Sejm rozpoczął prace nad reformą Trybunału Konstytucyjnego

news.5v.pl 1 tydzień temu

W Sejmie trwa pierwsze czytanie projektów reformujących Trybunał Konstytucyjny. Zgodnie z nimi wyroki wydane w składach, w których zasiadała osoba nieuprawniona, są nieważne; osoby takie nie będą też mogły przejść w stan spoczynku. Szersze kompetencje miałoby natomiast uzyskać zgromadzenie sędziów TK.

W środę w Sejmie trwa pierwsze czytanie projektów ustaw reformujących Trybunał Konstytucyjny. Jeden dotyczy nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, drugi zawiera przepisy wprowadzające do tej ustawy.

Trybunał Konstytucyjny. Adam Bodnar zapowiedział zmiany

Na początku marca minister Adam Bodnar przedstawił szczegóły dotyczące zmian w Trybunale Konstytucyjnym. – Miałyby się skupiać na czterech aktach prawnych:

  • uchwały Sejmu RP w sprawie usunięcia aktów kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 w kontekście działania TK;
  • ustawy o zmianie Konstytucji,
  • ustawy o Trybunale Konstytucyjnym,
  • ustawy wprowadzającej ustawę o TK.

Według szefa ministerstwa sprawiedliwości, te rozwiązania, jeżeli zostaną przyjęte przez Sejm, „mają szansę doprowadzić do uzdrowienia sytuacji w TK”.

Trybunał Konstytucyjny. Dwa projekty nowych ustaw w Sejmie

W projekcie zawierającym przepisy wprowadzające planowaną reformę określono, iż zmiany ustawowe miałyby wejść w życie już po upływie 30 dni od ogłoszenia ustaw. Moc utraciłyby obecne trzy ustawy odnoszące się do funkcjonowania Trybunału – o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

Jednocześnie uznano, iż wydane w ostatnich latach wyroki TK w składzie z udziałem „osób nieuprawnionych do orzekania” – jak zapisano – „są nieważne i nie wywierają skutków”. W uzasadnieniu sprecyzowano, iż chodzi o trzy osoby (oraz ich następców) wybrane jeszcze w 2015 r. „w miejsce prawidłowo wybranych uprzednio trzech sędziów”.

ZOBACZ: Julia Przyłębska odpowiada Szymonowi Hołowni. Pisze o „wprowadzeniu w błąd”

Dlatego, jak zapisano w projekcie, wszelkie czynności procesowe dokonane w postępowaniach przed TK z udziałem tych „nieuprawnionych osób” wymagają powtórzenia.

W odniesieniu do obecnych sędziów TK przewidziano, iż w ciągu miesiąca od wejścia nowych przepisów w życie mogliby oni złożyć oświadczenia, iż przechodzą w stan spoczynku. Obowiązki prezesa TK przejąłby sędzia o najdłuższym stażu sędziowskim, zaś w ciągu trzech miesięcy Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK miałoby przedstawić prezydentowi kandydatów na prezesa.

TK – według projektu – podobnie jak w tej chwili mógłby orzekać w pełnym składzie, a także w składach pięciu i trzech sędziów. Jednak pełen skład TK, zgodnie z propozycją, mogłoby już stanowić 9 sędziów, a nie 11 – jak obecnie.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Idź do oryginalnego materiału