Sekretarz Miasta Ostrowca Św.: (…) W zgromadzonej dokumentacji w związku z przeprowadzoną modernizacją budynku nie odnaleziono zapisów dotyczących tablicy (…)

2 miesięcy temu

Dawny Browar Saskich jest dziś Ostrowieckim Browarem Kultury, którego nazwa nie nawiązuje w niczym do rodziny „budowniczych” tego miejsca. Rodzina „nie patronuje” również dziedzińcowi przy dawnym browarze, który otrzymał nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wielu mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego pamięta jeszcze tablicę, która znajdowała się na budynku centrum kultury w Ostrowcu Św. z napisem „Centrum Kultury im. Stanisława Leona Saskiego”.

Na prośbę Rodziny Saskich o udzielenie informacji, gdzie w tej chwili znajduje się tablica, która była umieszczona na starym budynku Centrum Kultury z napisem: „Centrum Kultury im. Stanisława Leona Saskiego” oraz w jakich okolicznościach i dlaczego doszło do jej usunięcia a także zmiany nazwy tej instytucji na OBK dopytywał w swojej interpelacji Paweł Walesic, radny Rady Miasta Ostrowca Św.

Pisaliśmy o tym tutaj:

Co stało się z tablicą z napisem „Centrum Kultury im. Stanisława Leona Saskiego”?

(…) W zgromadzonej dokumentacji w związku z przeprowadzoną modernizacją budynku nie odnaleziono zapisów dotyczących tablicy. Pozostaje to zatem temat otwarty, a forma upamiętnienia śp. Stanisława Leona Saskiego będzie konsultowana z przedstawicielami Rodziny Saskich – to fragment odpowiedzi, jaką otrzymał radny, a pod którą podpisała się Anna Niedbała, Sekretarz Miasta Ostrowca Św.

Anna Niedbała wyjaśnia również, iż nazwa Ostrowiecki Browar Kultury cyt. „powstała na okoliczność zainicjowanego w roku 2007 projektu „Ostrowiecki Browar Kultury” zatwierdzonego uchwałą Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.

– Umożliwiło to Gminie Ostrowiec Świętokrzyski ubieganie się o przyznanie dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na przebudowę zespołu budynków dawnego Browaru Saskich. Usytuowane tam trzy instytucje kultury tj. Biuro Wystaw Artystycznych, Miejskie Centrum Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna funkcjonują pod tymi nazwami niezależne, jako odrębne jednostki gminne. Nawiązując do Pana interpelacji w kontekście treści pamiątkowej tablicy uprzejmie informuję iż sięgając do pierwszej uchwały Miejskiej Rady Narodowej w Ostrowcu Świętokrzyskim Nr IV/19/84 z 20 listopada 1984 r. sprawie powołania Miejskiego Centrum Kultury w nazwie tejże jednostki nie funkcjonuje i nigdy nie funkcjonowało nazwisko Patrona w osobie Stanisława Leona Saskiego – napisała Anna Niedbała.

Pełna treść odpowiedzi, jaką otrzymał radny

Co interesujące informacja o tym, iż centrum kultury nosiło takie imię nieoficjalnie, opublikowana został na stronie Urzędu Miasta w Ostrowcu Św. (dziś już archiwalnej).

Czytamy tam: „W 1984 r. rozpoczęto adaptację budynków browaru na centrum kulturalne, a dwa lata później trafiło tam przeniesione z osiedla Pułanki Miejskie Centrum Kultury. W 1995 roku siedzibę znalazło tu utworzone od podstaw Biuro Wystaw Artystycznych. 21 marca 1992 r. podczas ceremonii uroczystego otwarcia, Miejskiemu Centrum Kultury nieoficjalnie (bo bez stosownego aktu prawnego) nadano imię Stanisława Leona Saskiego. Od 1948 do 1998 r. jego spadkobiercy toczyli sądową batalię o cofnięcie krzywdzącej ich decyzji lub wypłacenie odszkodowania. Ostatecznie odzyskali swoją własność 15 grudnia 1998 r.” Taka sama informacja pojawiła się również w opisie konkursu „Modernizacja Roku”. O tytuł w kategorii obiekty Obiekty kultury, sportu i rekreacji w 2019 roku ubiegał się zmodernizowany już wówczas Ostrowiecki Browar Kultury.

Źródło: archiwum.um.ostrowiec.pl
Źródło: modernizacjaroku.org.pl

Co zatem stało się z tablicą, którą wciąż pamiętają ostrowczanie? Do tematu wrócimy.

Idź do oryginalnego materiału