Serwis Informacyjny Myśli Polskiej – sygnały zauważone 25.07.2025
Polska. Kraj przygotowuje się na wrześniowe manewry wojskowe „Żelazny Obrońca-25”. Weźmie w niej udział aż 34 000 żołnierzy z Polski i państw sojuszniczych, a wspierać ich będzie 600 jednostek nowoczesnego sprzętu. Ćwiczenia odbędą się w powietrzu, na lądzie, morzu, a choćby w cyberprzestrzeni. „Żelazny Obrońca-25” ma być praktycznym testem Narodowego Programu Odstraszania i Obrony Tarcza Wschód. Manewry mają według portalu Spidersweb pokazać, iż „polska armia jest gotowa na wszystko”.
Polska. Nowy szef MSWiA Marcin Kierwiński zapowiedział „oczyszczenie granic z członków Ruchu Obrony Granic”. Działaczy ROG-u i stronników Roberta Bąkiewicza, nazwał „cynicznymi przebierańcami”. Zapowiedział: „Nie będzie kroku wstecz. Idziemy do przodu”.
Polska. Ukrainiec Ihora H. jest podejrzany o włamanie do studni głębinowej na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Mężczyzna miał nie tylko wtargnąć na teren ujęcia, ale również zniszczyć aparaturę i elementy sieci wodociągowej. Sąd Rejonowy w Sopocie zdecydował o trzymiesięcznym areszcie.
Polska. Ukrainiec z Wrocławia rozpylał gaz w swoim mieszkaniu oraz rozprowadzał inne łatwopalne substancje, jednocześnie grożąc wysadzeniem całego budynku. Do tego celu używał m. in. niebezpiecznego palnika acetylenowego. Sąd w Wrocławiu zadecydował o trzymiesięcznym areszcie. Informację podało Radio Maryja.
Unia Europejska. Bruksela ogłosiła wstępne porozumienie z Chinami w celu złagodzenia ograniczeń nałożonych przez ten kraj na krytyczny eksport metali ziem rzadkich, co wywołało niepokój w całym bloku i groziło paraliżem całych branż.
Unia Europejska. Komisja Europejska wszczęła postępowanie o naruszenie prawa UE wobec 18 państw członkowskich, w tym Polski w związku z niewdrożeniem dyrektywy uznającej obchodzenie unijnych sankcji za przestępstwo. Dyrektywa została przyjęta, by lepiej egzekwować obostrzenia nałożone na Rosję. W dyrektywie chodzi o wprowadzenie przez wszystkie państwa takich samych kar za nieprzestrzeganie unijnych obostrzeń, co miało utrudnić ich obchodzenie. Dr Zbigniew Niemiecki napisał „Źle się dzieje jak 18 państw Unii Europejskiej lekceważy dyrektywy Unii Europejskiej. To zaczyna cuchnąć nacjonalizmami i egoizmem narodowym, który może być podsycany przez Federację Rosyjską”. Oprócz Polski, wezwane w czwartek przez KE do usunięcia uchybienia zostały także: Belgia, Bułgaria, Czechy, Niemcy, Irlandia, Grecja, Hiszpania, Francja, Chorwacja, Włochy, Cypr, Węgry, Malta, Austria, Portugalia, Rumunia i Słowenia.
Stany Zjednoczone. W wieku 84 lat zmarł z najpopularniejszych muzyków jazzowych lat 70-tych Chuck Mangione. W ciągu swojej trwającej kilka dekad kariery zdobył dwie nagrody Grammy, a jego muzyka była prezentowana podczas dwóch ceremonii olimpijskich.
Stany Zjednoczone. W wieku 71 lat zmarł amerykański wrestler i aktor Hulk Hogan (Terry Gene Bollea). Był ikoną telewizyjna lat 80/90. Od 1985 roku wielokrotnie stawał na szczycie. Mierzył się z największymi nazwiskami branży, od Randy’ego Savage’a i The Rocka po Andre The Gianta. Zdobył sześć tytułów mistrzowskich WWE, a w 2005 roku jego nazwisko trafiło do Galerii Sław WWE. Zagrał między innymi w „Rocky III”, „Wszystkie chwyty dozwolone”, „Pan niania” czy „Grom w raju”. Był stronnikiem polityki Donalda Trumpa.
Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze ułatwiające władzom miejskim i stanowym usuwanie z ulic amerykańskich miast osób bezdomnych. Celem jest „zakończenie włóczęgostwa i przywrócenie porządku” w amerykańskich miastach. Dokument przewiduje m.in. kierowanie na przymusowe leczenie w placówkach osób chorych psychicznie albo nadużywających różnych substancji. Według oficjalnych szacunków w 2024 roku w USA było ponad 770 000 bezdomnych osób. W ciągu roku liczba bezdomnych wzrosła o 18%.
Stany Zjednoczone. System łączności satelitarnej Starlink amerykańskiej firmy SpaceX uległ globalnej awarii. Brak łączności odnotowano na linii frontu na Ukrainie. Działanie systemu udało się przywrócić dopiero po ok. 2,5 godziny.
Rosja. Kreml poinformował o rozpoczęciu największych w tym roku ćwiczeń tamtejszej marynarki wojennej o nazwie „Lipcowa burza” z udziałem Floty Północnej, Pacyficznej, Bałtyckiej i Kaspijskiej. Jak informuje agencja informacyjna TASS, w ćwiczeniach, które realizowane są też niedaleko polskiej granicy, weźmie udział 150 okrętów i aż 15 000 żołnierzy.
Ukraina. Przychylny Ukrainie portal Kresy24 informuje: „Dramatyczny zwrot na froncie. Ukraińska obrona przełamana, Rosjanie zdobywają jeden z ostatnich bastionów! Rosyjskie siły przekroczyły linię frontu i weszły do Pokrowska – jednego z ostatnich dużych miast Donbasu pozostających pod kontrolą Ukrainy”.
Ukraina. Ukraiński wywiad poinformował, iż rosyjska armia wykorzystuje drony w całości wyprodukowane przez Chiny do celów rozpoznawczych na Ukrainie. Informację tę podał brytyjski dziennik „Telegraph”. Według zachodniej prasy Ukraińcy przechwycili dwa takie drony, gdzie prawie połowa komponentów pochodzi od chińskiej firmy CUAV Technology z prowincji Guangdong.
Ukraina. Przywódca Ukrainy Wołodymr Zełenski zaskoczony falą krytyki i demonstracji częściowo wycofuje się z swoich wcześniejszych deklaracji i działań. Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) oraz Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna (SAP) oświadczyły, iż nowy projekt ustawy przedłożony przez przywódcę Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przywraca ich uprawnienia i niezależność. Przewodniczący parlamentu Rusłan Stefanczuk już powiadomił, iż Rada Najwyższa rozpatrzy projekt ustawy o wzmocnieniu uprawnień NABU i SAPO na swym najbliższym posiedzeniu.
Białoruś. Amerykański piosenkarz Jason Derulo odwiedził Białoruś, gdzie został przyjęty przez premiera Alaksandra Turczyna. Muzyk powiedział: „Chciałbym, żeby to miejsce stało się moim domem (…) Naprawdę lubię tutejszych ludzi. Kiedy spacerowałem po mieście, wszyscy uprzejmie podchodzili do mnie i prosili o zrobienie zdjęcia. Zrobiło to na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Jedzenie jest pyszne: naprawdę podobało mi się wszystko”. Pod koniec września Jason Derulo najprawdopodobniej wystąpi na Białorusi.
Litwa. Litewski Departament Bezpieczeństwa Państwowego (VSD) ostrzega, iż białoruskie służby KGB werbują diaspora białoruską dzięki mediów społecznościowych, oferując wynagrodzenie finansowe i ulgi w zamian za „informacje o ruchach demokratycznych”. Według litewskich władz „werbunek Białorusinów przez reżim Łukaszenki odbywa się także w Polsce, Gruzji oraz innych krajach”.
