Serwis Informacyjny – sygnały zauważone 07.05.2025

myslpolska.info 14 godzin temu

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej (SIMP) – sygnały zauważone 07.05. 2025


Polska.
Redakcja „Myśli Polskiej” informuje, iż w związku z próbami przejęcia zapasowej grupy „Klubu Myśli Polskiej – grupa zamknięta” zostaje ona przez nas zawieszona do odwołania. Redakcja prosi o nie powielanie treści i komunikatów, które otrzymujecie Państwo z tamtej grupy. Przy okazji zapraszamy wszystkich na naszą oficjalną facebookową grupę Klub Myśli Polskiej.

Polska. Kandydat na prezydenta Polski Grzegorz Braun wraz z posłem Romanem Fritzem prowadził interwencję poselską w budynku Ministerstwa Przemysłu w Katowicach w sprawie likwidacji polskiego górnictwa, której partia Korona radykalnie się sprzeciwia. Po rozmowie z urzędnikami i złożeniu pytań Grzegorz Braun zdjął w ministerstwie, a następnie spalił przed KWK Wujek flagę Unii Europejskiej. Kandydat na prezydenta Polski Grzegorz Braun stwierdził: „Nie po to ginęli górnicy Kopalni Wujek i inni polegli z rąk władzy sowieckiej, żeby dzisiaj utwierdzany był na ziemiach polskich reżim eurosowiecki”. Powiedział: „Precz z komuną, precz z eurokomuną! Eurokomuna to też komuna! Eurokomuna wyciąga rękę po nasze dzieci, po ich zdrowie, życie, po nasze pieniądze, po nasze majętności, po skarby, które kryje polska ziemia”.

Polska. Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla 2,5 mln pracujących na własny rachunek.

Polska. Były poseł Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Grzegorza J. skazany prawomocnym wyrokiem za przyjmowanie łapówek w zamian za rekomendowanie ich na stanowiska w spółkach córkach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i o nadużycia władzy.

Polska. Hutnicy zapowiadają protest przeciwko polityce Unii Europejskiej, polityce rządu w Polsce i „Zielonemu Ładowi”, który będzie odbędzie się 21 maja w Warszawie. Hasłem manifestacji jest – „Razem obronimy Polskę, jej przemysł i suwerenność. Biało-czerwoni do dzieła”. Udział w proteście zapowiedziały największe centrale związkowe sektora stalowego – Krajowa Rada Hutnictwa NSZZ Solidarność, WZZ Sierpień 80, OZZZPRC, Kadra, Federacja Związków Zawodowych i NSZZ Solidarność 80.

Polska. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar stwierdził: “Dla mnie, jako Prokuratora Generalnego, bardzo ważna jest walka z wszelkimi przejawami ksenofobii i mowy nienawiści. Nie zapominajmy, iż strategia migracyjna to jedno, ale musimy też mieć świadomość konsekwencji, jakie może ona mieć dla spójności społecznej. Prokuratura dysponuje specyficznymi narzędziami do ścigania różnych przejawów nienawiści. Na szczęście tych przypadków nie jest zbyt wiele. Wiadomo, iż do nich dochodzi, ale prokuratorzy są w tej sprawie dość aktywni”.

Polska. Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka wezwała na 9 maja kandydata na prezydenta Polski z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Karola Nawrockiego, aby przedstawił informacje na temat okoliczności nabycia mieszkania w Gdańsku.

Stany Zjednoczone. Premier Kanady Mark Carney podkreślił w rozmowie z Donaldem Trumpem w Białym Domu, że: „Kanada (…) nie jest na sprzedaż. Nigdy nie będzie na sprzedaż. Ale szansą jest partnerstwo i to, co możemy razem zbudować „. Prezydent USA Donald Trump odpowiedział: „Czas pokaże”.

