Skumulowana emisja CO2 a wzrost temperatury powierzchni Ziemi

1 rok temu

Wzrost globalnej średniej temperatury od okresu 1850-1900 w zależności od skumulowanych emisji CO2 – zaobserwowany i w różnych scenariuszach przyszłych emisji.

Oś pozioma: skumulowane emisje CO2, czyli całkowita masa CO2 wyemitowanego od 1850 r. (GtCO2). Oś pionowa: wzrost średniej temperatury powierzchni Ziemi względem okresu 1850-1900.

Cienka, czarna linia: dane historyczne (wynikające z obserwacji). Szary obszar z przecinającą go szarą linią pokazują oszacowane dotychczasowe ocieplenie wynikające z działalności człowieka.

Kolorowe obszary pokazują zakres prawdopodobnych zmian temperatury powierzchni Ziemi w pięciu przykładowych scenariuszach emisji (SSP1-1.9, SSP1-2.6, SSP2-4.5, SSP3-7.0 i SSP5-8.5), a grube, kolorowe linie wewnątrz tych obszarów pokazują mediany tych prognoz w okresie 2020–2050.

Poziome słupki poniżej wykresu: skumulowane emisje CO2 w podziale na dotychczasowe (kolor szary) i wynikające z kolejnych scenariuszy emisji w przyszłości, do 2050.

W prognozach użyto skumulowanych emisji CO2 z odpowiednich scenariuszy, a prognozowane globalne ocieplenie uwzględnia udział wszystkich wymuszeń antropogenicznych.

Źródło: IPCC AR6 WG1 SPM, polskie tłumaczenie na stronie PAN

W ramach akcji „Wykres na dziś” publikujemy wykresy i inne wizualizacje dotyczące zagadnień związanych ze zmianą klimatu. Mamy nadzieję, iż prezentowane przez nas dane stanowić będą punkt wyjścia do szerokiej i opartej na faktach dyskusji na temat globalnego ocieplenia oraz możliwości jego ograniczenia. Akcję prowadzimy we współpracy z Komitetem ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk.

Zobacz wszystkie wizualizacje.

Idź do oryginalnego materiału