzywny w wysokości 3 tys. zł, co ma zmusić przedsiębiorców do należytej staranności w zakresie ochrony danych użytkowników.

Czytaj więcej:

Idź do oryginalnego materiału