Stany Zjednoczone. Sekretarz stanu USA Marco Rubio powiedział: „Niemcy właśnie przyznały swojej agencji szpiegowskiej nowe uprawnienia do inwigilowania opozycji. To nie jest demokracja – to tyrania w przebraniu (…) prawdziwym ekstremizmem nie jest popularna AfD – która zajęła drugie miejsce w ostatnich wyborach – ale raczej zabójcza polityka imigracyjna otwartych granic, której sprzeciwia się AfD. Niemcy powinny zmienić kurs”

Rosja. Prezydent Rosji Władimir Putin odbył rozmowę z prezydentem Izraela Benjaminem Netanjahu. W oświadczeniu wydanym po rozmowie czytamy: „Prezydent Putin przekazał najlepsze życzenia dla weteranów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej żyjących w Izraelu”. I dalej: „decydujący wkład Armii Czerwonej i całego narodu radzieckiego w zwycięstwie nad nazizmem”. Przywódcy wyrazili ponadto determinację, by „bronić prawdy o II wojnie światowej” i przeciwdziałać próbom „odwracania jej wyników i fałszowania historii”. W izraelskim komunikacie uwypuklono, że: „Benjamin Netanjahu zwrócił uwagę na rolę wielu żydowskich dowódców i żołnierzy w zwycięstwie nad nazistowskimi Niemcami”. Komentatorzy zauważają coraz lepsze stosunki między Rosją, a Izraelem.

Rosja. Działacz polityczny Michaił Chodorkowski i były szachowy mistrz świata Garri Kasparow zostali uznani w Rosji za „agentów zagranicznych” – poinformowała rosyjska państwowa agencja Tass. Zdaniem władz Federacji Rosyjskiej obaj otrzymują pieniądze od ośrodków zagranicznych.

Rosja. Jak informuje Polskie Radio, iż 29 światowych przywódców weźmie udział w obchodach 80. rocznicy zwycięstwa Związku Radzieckiego nad nazistowskimi Niemcami w II wojnie światowej. Obecni będą miedzy innymi przywódcy najliczniejszych państw globu czyli Indii i Chin. Przylot swoich delegacji potwierdzili między innymi: Brazylia, Egipt, Słowacja, Serbia, Kazachstan, Tadżykistan, Turkmenistan, Azerbejdżan, Uzbekistan, Białoruś, Kirgistan, Wenezuela.

Rosja. MSZ Rosji poinformowało, iż w obchodach 80. rocznicy zwycięstwa Związku Radzieckiego nad Niemcami w II wojnie światowej udział wezmą również przywódcy: Abchazji, Armenii, Bośni i Hercegowiny, Burkina Faso, Konga, Kuby, Gwinei Równikowej, Etiopii, Gwinei Bissau, Laosu, Mongolii, Mjanmy, Osetii Południowej, Palestyny, Wietnamu i Zimbabwe.

Rosja. Doradca Władimira Putina Jurij Uszakow poinformował dziennikarzy, że: „w paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa ma także wziąć udział kilku amerykańskich weteranów II wojny światowej„. Poinformowano również, iż władze rosyjskie wysłały zaproszenie do ambasadora USA w Rosji Johna J. Sullivana. Nie ma do tej pory informacji czy pojawi się na obchodach.

Rosja. Część zachodniej prasy oskarżyła prezydenta Rosji Władimira Putina o antysemityzm. Prezydent Rosji Władimir Putin po raz pierwszy pokazał szerszej publiczności wnętrza swojej kremlowskiej rezydencji zapraszając do niej dziennikarza Pavla Zarubinowa. Komentatorzy zauważyli na ścianie duży portret cara Aleksandra III. Przypomnieli, iż prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin odsłonił pomniki wspomnianego cara Aleksandra III Romanowa na Krymie w 2017 i Gatczynie w 2021 roku. Według dziennikarzy Aleksander III był „skrajnym antysemitą, z czego zdaje sobie sprawę Putin”. Dziennikarze dodają, ze ówczesne „państwo rosyjskie wspierało nastroje antysemickie i urządzało pogromy, które spowodowały ogromną emigrację do USA i Europy Zachodniej”.

