Skandal z 800 plus! Tysiące rodzin stracą świadczenie. Nowe zasady już od czerwca

13 godzin temu

800 plus pod lupą! Od czerwca 2025 rewolucja w zasadach – tysiące rodzin mogą stracić świadczenie. Koniec z pieniędzmi „dla każdego”? Nadchodzą nowe, surowe zasady. Program 800 plus przechodzi największą metamorfozę od czasu swojego powstania. Od 1 czerwca 2025 roku nie każdy rodzic otrzyma przelew z ZUS.

Fot. Warszawa w Pigułce

Rząd zapowiada ostry zwrot – świadczenie ma trafiać wyłącznie do tych rodzin, których dzieci realnie uczestniczą w życiu społecznym i systemie edukacji w Polsce. To koniec z fikcyjnymi wnioskami i wsparciem dla rodzin funkcjonujących poza polskim systemem.

Dziecko musi chodzić do szkoły – i to w Polsce

Od teraz zameldowanie nie wystarczy. Aby otrzymać 800 plus, dziecko musi uczęszczać do polskiej szkoły lub przedszkola – dotyczy to zarówno polskich obywateli, jak i rodzin cudzoziemców, w tym Ukraińców. Wyjątek? Tylko dla uczniów kończących ukraińską szkołę online w roku szkolnym 2024/2025. Reszta – bez litości. Kto nie spełni warunku edukacyjnego, straci świadczenie.

Wnioski tylko online – spóźnialskich czeka kara

Wniosek o świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną: przez PUE ZUS, aplikację mZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Termin? Do 30 kwietnia 2025 r. Spóźnienie oznacza opóźnioną wypłatę, a w niektórych przypadkach – całkowity brak świadczenia. Nie będzie żadnej papierowej drogi ratunku.

Kto straci? Uderzenie w nierejestrowanych migrantów i fikcyjne rodziny

Zmiany najbardziej odczują rodziny migrantów, które nie zintegrowały się z polskim systemem – szczególnie te, których dzieci nie uczą się w naszym kraju. Ale to dopiero początek. Rząd planuje kolejną nowelizację, która powiąże 800 plus także z legalnym pobytem, zatrudnieniem i rozliczaniem się z polskim fiskusem. W skrócie: pieniądze tylko dla tych, którzy tu żyją i płacą.

Cel? Koniec nadużyć i większa kontrola

Rząd nie ukrywa: chodzi o uszczelnienie systemu. Przelewy mają trafiać tam, gdzie rzeczywiście wychowuje się dzieci w Polsce, a nie do rodzin istniejących tylko na papierze. To odpowiedź na krytykę, iż 800 plus było zbyt łatwo dostępne, także dla tych, którzy nie angażują się w życie kraju. Od czerwca 2025 roku 800 plus przestaje być powszechnym prawem – staje się przywilejem dla tych, którzy spełnią konkretne warunki. W grze są nowe kryteria, cyfrowa rejestracja i zapowiedź kolejnych ograniczeń. Dla tysięcy rodzin to może być finansowy wstrząs. Czas na mobilizację – kto nie złoży wniosku na czas lub nie spełni wymogów, zostanie z niczym.

Źródło: forsal.pl/warszawawpigulce.pl

Idź do oryginalnego materiału