Sesja Rady Miasta – o pomocy powodzianom, komisariacie na Karwinach i izbie wytrzeźwień

bogatyregion.pl 15 godzin temu

W środę, 25 września odbyła się VII sesja Rady Miasta. Do porządku obrad zostało wprowadzonych kilka dodatkowych punktów.

Rada Miasta Gdyni przyjęła jednogłośnie projekt uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miejskiej działki położonej w rejonie przystani jachtowej Marina Gdynia. Planowane jest otwarcie Mariny na Aleję Topolową, budowę nowego bosmanatu z zapleczem dla żeglarzy korzystających z mariny i nowych hangarów przeznaczonych pod szkolenie dzieci i młodzieży w żeglarstwie. Intencją jest także stworzenie obiektu korespondującego z zielonym otoczeniem, które docelowo także uzyska także nowe oblicze. W 2027 roku w Gdyni mają odbyć się mistrzostwa świata w żeglarstwie. Dlatego konieczność zmiany planu zagospodarowania, tak by móc rozpocząć inwestycje związane między innymi z budową obiektów na to międzynarodowe wydarzenie. Korzystać z nich będą także przypływający do Gdyni żeglarze, czy też miejscowi sportowcy – w tym ci najmłodsi.

Radni przyjęli też projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat w żłobkach utworzonych przez Gminę Miasta Gdyni. To spowoduje, iż będzie można skorzystać z rządowego programu „Aktywny Rodzic”. Dzięki niemu rodzice będą ponosić wyłącznie koszty wyżywienia.

Ponadto radni zaakceptowali uchwałę w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zabytkami Miasta Gdyni na lata 2023-2026”. To podstawowy dokument służący podejmowaniu działań dotyczących inicjowania, wspierania oraz koordynowania prac z dziedziny ochrony zabytków i krajobrazu kulturowego oraz upowszechniania i promowania dziedzictwa kulturowego przez jednostki samorządu terytorialnego. Stanowi kontynuację trzech poprzednich programów opieki nad zabytkami Miasta Gdyni. Głównym celem jest dążenie do dalszej poprawy stanu zasobów dziedzictwa kulturowego położonego na terenie gminy, w szczególności w zakresie stanu zachowania i utrzymania obiektów zabytkowych oraz zachowania krajobrazu kulturowego.

Przegłosowana została także uchwała w sprawie przyjęcia programu polityki zdrowotnej pn. „Wspieranie rozwoju i zdrowia fizycznego i psychospołecznego oraz zapobieganie najczęstszym problemom zdrowotnym i społecznym dzieci i młodzieży. Kontynuacja na lata 2025-2027”. To program, który ma między innymi uświadamiać zalety i zachęcać (nie tylko) młodszych mieszkańców do aktywności fizycznej. Realizacja ma wzmocnić zainteresowanie własnym zdrowiem i jego determinantami, poprawić kondycję – zwłaszcza układu sercowo-naczyniowego, kostno-stawowego, usprawnić mechanizmy odporności.

Gdyńscy radni jednogłośnie przyjęli uchwały dotyczące pomocy sześciu gminom dotkniętym powodzią. Są to: Bystrzyca Kłodzka, Głuchołazy, Janowice Wielkie, Stronie Śląskie, Lądek Zdrój, Gryfów Śląski. Zgodnie z projektem gminy otrzymają wsparcie w łącznej wysokości 500 tysięcy złotych.

Na przyjęcie i przegłosowanie czeka uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu miasta Gdyni na 2024 rok, w tym uwzględniająca pomoc finansową dla gmin dotkniętych powodzią. Radni zadecydowali, iż projekt zmian w budżecie zostanie cofnięty do wnioskodawcy wraz z poprawkami. Zająć się nim mają w innym terminie. Wówczas też będzie omawiana ma być pomoc finansowa (dotacja) dla gmin dotkniętych powodzią, na udzielenie której radni wyrazili zgodę.

Na wniosek jednego z mieszkańców zajęto się ewentualnym otwarciem w Gdyni izby wytrzeźwień. Ta została zlikwidowana w 2003 roku. Radni wskazywali na potrzebę powstania takiej placówki. Władze miast poinformowały, iż od sierpnia realizowane są prace nad utworzeniem izby wytrzeźwień w naszym mieście.

Kolejna sesja Rady Miasta ma rozpocząć się 30 października o godzinie 11:00.

Marcin Idczak
UM Gdynia

Idź do oryginalnego materiału