Rosja – Republika Autonomiczna Czeczenii. Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow odniósł się do informacji o swojej dymisji „Piszą różne rzeczy. Wręcz przeciwnie, ja sam poproszę o zwolnienie ze stanowiska. Inny (następca – red.) będzie miał swoje własne inicjatywy, swoją własną wizję. Mam nadzieję, iż moja prośba zostanie poparta (…) Wiele osób nie zrozumiało znaczenia moich słów o rezygnacji. Nie podejmuję jeszcze decyzji, czy pozostanę na stanowisku głowy Republiki Czeczenii, czy nie. Tak, mogę zapytać i zasugerować. Ale jakkolwiek bym nie mówił, jakkolwiek bym nie prosił, taką decyzję podejmuje tylko jedna osoba, nasz Naczelny Dowódca, prezydent Rosji Władimir Władimirowicz Putin (…) Jestem piechurem! Jestem osobą lubiącą pracę zespołową. Jest rozkaz – wykonuję go”.

Ukraina. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy opublikowało oświadczenie, w którym wezwało inne państwa do godnego uczczenia ofiar II wojny światowej i powstrzymania się od wysyłania żołnierzy na moskiewską paradę z okazji Dnia Zwycięstwa. W oświadczeniu uczytamy: „Wzywamy wszystkie zagraniczne kraje do powstrzymania się od wysyłania swojego personelu wojskowego na paradę w Moskwie 9 maja. Dotyczy to zwłaszcza krajów, które deklarują neutralność w stosunku do rosyjskiej agresji na Ukrainę lub konsekwentnie zajmują neutralne stanowisko (wobec Rosji) na arenie międzynarodowej. Udział wojskowych z takich państw we wspólnej paradzie bezpośrednio naruszy deklarowaną neutralność i będzie wyglądał jak wsparcie dla państwa-agresora”. W nocie ukraińskiego MSZ-tu czytamy: „rosyjska armia popełniła i przez cały czas popełnia okrucieństwa w Ukrainie na skalę, jakiej Europa nie widziała od czasów II wojny światowej, i to właśnie ta armia będzie maszerować w piątek na Placu Czerwonym w Moskwie”.

Ukraina. Jak informuje portal „Komputer Świat” w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie pokazujące, jak rosyjski dron kamikadze niszczy jedną z najważniejszych broni w arsenale Kijowa, czyli wyrzutnię HIMARS. Jak zauważa serwis Defence24, to pierwszy raz, gdy Rosjanom udało się zlikwidować ten sprzęt przy użyciu dronu.

Niemcy. Niemiecki parlament wybrał we wtorek w drugim podejściu na kanclerza chadeka Friedricha Merza. Kandydata trójpartyjnej koalicji CDU, CSU i SPD poparło w tajnym głosowaniu 325 posłów. W pierwszym głosowaniu zabrakło mu 6 głosów. Porażka przy pierwszej próbie nie ma precedensu w historii RFN i utrudni początek pracy nowego rządu.

Rumunia. Zwycięzca pierwszej tury wyborów prezydenckich w Rumunii George Simion potwierdził, iż wstrzyma pomoc wojskową dla Ukrainy. Stwierdził stanowczo: „Nie będę angażował się w [wysyłanie] broni ani wojska, ani w inne wojny, ale będziemy orędować i prowadzić kampanię na rzecz pokoju.” W rozmowie z DW Ukraina stwierdził, że: „Powiedzieliśmy, iż będziemy promować pokój i widzimy jedyne rozwiązanie w deeskalacji tego konfliktu. Dostarczanie broni (…) nie jest korzystne dla Niemiec, Francji, Rumunii, Polski. Bardzo ucierpieliśmy z powodu tej wojny i potrzebujemy pokoju, tak jak chce tego administracja Trumpa. Rumunia oraz inne kraje Europy powinny doprowadzić do szybkiego zawieszenia broni w Ukrainie oraz silnie angażować się w doprowadzenie do rozmów pokojowych, zamiast doprowadzać do kontynuowania konfliktu poprzez dostawy broni. Polityk powtórzył też słowa Donalda Trumpa, iż należy „zatrzymać tę wojnę”, by „zapobiec wszelkim ofiarom wśród ludności cywilnej”.