Estonia. Estoński rząd ogłosił w czwartek decyzję o nałożeniu stałego zakazu wjazdu dla 273 Białorusinów. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko otrzymał dożywotni zakaz wjazdy na teren Estonii. Decyzję ogłosił szef MSZ Estonii Margus Tsahkna, który podkreślił, iż „sytuacja praw człowieka na Białorusi nie uległa poprawie, a kooperacja Mińska z Rosją w kontekście wojny na Ukrainie tylko pogarsza sprawę”.
Wielka Brytania. Umowa handlowa między Wielką Brytanią, a Indiami. Brytyjski premier Keir Starmer oraz szef indyjskiego rządu Narendra Modi ogłosili zakończenie trwających trzy lata negocjacji umowy handlowej. To pierwsze tak znaczące porozumienie od czasu Brexitu, a zarazem pierwsza umowa o wolnym handlu, jaką Indie podpisały z partnerem spoza Azji. Porozumienie zakłada zniesienie ceł na 99% indyjskiego eksportu do Wielkiej Brytanii i istotne ulgi na brytyjskie produkty. Brytyjski rząd przewiduje wzrost dwustronnej wymiany handlowej do 120 mld dolarów do 2030 roku. Brytyjska prasa nie ukrywa zadowolenia, ze udało się wbić klin między państwa BRICS+
Francja. We Francji liczba zgonów w ciągu 12 miesięcy przekroczyła liczbę urodzeń w tym samym okresie po raz pierwszy od 1945 roku. Dzieje się tak pomimo sporej dzietności w społeczności mułzumańskiej. Dane potwierdził dziennik „Le Parisien”. Demografowie spodziewali się spadku, ale dopiero w 2035 roku.
Francja. Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, iż jego kraj uzna państwo palestyńskie podczas wrześniowego Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Według niego to istotny krok w kierunku pokoju na Bliskim Wschodzie. Izrael jest zbulwersowany decyzją Francji.
Węgry. Burmistrz Budapesztu Gergely Karacsony, został wezwany na przesłuchanie przez policję w związku z zorganizowaniem parady stronników homoseksualistów tzw. Parady Równości, która odbyła się pomimo oficjalnego zakazu władz. W wydarzeniu uczestniczyło około 170 000 osób.
Holandia. Międzynarodowy Trybunał Karny uznał, iż Węgry nie wypełniły swoich zobowiązań, odmawiając zatrzymania premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Szef izraelskiego rządu jest objęty nakazem aresztowania wydanym przez MTK w związku z zarzutem zbrodni wojennych podczas wojny w Strefie Gazy. Premier Netanjahu przebywał z wizytą na Węgrzech w dniach 3-6 kwietnia bieżącego roku. W maju węgierski parlament przyjął ustawę inicjującą proces występowania kraju z MTK. Prof. Milan Koska uważa, ze drogi instytucji europejskich i Węgier coraz bardziej się rozchodzą.
Hiszpania. Na lotnisku w Walencji z pokładu samolotu usunięto 47 żydowskich dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Dzieci miały na sobie tradycyjne stroje żydowskie, m.in. cicit oraz zawieszki z Gwiazdą Dawida. Dzieci wracały do swoich domów we Francji. Według relacji świadków powodem miało być śpiewanie hebrajskich pieśni. Hiszpańskie władze tłumaczą sprawę „zakłócaniem porządku”. Świadkowie mówią, ze śpiew dzieci nikomu nie przeszkadzał. Do zdarzenia doszło na pokładzie samolotu linii lotniczych Vueling.
Grecja. Grecy nie chcieli wpuścili na ląd izraelskich turystów z statku „Crown Iris”. Około 1600 pasażerów musiało pozostać na statku, gdyż w porcie odbywała się propalestyńska i antyizraelska demonstracja. 300 osób wznosiło okrzyki „Mordercy” i „Niech żyje Palestyna”. Część izraelskich turystów sprzeciwiła się jednak zaleceniom.
