Seniorzy są wściekli na prezydenta. Afera wokół nowej renty

3 tygodni temu
Zdjęcie: fot. Przemysław Piątkowski/PAP


Seniorzy zasypali Kancelarię Prezydenta petycjami w sprawie nowego świadczenia, czyli tzw. wdowiej renty. Twierdzą, iż przepisy ją regulujące są niekonstytucyjne i dyskryminują określoną grupę seniorów.


Pod koniec lipca uchwalono ustawę o wdowich rentach, która ma umożliwić łączenie własnej emerytury ze świadczeniem po zmarłym małżonku. Jednak nowe przepisy wywołały kontrowersje, zwłaszcza wśród seniorów, którzy uważają, iż są one niesprawiedliwe i krzywdzą osoby samotne. Z tego powodu skierowali oni do prezydenta Andrzeja Dudy petycję, prosząc o skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Treść tej petycji poznał "Fakt".

Autorzy petycji zwracają uwagę, iż wdowia renta nie powinna być narzędziem do uzyskiwania nadmiernych korzyści finansowych. Twierdzą, iż już w dotychczasowej formie wdowia renta w wielu przypadkach dawała wyższe świadczenia niż połowa sumy świadczeń małżonków. w tej chwili planowane zmiany mogłyby prowadzić do nieproporcjonalnych korzyści w stosunku do zgromadzonych składek. Wskazują też, iż wdowy już teraz otrzymują świadczenia wyższe niż wynika to z ich składek.

Seniorzy zarzucają Ministerstwu Rodziny, iż nie uwzględniło wpływu wdowiej renty na osoby samotne z innych powodów niż wdowieństwo. Zauważają, iż takie rozwiązanie może prowadzić do sytuacji, w której osoby o podobnych składkach, ale różnych statusach cywilnych, będą miały znacznie różne warunki życia – jedni mogą być zabezpieczeni finansowo, podczas gdy inni mogą popaść w ubóstwo.

Podkreślają również, iż wdowia renta będzie wypłacana z funduszu rentowego, na który składki opłacają wszyscy pracujący. Zdaniem autorów petycji, nie jest sprawiedliwe, by osoby samotne były zobowiązane do współfinansowania tego funduszu na równi z małżeństwami, ponieważ wdowieństwo, w ich ocenie, nie jest sytuacją losową, ale naturalnym elementem małżeństwa.

Mimo złożonej petycji prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wejdzie ona w życie 1 stycznia 2025 r., a wnioski o przyznanie wdowiej renty będzie można składać od tego dnia.

Nowe świadczenie zacznie być wypłacane od lipca 2025 r. Pozwoli ono na łączenie emerytury z rentą rodzinną po zmarłym małżonku. Początkowo jedno z tych świadczeń będzie można pobierać w pełnej wysokości, a drugie w 15 proc. Dopiero od 2027 r. ten udział wzrośnie do 25 proc.

Źródło: Fakt

Idź do oryginalnego materiału