Słowacja. Premier Słowacji Robert Fico weźmie udział w obchodach 80. rocznicy zwycięstwa w II wojnie światowej w Moskwie. Prezydent Słowacji Robert Fico powiedział: „Opowiem wam jeszcze wesołe historie o tym, jak niektóre państwa członkowskie UE nie chcą pozwolić na przelot rządowego samolotu. To są żenujące sprawy”. Szef MSZ Polski Radosław Sikorski powiedział: „Uważamy, iż żyrowanie narracji Putina nie jest dobrym pomysłem”. Kilka godzin ukazał się następujący komunikat: „Dopełnione zostały wszelkie wymogi formalne związane z uzyskaniem pozwolenia na lot. Z uwagi na brak formalnych prawnomiędzynarodowych przeszkód strona polska wydała pozwolenie na przelot w polskiej przestrzeni powietrznej (…) Trudno nam zrozumieć, iż liderzy państw deklarujących się jako zwolennicy pokoju, wrogowie kontynuowania działań wojennych, decydują się przyjąć zaproszenie od W. Putina, który wydał rozkaz zaatakowania sąsiedniego państwa, rozpoczęcia niesprowokowanych działań wojennych i tym samym spowodował masowe przesiedlenia ludności, cierpienie i śmierć tysięcy ludzi (cywilów i wojskowych), dokonał zniszczeń, uprowadzeń cywilów – w tym dzieci”.

Litwa. Według serbskiej prasy władze Litwy zakazały przelotulotu serbskiego samolotu do Moskwy, w którym miał uczestniczyć prezydent Serbii Aleksandar Vučić.

Watykan. O godzinie 16.30 uroczystym wejściem kardynałów elektorów do Kaplicy Sykstyńskiej rozpocznie się konklawe – wybór 267. papieża w historii Kościoła katolickiego. Jeszcze tego samego wieczora odbędzie się pierwsze głosowanie nad wyborem nowego Biskupa Rzymu.

Watykan. Zgodnie z wolą zmarłego papieża Franciszka Palestyńczycy otrzymają jego papamobile, przekształcony w mobilną klinikę dla dzieci. Zmodyfikowany papamobile jest wyposażony w sprzęt do diagnostyki, badań i leczenia. Posiada szybkie testy na infekcje, instrumenty diagnostyczne, szczepionki, zestawy do szycia i inne materiały ratujące życie. Będzie on obsługiwany przez lekarzy i medyków, docierających do dzieci w najbardziej odizolowanych zakątkach Strefy Gazy. Na razie jednak Izrael nie pozwala na dostarczanie pomocy humanitarnej.

Indie. Wojna indyjsko-pakistańska. Armia Indii rozpoczęła operację „Sindoor”, przeprowadzając ataki na dziewięć obiektów „infrastruktury terrorystycznej” i „obozów terrorystów” w Pakistanie oraz okupowanym przez Pakistan Dżammu i Kaszmirze. Informację przekazał rzecznik pakistańskiej armii, cytowany przez agencję prasową Reutera. Rzecznik armii Pakistanu Ahmed Sharif Chaudhry powiedział: „Ta haniebna prowokacja nie pozostanie bez odpowiedzi. Odpowiemy w czasie i miejscu, które sami wybierzemy”. Szef MON Pakistanu Khawaja Asif powiedział Geo News, że: „w indyjskiej operacji wojskowej zginęli cywile, w tym kobiety i dzieci”

Antonio Guterres z Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) oświadczył: „świat nie może sobie pozwolić na konfrontację militarną między Indiami a Pakistanem”.

Prezydent USA Donald Trump wyraził nadzieję, iż konflikt „bardzo gwałtownie się zakończy”, choć zaznaczył, iż spodziewał się eskalacji, bo Indie i Pakistan walczą od lat. Departament Stanu USA przekazał również, iż „uważnie monitoruje rozwój sytuacji”.

