Sejm zdecyduje o Ziobrze. Głosowanie ws. ponownego zatrzymania już w przyszłym tygodniu!

18 godzin temu

Wniosek o wyrażenie zgody na ponowne zatrzymanie Zbigniewa Ziobry, byłego ministra sprawiedliwości, zostanie poddany pod głosowanie w Sejmie już w przyszłym tygodniu. Ta kluczowa informacja, potwierdzona przez źródła RMF FM, oznacza znaczące przyspieszenie procedury, która ma doprowadzić do przesłuchania polityka przez komisję śledczą ds. Pegasusa. Cała sprawa nabiera tempa z wyraźną intencją zamknięcia jej na etapie sejmowym jeszcze przed letnią przerwą wakacyjną. Decyzja posłów będzie miała fundamentalne znaczenie dla dalszych działań komisji, która od miesięcy próbuje doprowadzić Ziobrę przed swoje oblicze. To wydarzenie podkreśla nie tylko prawną, ale i polityczną pilność, z jaką obecna koalicja traktuje rozliczenie poprzednich rządów.

Przyspieszone tempo prac Sejmu: Co to oznacza?

Procedura rozpatrywania wniosku dotyczącego Zbigniewa Ziobry przebiega w nadzwyczajnie szybkim tempie. Prokurator Generalny przekazał dokument Sejmowi zaledwie w piątek po południu, a już teraz wiadomo, iż wniosek przeszedł wstępną ocenę pod kątem poprawności formalnej. Następnie trafił do komisji regulaminowej, która ma zaopiniować go w trybie pilnym, przygotowując grunt pod plenarne głosowanie. Posiedzenie, na którym ma dojść do tego kluczowego głosowania, zostało zwołane na godzinę 17:00 w najbliższą środę. Oznacza to, iż ostateczna decyzja posłów o wyrażeniu zgody na ponowne zatrzymanie i doprowadzenie Zbigniewa Ziobry na przesłuchanie przez komisję śledczą może zapaść w czwartek lub piątek. Tak szybka ścieżka rozpatrywania jasno wskazuje na intencję zamknięcia tej sprawy na etapie sejmowym jeszcze przed letnią przerwą wakacyjną, co podkreśla wagę i pilność, jaką obecne władze przywiązują do tej kwestii.

Poprzednie próby zatrzymania i stanowisko Ziobry

Należy przypomnieć, iż to nie pierwsza próba doprowadzenia Zbigniewa Ziobry przed oblicze komisji śledczej ds. Pegasusa. Na początku bieżącego roku, na wniosek komisji, warszawski sąd okręgowy zadecydował o doprowadzeniu polityka na posiedzenie zaplanowane na 31 stycznia. Wówczas Sejm uchylił Ziobrze immunitet, a policja podjęła próbę zatrzymania go po godzinie 10:30, tuż po zakończeniu wywiadu w Telewizji Republika. Mimo to, posiedzenie komisji śledczej miało rozpocząć się o godzinie 10:30. Ponieważ Zbigniewa Ziobry nie było w sali obrad do wyznaczonej godziny, komisja uznała doprowadzenie za nieskuteczne. W konsekwencji, skierowano wniosek o zastosowanie wobec niego kary porządkowej w postaci 30 dni aresztu, jednak warszawski sąd okręgowy nie uwzględnił tego żądania. Zbigniew Ziobro konsekwentnie podtrzymuje, iż sejmowa komisja śledcza działa nielegalnie, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z września ubiegłego roku, który orzekł o niekonstytucyjności uchwały Sejmu o powołaniu tej komisji, co stanowi podstawę jego odmowy stawiennictwa.

Komisja Śledcza ds. Pegasusa: Zakres i cel działania

Komisja śledcza, która dąży do przesłuchania Zbigniewa Ziobry, ma za zadanie szczegółowo zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem systemu Pegasus oraz podobnych narzędzi. Jej zakres czasowy obejmuje najważniejszy okres od listopada 2015 roku do listopada 2023 roku. Oprogramowanie to było intensywnie wykorzystywane przez polski rząd, służby specjalne oraz policję w celu inwigilacji. Głównym celem prac komisji jest nie tylko ocena działań związanych z użyciem Pegasusa, ale także precyzyjne ustalenie, kto dokładnie był odpowiedzialny za zakup tego kontrowersyjnego oprogramowania i innych narzędzi inwigilacyjnych dla polskich władz. Wyniki jej prac mają rzucić światło na praktyki stosowane w zakresie nadzoru i bezpieczeństwa państwowego w minionych latach, co jest najważniejsze dla oceny przestrzegania praw obywatelskich i przejrzystości działań służb.

Co dalej? Sąd zdecyduje o ostatecznym zatrzymaniu

Należy bezwzględnie podkreślić, iż choćby w przypadku pozytywnego głosowania w Sejmie i wyrażenia zgody na ponowne zatrzymanie Zbigniewa Ziobry, nie będzie to równoznaczne z jego automatycznym aresztowaniem. Zgoda Sejmu jest jedynie niezbędnym warunkiem wstępnym, który uprawnia komisję śledczą do wystąpienia z formalnym wnioskiem do sądu. To właśnie niezawisły sąd, po dokładnej analizie przedstawionych dowodów i argumentów obu stron, podejmie ostateczną decyzję o ewentualnym zatrzymaniu i doprowadzeniu byłego ministra sprawiedliwości na przesłuchanie. Ten dwuetapowy proces – najpierw zgoda Sejmu, a następnie niezależna decyzja sądu – gwarantuje zachowanie wszelkich procedur prawnych i ochronę praw osoby, której wniosek dotyczy. Oznacza to, iż przed Zbigniewem Ziobrą jeszcze długa droga prawna, zanim ewentualnie dojdzie do jego przymusowego doprowadzenia, co podkreśla złożoność sytuacji.

Nadchodzące głosowanie w Sejmie w sprawie Zbigniewa Ziobry to bez wątpienia jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów w trwającej już od miesięcy batalii prawnej i politycznej. Szybkie procedowanie wniosku świadczy o determinacji obecnych władz do zamknięcia tej sprawy na etapie parlamentarnym. Niezależnie od wyniku głosowania, najważniejsze jest zrozumienie, iż ostateczna decyzja o ewentualnym zatrzymaniu byłego ministra sprawiedliwości pozostanie w gestii niezawisłego sądu. Rozwój wydarzeń w najbliższych dniach będzie bacznie obserwowany, a jego konsekwencje mogą mieć istotny wpływ na polską scenę polityczną, dalsze prace komisji śledczej ds. Pegasusa oraz przyszłość Zbigniewa Ziobry.

Read more:
Sejm zdecyduje o Ziobrze. Głosowanie ws. ponownego zatrzymania już w przyszłym tygodniu!

Idź do oryginalnego materiału