Sejm upamietnił lubelski zryw

17 godzin temu
Zdjęcie: Sejm upamietnił lubelski zryw


– Sejm, oddając hołd odwadze i determinacji robotników Lubelszczyzny, wyraża głębokie uznanie dla osób biorących udział w strajkach w lipcu 1980 r. i zapisały się na kartach historii Polski jako Lubelski Lipiec – głosi podjęta przez Sejm uchwała ws. upamiętnienia 45. rocznicy tamtych wydarzeń.

Uchwałę podjęto jednogłośnie. Za jej przyjęciem zagłosowało 438 posłów.

– W lipcu 1980 roku Polska zmagała się z ogromnymi problemami gospodarczymi. W wyniku polityki prowadzonej przez kolejne komunistyczne rządy brakowało towarów w sklepach, rosło zadłużenie kraju, a gospodarka chyliła się ku upadkowi. Coraz częstsze stawały się przerwy w dostawach prądu i gazu. Jednocześnie Polki i Polacy karmieni byli rządową propagandą sukcesu, podczas gdy codzienność była zupełnie inna. Sytuacja społeczna stawała się coraz bardziej napięta – przypomniano w uchwale.

Dodano, iż „iskrą, która rozpaliła emocje pracowników, była podwyżka cen w bufecie w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik”. – To tam robotnicy jako pierwsi podjęli strajk, który w kolejnych dniach objął ponad 150 zakładów pracy na całej Lubelszczyźnie. Do strajku przyłączyło się ponad 50 tys. osób, między innymi w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie, Zakładach Azotowych w Puławach i Zakładach EDA w Poniatowej. Ówczesne władze ignorowały strajkowy zryw, a rządowe media nie przekazywały o nim żadnych informacji – podkreślono.

Oceniono, iż „strajki w lipcu 1980 r. na Lubelszczyźnie miały wyjątkowy charakter”. – Objęły znaczną część województwa, po raz pierwszy podpisano porozumienie ze strajkującymi robotnikami, a władza nie zdecydowała się na użycie przemocy wobec strajkujących – zwrócono uwagę.

Jak napisano, „drogą wytyczoną w Lublinie podążyli niedługo robotnicy Stoczni Gdańskiej i wielu innych zakładów w całej Polsce”. – Domagali się wolności, sprawiedliwości oraz prawa do współdecydowania o losach kraju i swojego miejsca pracy. Chcieli być współgospodarzami fabryk i pełnoprawnymi obywatelami Rzeczypospolitej – napisano.

Uchwała głosi, iż „Sejm, oddając hołd odwadze i determinacji robotników Lubelszczyzny, wyraża głębokie uznanie dla osób biorących udział w strajkach, które miały miejsce w lipcu 1980 r. i zapisały się na kartach historii Polski jako Lubelski Lipiec”. – Niech dziedzictwo to pozostanie zawsze żywe w pamięci narodowej – zaznaczono.

Polska Agencja Prasowa / RL / opr. ToMa

Fot. @KancelariaSejmu X

Idź do oryginalnego materiału