Setki wiernych w procesji bł. Wincentego Kadłubka w Sandomierzu

11 miesięcy temu
Zdjęcie: Setki wiernych w procesji bł. Wincentego Kadłubka w Sandomierzu


Setki wiernych przeszły ulicami Sandomierza w procesji z relikwiami bł. Wincentego Kadłubka. W tym roku przypada 800. rocznica śmierci patrona miasta i diecezji sandomierskiej.

Uroczystościom religijnym przewodniczył kardynał Beniamino Stella z Watykanu, były dyplomata i emerytowany prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa oraz biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Procesja wyszła z kościoła seminaryjnego pw. św. Michała i przeszła przez stare miasto do katedry, gdzie odbyła się msza święta. Relikwie błogosławionego nieśli na zmianę przedstawiciele różnych środowisk.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz przypomniał, iż błogosławiony Wincenty mówił, iż nie ma sprzeczności pomiędzy nauką a wiarą i potrafi łączyć jedno z drugim. Był jednym z najbardziej wykształconych ludzi swojej epoki, nie tylko w teologii, ale i w innych naukach, służył także władcom świeckim. Zdaniem biskupa ordynariusza dzisiaj często zachłystujemy się jakimiś nowinkami, a potem mam czegoś brakuje: Boga i wartości duchowych.

– Błogosławiony Wincenty przypomina nam o tym, iż człowiek jest złożony z duszy i ciała, więc potrzebuje zarówno wartości duchowych, jak i materialnych – stwierdził biskup Nitkiewicz.

W uroczystościach religijnych uczestniczyli m.in. świętokrzyscy parlamentarzyści. Senator Jarosław Rusiecki przypomniał, iż sandomierska procesja z relikwiami mistrza Wincentego ma swoją ogromną tradycję, jest znakiem szczególnym Sandomierza i całej Sandomierszczyzny. Łączy środowiska i pokazuje, czym był i jest dla katolików Sandomierz.

– To jest ważne, aby czerpać z tej historii i z tego bogactwa i wzajemnie się wzmacniać, bo taka procesja to jest też publiczne demonstrowanie wiary i naszej religijności, to przejaw szacunku do naszych dziejów – stwierdził senator.

Poseł Marek Kwitek powiedział, iż jest dumny z takiego patrona miasta i diecezji, jakim jest bł. Wincenty Kadłubek – wielki Polak, patriota i erudyta, zasłużony dla ówczesnej Polski i rodaków. Poprzez swoją kronikę, w której opisywał dzieje kraju kształtował przywiązanie do wspólnoty narodowej. Kadłubek uważał, iż państwo jest własnością Polaków, a władca jest tylko przez nich wybierany. Jak na tamte czasy było to bardzo radykalne.

– Dzisiaj ten wzorzec, ta myśl społeczno-polityczna Wincentego Kadłubka jest dla nas drogowskazem, bo on traktował dobro ojczyzny ponad własne. Dla nas, polityków i dla wszystkich wyznacznikiem powinno być to, iż liczy się inny człowiek i dobro – stwierdził poseł Marek Kwitek.

Wśród uczestników procesji była m.in. Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, liczne duchowieństwo, młodzież szkolna, władze miasta, radni, przedstawiciele poszczególnych parafii, stowarzyszeń oraz Rycerze Kolumba. Krzysztof Śledź z tej formacji powiedział, iż dla niego udział w tym wydarzeniu jest potwierdzeniem własnej tożsamości, iż nie tylko ważne są dobra materialne, ale przede wszystkich duchowość. Jego zdaniem trzeba te tradycje przekazywać na kolejne pokolenia.

Zwieńczeniem uroczystości religijnych była msza w bazylice katedralnej. Wygłaszając homilię kardynał Beniamino Stella stwierdził, iż zaproszenie do Sandomierza pozwoliło mu poznać kolejną wspaniałą postać pasterza narodu polskiego i podziwiać hart jego ducha i hart ducha jego narodu w obronie i zachowaniu swojej kultury. Hierarcha podkreślił, iż ważne jest to, aby nie roztrwonić historii narodu, w czasach, gdy niekiedy choćby nie zdając sobie z tego sprawy, inne demony zapraszają nas i niejako formują do kultury „użyj i porzuć”.

– Ten rodzaj kultury zanurza nas coraz bardziej w szaleńczej i nienasyconej konsumpcji teraźniejszości, sprawiając, iż zapominamy o historii dnia poprzedniego i pozostawiając nas obojętnymi, a przede wszystkim nieprzygotowanymi na dzień następny, ale w ten sposób wchodzimy na drogę prowadzącą do zapomnienia. Nie pozwólmy, aby dzisiejsza kultura – płynna i hybrydowa – znieczuliła nas do tego stopnia. Antidotum na to wszystko jest miłość do historii naszego narodu i naszego życia – powiedział kardynał.

Po mszy na placu przy katedrze wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Racławice.

Przypominamy, iż „Kronikę dziejów Polski” Wincentego Kadłubka można poznać, słuchając w Radiu Kielce w każdy wtorek programu „W kręgu wartości – literatura”. O godz. 20.50 fragmenty dzieła czyta znakomity aktor, Andrzej Pieczyński.

Kolejne odcinki „Kroniki” ukazują się także na internetowej stronie Radia Kielce w formie podcastów.

W ramach projektu „Wielka literatura w przestrzeni cyfrowej” Radio Kielce, w latach 2023-2025, nagra w formie audiobooków największe dzieła literackie, jakie powstały na terenie regionu świętokrzyskiego bądź zostały napisane przez autorów trwale związanych z ziemią kielecką.

Idź do oryginalnego materiału