" Sejsmiczne zwycięstwo w Gazie: mapowanie tuneli "metra w Gazie"!"

grazynarebeca.blogspot.com 1 rok temu

AUTOR: TYLER DURDEN

SOBOTA, LIS 18, 2023 - 03:20 PM

Autor: Malcom E. Whittaker za pośrednictwem RealClear Wire,

Według źródeł, tunele Hamasu pod Gazą rozciągają się na "kilkadziesiąt mil". Inne źródła uważają, iż tunele te rozciągają się na setki mil i rywalizują z podziemiami dużego europejskiego miasta. To spowodowało, iż niektórzy komentatorzy nazywają tunele Hamy "metrem w Gazie". "Metro w Gazie": Tajemnicza sieć podziemnych tuneli używana przez Hamas | Stacja CNN. Niezależnie od ich długości, osłaniają myśliwce przed inwigilacją i umożliwiają poruszanie się bez obawy o obserwację lub atak. Co by było, gdyby te tunele można było precyzyjnie zlokalizować? Zamiast być bezpiecznymi miejscami, stałyby się śmiertelnymi pułapkami.

Komentatorzy sugerują, iż tunele dają Hamasowi asymetryczną przewagę.

W znanej publikacji Foreign Affairs czytamy, iż tylko "spychacze mogą być używane do odsłaniania tuneli podczas operacji naziemnej.

Drony, roboty lub psy mogą pomóc w oczyszczaniu tuneli. W ostateczności może zaistnieć potrzeba wejścia do tuneli w celu uratowania zakładników. ...

W ten sposób większość państw eliminowała podziemne zagrożenia w przeszłości i to samo powinien zrobić Izrael".

(9 listopada 2023 r., "Izrael musi zniszczyć tunele Hamy, zburzenie infrastruktury grupy jest ważniejsze niż wyeliminowanie jej przywódców").

Krótko mówiąc, według Foreign Affairs, tylko personel naziemny może zlokalizować i zniszczyć tunele Hamy.

Oczywiście izraelski personel przeszukujący otwarty teren w celu zlokalizowania wejść do tuneli byłby narażony na atak.

Obecnie używany sprzęt sejsmiczny mógłby lokalizować tunele dzięki systemu geofonów i generatorów impulsów. Jednak personel umieszczający sprzęt do akwizycji danych geofonowych na powierzchni byłby narażony na ostrzał z broni strzeleckiej i potencjalne przechwycenie.

Wydaje się, iż potrzeba potencjalnego narażenia personelu na atak podczas umieszczania geofonów uniemożliwia korzystanie z tej dobrze znanej technologii, która mogłaby łatwo i dokładnie zlokalizować tunele Hamy.

Najprościej rzecz ujmując, system sejsmiczny może mapować warstwy na powierzchni ziemi.

W tym celu, jak widać na poniższym rysunku, źródło generuje falę sejsmiczną.

Fala ta przemieszcza się przez ziemię i odbija się od odbijających się warstw podpowierzchniowych, takich jak dach i podłoga tunelu, a te odbite fale są zbierane przez odbiornik.

Źródłem i być wszystkim, co generuje falę sejsmiczną.

w tej chwili do generowania tych fal często używa się ciężarówek do stemplowania i materiałów wybuchowych.

Odbiorniki sejsmiczne są ogólnie określane jako "geofony". Geofony zbierają dane sejsmiczne, czyli fale sejsmiczne, i mapują podpowierzchniową powierzchnię Ziemi.

Obecna technologia sejsmiczna łatwo dostępna z pola naftowego pozwoli na identyfikację (a następnie zniszczenie) tych tuneli. Bezprzewodowy system sejsmiczny METIS (Multiphysics Exploration Technology Integrated System) wykorzystuje kanał rejestracji sejsmicznej zbierany przez autonomiczne drony.

Drony te zrzucają również odbiorniki DART (Downfall Air Receiver Technology), czyli geofony.

DART są zrzucane przez drona i wbijają się w ziemię, tworząc system geofonów do modelowania danych podpowierzchniowych.

System ten został dokładnie oceniony w Papui-Nowej Gwinei w 2018 roku. Wireless Seismic News — Test terenowy METIS daje doskonałe wyniki.

Pojedynczy dron zrzucił 60 DART w ciągu jednej godziny, a drony te odzyskały "dane sejsmiczne w czasie rzeczywistym", obrazując w ten sposób podpowierzchniowe dane podziemnych pustek.

Precyzyjnie kierowane pociski artyleryjskie mogą stanowić źródło sejsmiczne potrzebne geofonom do zbierania danych podpowierzchniowych.

DART zostałyby zrzucone w Strefie Gazy, aby odwzorować dowolną lokalizację, tj. nie tylko lokalizacje w pobliżu miejsc stacjonowania wojsk izraelskich.

W ten sposób METIS mógł dokładnie zmapować całą Strefę Gazy.

Gdy lokalizacja tuneli jest znana, można je zniszczyć dzięki bomb głęboko penetrujących, które wybuchają głęboko w ziemi i zrzucane z samolotów.

Mogłoby to potencjalnie zagrodzić działanie całego systemu tuneli.

Nawet rozległy system tuneli przypominający metro mógłby zostać pokonany, gdyby udało się wykryć i zawalić ważne przewężenia.

Wreszcie, technologia ta może rozwiązać toczący się spór o to, czy Hamas umieścił tunele pod szpitalami, pozycjami ONZ, szkołami i innymi miejscami, które są chronione przed atakiem.
Chociaż nie jest to panaceum, system METIS może odpowiedzieć na te podstawowe pytania i potencjalnie zamienić tunele Hamy w śmiertelną pułapkę dla bojowników korzystających z tuneli.
Przynajmniej złagodziłoby to wszelkie asymetryczne korzyści, jakie zapewniają tunele Hamy.



Malcolm E. Whittaker jest byłym kandydatem do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Malcolm jest inżynierem i rzecznikiem patentowym w Houston w Teksasie.


Przetlumaczono przez translator Google


zrodlo:https://www.zerohedge.com/
Idź do oryginalnego materiału