Izrael. Nowa propozycja rozejmu ze strony Hamasu. Kancelaria premiera Izraela Benjamina Netanjahu otrzymała od Hamasu dokument dotyczący zawieszenia broni i zwolnienia zakładników. Hamas z kolei domaga się między innymi wycofania Sił Obronnych Izraela ze Strefy Gazy oraz gwarancji, iż Izrael nie wznowi walk po 60 dniach rozejmu. Izrael analizuje propozycję, jednak nie jest jasne, czy zgodzi się na wszystkie warunki. Wcześniejsze propozycje zostały odrzucone przez państwa arabskie, które pełniły rolę mediatorów. Eksperci oceniają możliwość porozumienia jako minimalną.
Palestyna. MSZ Palestyny Varsen Aghabekian-Shahin po raz kolejny powiedziała, iż przyszłe państwo palestyńskie będzie pluralistyczne i prokobiece. Varsen Aghabekian-Shahin stwierdziła: „Jeśli powstanie państwo palestyńskie, będzie to państwo pluralistyczne, w którym jest miejsce dla kobiet i przestrzega się prawa międzynarodowego (…) byłoby to społeczeństwo pluralistyczne. Będzie miejsce dla kobiet. Jestem kobietą, jestem ministrem spraw zagranicznych, jestem chrześcijanką i pochodzę z Armenii”,
Katar. Specjalny wysłannik USA ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff ogłosił, iż amerykański zespół negocjatorów opuści przedwcześnie rozmowy w Katarze w sprawie zawieszenia broni. Decyzję uzasadnił działaniem Hamasu „w złej wierze”.
Tajlandia. Zaostrza sie konflikt na granicy Tajlandii i Kambodży. Co najmniej 12 osób zostało zastrzelonych, a kilkanaście rannych w wyniku starć przygranicznych. Według tajskich władz, ofiary śmiertelne odnotowano w prowincjach Sisaket, Surin i Ubon Ratchathani. Ranni zostali przewiezieni do lokalnych szpitali. Spór graniczny między oboma krajami trwa od ponad stulecia i co jakiś czas przybiera formę otwartych konfrontacji zbrojnych.
Kambodża. Rząd w Kambodży twierdzi, iż tajskie lotnictwo przeprowadziło ataki bombowe w rejonie świątyni Preah Vihear. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kambodży potępiło działania Tajlandii, określając je jako „wrogie i nieodpowiedzialne”. Kambodża odwołała swój personel z Tajlandii i wydaliła ambasadora Tajlandii. Przejścia graniczne zostały zamknięte.
Chiny. Przywódca Chin Xi Jinping wyraził nadzieję, iż UE utrzyma otwarte rynki handlowe i inwestycyjne, powstrzyma się od restrykcyjnych instrumentów gospodarczych i handlowych oraz zapewni korzystne otoczenie biznesowe dla chińskich przedsiębiorstw – przekazało MSZ w Pekinie w nocie ze spotkania z szefami instytucji UE.
łj, mp, jk, mm, ah
Ogłoszenia:
Redakcja Magazynu Przedsiębiorców „Europejska Firma” zaprasza na spotkanie z okazji 80. rocznicy ogłoszenia Protokołu Poczdamskiego. Spotkanie odbędzie się w Bistro Trojka w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie 2 sierpnia 2025, o godzinie 17. Udział jest bezpłatny. Wymagane jest zgłoszenie mailem pod adres [email protected]
III Zjazd Klubów Myśli Polskiej odbędzie się w Cedyni. Zjazd jest w tym roku jest wspólnym przedsięwzięciem Klubów Myśli Polskiej, Kanału „Wbrew Cenzurze” i Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej. Hasłem przewodnim naszego spotkania jest „Wierni Polsce Piastowskiej”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 13-14 września w okolicach Cedyni. Zjazd ma charakter zamknięty. Osoby chcące wziąć udział w III Zjeździe KMP proszone są o kontakt pod adresem mailowym [email protected]