MSZ Chin wyraziło ubolewanie z powodu ataków indyjskiego wojska na cele na terytorium Pakistanu oraz zaniepokojenie obecnym rozwojem sytuacji. Pekin wezwał obie strony konfliktu do zachowania spokoju i powściągliwości. Chińskie MSZ oświadczyło „Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją. Indie i Pakistan są i zawsze będą sąsiadami. Są również sąsiadami Chin”.

MSZ Brazylii wzywa do zachowania do powściągliwości i zaprzestania eskalacji konfliktu.

Wiceprezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abdullah bin Zayeda Al Nahyana powiedział: „ZEA zwróciły się do Indii i Pakistanu o zachowanie powściągliwości, złagodzenie napięć i unikanie dalszej eskalacji, która mogłaby zagrozić pokojowi w regionie i na całym globie”.

Sekretarz Stanu USA Marco Rubio poinformował, iż rozmawiał z doradcami ds. bezpieczeństwa narodowego z Indii i Pakistanu i wezwał „obydwa państwa do utrzymania otwartych linii komunikacyjnych i unikania eskalacji”.

Izrael. Premier Izraela Benjaminem Netanjahu podziękował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi za pomoc w uwolnieniu jednego z izraelskich zakładników Hamasu Aleksandra Trufanowa, który ma także rosyjskie obywatelstwo. Mężczyzna odzyskał wolność w połowie lutego w ramach wymiany w czasie trwającego wówczas rozejmu w wojnie w Strefie Gazy.

Jemen. Izraelskie lotnictwo przeprowadziło falę nalotów na cele rebeliantów Huti w Jemenie. Zaatakowano m.in. elektrownie i międzynarodowe lotnisko w zajmowanej przez Huti stolicy kraju – Sanie. Siły Zbrojne Izraela poinformowały, iż lotnisko zostało „całkowicie wyłączony z użytkowania”.

Jemen. Szef MSZ Jemenu Badr Al-Busaidi oświadczył: „USA i jemeńscy rebelianci Huti zawarli rozejm dzięki mediacji Omanu”. Krótko przed tym prezydent Donald Trump potwierdził, że USA wstrzymują naloty na Huti, ponieważ grupa zgodziła się na przerwanie walk. Jemeńscy rebelianci Huti ogłosili, iż nie będą już atakować statków. Według dr Adama Nowaka „to wielka wygrana Donalda Trumpa, wszyscy wątpili w możliwość zawarcia pokoju. Trump zrozumiał, iż Huti trzeba rozmawiać z pozycji siły”.

Korea Północna. Przywódca KRLD Kim Dzong Un zaproponował rodzinom żołnierzy walczących po rosyjskiej stronie i poległych na Ukrainie zamieszkanie w stolicy kraju, Pjongjangu. Władze zobowiązały się do budowy pomnika ku czci, tych, którzy zginęli, walcząc w po stronie rosyjskiej.

Brazylia. Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva uda się w podróż do Moskwy. Przywódca chce omówić z Władimirem Putinem swoją „inicjatywę pokojową” dotyczącą Ukrainy. W brazylijskiej prasie pojawiły się sugestie o możliwości wysłania na Ukrainę „patroli pokojowych”.

Nowa Zelandia. Premier Nowej Zelandii Christopher Luxon, przedstawił projekt ustawy bezwzględnie zakazującej osobom poniżej 16 roku życia korzystania z mediów społecznościowych. Według Luxona wprowadzenie zakazu zmusi firmy zarządzające mediami społecznościowymi do weryfikowania, czy użytkownik, który chce założyć konto, ma co najmniej 16 lat. W przeciwnym razie groziłaby im kara grzywny w wysokości do 2 mln dol. nowozelandzkich, czyli ok. 1,2 mln dol. amerykańskich.

łj, pp, sp, wg

Idź do oryginalnego materiału