Serwis Informacyjny Myśli Polskiej – sygnały zauważone 18.07.2025
Polska. Ukazał się nowy numer „Myśli Polskiej” (29-30, 20-27.06.2025). Dostępny jest w Empikach i sieci Kolporter. W numerze znajdziemy między innymi tekst Sławomira Malinowskiego poświęcony kręconemu filmowi o polskim kosmonaucie Mirosławie Hermaszewskim. Profesor Stanisław Bieleń zastanawia się „Dlaczego Putin irytuje Trumpa?”, zaś prof. Witold Modzelewski pisze, iż „Polityka wschodnia Unii Europejskiej zakończy się porażką”. Wspominamy również zmarłego Jerzego Smolińskiego.
Polska. Na stronie lewicowej petrajanus.pl znajdujemy dwa bardzo interesujące teksty: „Polscy marksiści-leniniści, a środowisko „Myśli Polskiej (endecja) – różnice ideowe” oraz „Wspólne punkty między marksistami-leninistami, a środowiskiem „Myśli Polskiej (endecją)”.
Polska. Na stronie Jagiellonia (projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych, projekt polskie media na Ukrainie 2023-2025 realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja ukazał się tekst Włodzimierza Iszczuka „Cień Kremla nad Polską. Prorosyjskie wpływy blokują sojusz z Ukrainą – niezbędny dla przetrwania państwa”. Dotyczy on posła Polskiego Stronnictwa Ludowego Tadeusza Samborskiego. Znaczna część tekstu dotyczy red. naczelnego „Myśli Polskiej” Jana Engelgarda.
Polska. Portal Onet informuje, iż kończący kadencję prezydent Andrzej Duda na osobistą prośbę szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza wręczył awanse generalskie synowi jego głównego doradcy gen. Mieczysława Bieńka oraz Mirosławowi Bodnarowi, który jest bratem ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Jednocześnie na czele funduszu, który ma wspierać rozwój nowych technologii w wojsku, Kosiniak-Kamysz postawił zięcia prezydenta Dudy. Ojciec Ministra Sprawiedliwości i generała został przesiedlony w 1947 roku w ramach Operacji „Wisła” ze wsi Rakowa pod Sanokiem na Ziemie Odzyskane.
Unia Europejska. W Brukseli pokazano wystawę „Polacy – Ukraińcy w latach 1918-1947. Konflikt – Ludobójstwo – Niepamięć – Nadzieja”. To inicjatywa polskiej europoseł Konfederacji Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Wielu europosłów i pracowników unijnych instytucji po raz pierwszy usłyszało o ukraińskim ludobójstwie w latach 1939-1947. Na wystawie pojawili się „ukraińscy aktywiści”, którzy głośno krytykowali inicjatywę. Według nich to „zły czas, iż to nie jest dobra okoliczność, i ogólnie tego nie powinno być w europarlamencie”.
Polska. „Do Rzeczy” cytuje Sławomira Sierakowskiego z „Krytyki Politycznej”, który wprost mówi, iż z utęsknieniem czeka na imigrantów. Sierakowski stwierdził: „Czekam już na to lata, aż przypłynie tu grupa wyborców. Po prostu innych i też krajobraz, kultura, innowacyjność zmieni się na pozytywne„. Potwierdza to słowa Michała Lisickiego, który napisał: „Obóz liberalno-lewacki potrzebuje imigrantów jako segmentu wyborczego. Nie są już wstanie masowo przekonywać do swoich wizji rdzennych i zasiedzonych mieszkańców, dlatego wspierają masową migrację”.
Polska. Rząd zdecydował o zakończeniu ponad trzyletniego okresu finansowania mieszkania i wyżywienia dla uchodźców z Ukrainy – mógł z tego skorzystać każdy, kto przyjechał do Polski po 24 lutego 2022 roku. Wyjątek stanowić jednak będą „grupy wrażliwe”. O szczegółach napiszemy na stronie „Myśli Polskiej”.
Polska. Prokurator Generalny Adam Bodnar skierował do Parlamentu Europejskiego wniosek o uchylenie immunitetu europosłowi Grzegorzowi Braunowi, a do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Romanowi Fritzowi. Politykom zarzuca się między innymi: „kradzież w kwietniu 2025 roku flagi Ukrainy z Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej oraz kradzież w maju 2025 roku flagi Unii Europejskiej z holu Ministerstwa Przemysłu w Katowicach”.
Polska. Większość migrantów, których w 2024 roku Niemcy przekazali do Polski, nie miała przy sobie żadnych dokumentów, przekazała europoseł Konfederacji Anna Bryłka. Europoseł napisała: „Z danych, jakie udało nam się uzyskać w Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej, w 2024 roku 133 z 189 (70%!) imigrantów przekazanych w procedurze readmisji nie miało dokumentu tożsamości”.
Polska. Kandydata na prezydenta Zabrza Michała Gaj Majkowskiego poparł nestor polskiej prawicy Janusz Korwin-Mikke. Wcześniej uzyskał on poparcie kandydata na prezydenta Polski Marka Wocha i katowickiego Klubu Myśli Polskiej. Michał Gaj Majkowski zebrał już potrzebne do rejestracji podpisy mieszkańców.
Polska. Brutalny atak w hotelu pracowniczym w Lubinie. Dwaj obywatele Mołdawii zostali zatrzymani przez policję za gwałt i pobicie kobiety.
Polska. Sąd Okręgowy w Białymstoku przyznał zadośćuczynienie za niesłuszne zatrzymanie Afgańczyków, którzy nielegalnie dostali się do Polski z Białorusi. Mężczyźni chcieli po 80 000 złotych, sąd przyznał im jednak zadośćuczynienie po 5 000 złotych.
Polska/Węgry. Stosunki polsko-węgierskie ulegają dalszemu pogorszeniu. Sekretarz Stanu MSZ Węgier Levente Magyar napisał, iż „Polska ostatecznie odwołała swojego ambasadora na Węgrzech, oficjalnie obniżając poziom dwustronnych relacji dyplomatycznych”. Dodał, iż „Stopniowe pogarszanie się stosunków politycznych doprowadziło do tego godnego ubolewania kroku, który nie ma precedensu w historii relacji z naszymi środkowoeuropejskimi partnerami”.
Unia Europejska. Komisja Europejska przedstawiła projekt nowego budżetu UE na lata 2028-2034, który zakłada pozyskanie dodatkowych 44 000 000 000 euro (44 mld) rocznie z nowych źródeł dochodów. Celem jest uzyskanie pieniędzy na „bezpieczeństwo i zbrojenia”.
Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump jest chory. Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt powiedziała, iż przywódca USA ma zdiagnozowaną przewlekłą niewydolność żylną. Niewydolność żylna jest poważnym schorzeniem. Nieleczone, może prowadzić m.in. do zatorowości płucnej czy zakrzepicy żył głębokich.
Stany Zjednoczone. W wieku 87 lat zmarła jedna z największych gwiazd amerykańskiej muzyki pop lat 60-tych Connie Francis. Na listach przebojów Billboard Top 40 znalazła się aż 35 razy. Wśród utworów najbardziej znane to „Everybody’s Somebody’s Fool”, „My Heart Has a Mind of Its Own” i „Don’t Break the Heart That Loves You”.
Rosja. Rosyjskie władze ponownie oskarżają państwa Zachodu o próbę militaryzacji Mołdawii. Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa stwierdziła, iż niektórzy europejscy liderzy dąży do przekształcenia tego kraju w „drugą Ukrainę”. Podobne stanowisko wyraził wcześniej szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.
Ukraina. Ukraińska państwowa grupa inwestycyjno-zakupowa Brave1 poinformowała, iż Kijów chce pozwolić zagranicznym firmom zbrojeniowym testować swoją najnowszą broń na froncie wojny z armią rosyjską.
Niemcy. Jak informuje „Do Rzeczy” niemiecka policja potwierdza, iż przekazuje polskiej stronie choćby tych migrantów, których złapie na własnym terytorium. Niemiecka policja stwierdziła: „Kontrole graniczne policji federalnej realizowane są na terytorium Niemiec. Policja federalna sprawdza osoby doraźnie w obszarze odpowiedzialności wynoszącym 30 kilometrów od linii granicznej w głąb kraju. Uznaje się, iż dana osoba nie wjechała do kraju, dopóki nie zostaną zakończone działania policyjne bezpośrednio związane z granicą, choćby jeżeli linia graniczna została już przekroczona”
Słowacja. Premier Słowacji Robert Fico ogłosił, iż jego kraj nie będzie dłużej blokować 18. pakietu sankcji UE wobec Rosji. Decyzja ta ma na celu ochronę interesów Słowacji i uniknięcie dalszych konfliktów z Unią Europejską. „Myśl Polska” trzy tygodnie temu pisała, iż w najbliższym czasie Słowacja, podobnie jak Węgry osiągając maksimum zysków zaprzestanie blokowania bloku sankcyjnego. Słowacja planuje przyszłościowo kontynuować rozmowy z UE na temat importu rosyjskiego gazu.
Węgry. Premier Węgier Viktor Orban stwierdził, iż jego kraj stały się „antytezą wszystkiego, co robi w tej chwili Unia Europejska”. W podcaście Ultrahang przekazał też, iż w coraz bardziej widocznym rozłamie pomiędzy Europą i USA, on opowiada się za Stanami Zjednoczonymi. Przywódca zapowiedział ponadto, iż w przypadku zauważenia braku sensu w obecności kraju w UE, „podejmie odpowiednie działania”.
Węgry. Pogarszają się stosunki węgiersko-ukraińskie. Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto ogłosił objęcie zakazem wjazdu do kraju trzech wysoko postawionych urzędników wojskowych Ukrainy. Polityk obarczył ich odpowiedzialnością za śmierć Węgra z Zakarpacia przy próbie siłowego wcielenia mężczyzny do armii Ukrainy.
Wielka Brytania/Niemcy. Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer i kanclerz Niemiec Friedrich Merz podpisali w czwartek w Londynie traktat Kensington, dotyczący obronności i polityki migracyjnej. Jest to największa umowa zawarta między tymi krajami od zakończenia II wojny światowej w 1945 roku.
Watykan. Papież Leon XIV zapowiedział, iż w nadchodzących miesiącach chciałby udać się z wizytą do Turcji. Byłaby to jego pierwsza zagraniczna podróż od początku pontyfikatu.
Izrael. Wojsko izraelskie zaatakowało czołgiem jedyna katolicka parafia w Strefie Gazy. Zginęły dwie starsze kobiety, sześć osób zostało rannych, w tym dwie ciężko. Jednym z rannych jest krytyk polityki Izraela ks. Gabriel Romanelli. Potwierdził to łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa. Dyrektor Caritas Jerusalem Anton Asfar, poinformował, iż w ubiegłym tygodniu ks. Romanelli wezwał wysiedlonych do przebywania w pokojach ze względu na silne bombardowania i ostrzał. Tym sposobem uratował kilkanaście osób od śmierci. W Parafii Świętej Rodziny przebywa 500 wysiedlonych chrześcijan.
Izrael. „Rzeczpospolita” pisze, iż pomysł uczynienia ze Strefy Gazy Riwiery Bliskiego Wschodu bez Palestyńczyków nie umarł, tylko ewoluuje. Izrael i USA szukają krajów, które przyjęłyby Gazańczyków, zupełnie nie przejmują się międzynarodowym prawem. Wśród miejsc do wysiedlania pojawiły się: Egipt, Jordania, Maroko, Libia, Somaliland, Sudan, Rwanda, a choćby będący w Unii Europejskiej Cypr.
Jemen. Centralne Dowództwo Sił Morskich USA poinformowało o przechwyceniu przez Jemeńskie Narodowe Siły Oporu (NRF) rekordowo dużego transportu irańskiej broni dla rebeliantów Huti. Siły NRF przechwyciły i skonfiskowały ponad 750 ton amunicji i sprzętu, w tym setki zaawansowanych pocisków manewrujących, przeciwokrętowych i przeciwlotniczych, głowic bojowych i głowic naprowadzających, komponentów różnych systemów, a także setki silników dronów, sprzętu obrony powietrznej, systemów radarowych i sprzętu komunikacyjnego.
Syria. Rośnie liczba ofiar walk w rejonie miasta Suwejda. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka stwierdziła, iż liczba ofiar śmiertelnych w rejonie zamieszkałym przez społeczność druzyjską znacznie przekroczyła 500. Jak do tej pory 83 osoby zostały poddane „egzekucji przez członków ministerstwa obrony i spraw wewnętrznych”. Poległo w walkach również 79 bojowników druzyjskich. Prezydent Syrii Ahmed al-Szara ogłosił przekazanie „lokalnym frakcjom” odpowiedzialności za utrzymanie bezpieczeństwa w Suwejdzie.
Libia. Departament Stanu USA wydał najwyższe ostrzeżenie zalecające swoim obywatelom, aby „pod żadnym pozorem” nie podróżowali do Libii. Stany Zjednoczone obawiają się niespodziewanych ataków terrorystycznych w tym kraju.
Japonia. Tokio kupiło ropę naftową od Rosji, wyłamując się tym samym z porozumienia państw G7 o ograniczeniu importu rosyjskich surowców energetycznych. Transakcja, zrealizowana w czerwcu za ok. 57,5 dolara za baryłkę, została potwierdzona przez japońską rafinerię Taiyo Oil. Spółka poinformowała, iż zakup odbył się na zlecenie rządu Japonii w celu zapewnienia ciągłości funkcjonowania projektu Sachalin-2 i uniknięcia zakłóceń w dostawach LNG.
łj, ap, pp, ah