Sejm przyjął senackie poprawki do ustawy „lex Romanowski”

news.5v.pl 9 godzin temu

Sejm przyjął senackie poprawki do nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, określanej jako „lex Romanowski”, które są wymierzone bezpośrednio w korzystającego z azylu politycznego posła Prawa i Sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, prześladowanego przez neo-prokuraturę.

Podczas głosowania Sejm – wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów – poprawki Senatu przyjął. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Nowelizacja ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, którą Sejm uchwalił pod koniec stycznia br., powstała z inicjatywy grupy posłów: KO, Polski 2050-TD i PSL-TD. Nowela zakłada, iż parlamentarzysta, wobec którego zastosowano postanowienie o tymczasowym areszcie, zostanie pozbawiony prawa do uposażenia. Ponadto zakaz wykonywania praw i obowiązków wynikających z pełnionego mandatu będzie się stosować również wobec parlamentarzystów, względem których wydano postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania przed dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, tacy parlamentarzyści nie będą mogli realizować działalności terenowej (w tym korzystać z prawa do interwencji czy prawa do informacji). Nie będą mogli również „korzystać z uprawnień socjalno-bytowych, jak prawo do uposażenia czy do diety parlamentarnej”.

Senackie poprawki

W ubiegłym tygodniu Senat zaproponował poprawki, które doprecyzowują jakich dokładnie praw i obowiązków nie wykonuje poseł lub senator w czasie pozbawienia wolności. Chodzi m.in. o czynne uczestnictwo w pracach Sejmu lub Senatu oraz Zgromadzenia Narodowego oraz o cały szereg uprawnień parlamentarnych takich jak np. prawo wglądu w działalność organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego, a także spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz zakładów i przedsiębiorstw państwowych. Wskazano też, iż w czasie więzienia parlamentarzyście nie przysługuje uposażenie poselskie lub senatorskie.

W senackiej poprawce napisano, iż powyższe zapisy „stosuje się także wobec posła lub senatora, wobec którego nie jest możliwe rozpoczęcie odbywania kary więzienia albo wykonanie postanowienia o zastosowaniu tymczasowego aresztowania, z powodu jego ukrywania się lub nieobecności w kraju”. W kolejnej poprawce zapisano, iż w przypadku umorzenia postępowania karnego albo wydania wyroku uniewinniającego posłowi lub senatorowi należy wypłacić zaległe uposażenie i dietę parlamentarną. Natomiast nie dotyczy to warunkowego umorzenia postępowania karnego oraz umorzenia z powodu amnestii lub przedawnienia.

Lex Romanowski

Nowela potocznie nazywana jest „lex Romanowski” od nazwiska posła PiS, b. wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, który jest podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Poseł Romanowski korzysta w tej chwili z azylu politycznego na Węgrzech. Jego obrona ma wiele wątpliwości m.in. jeżeli chodzi o zasadność decyzji o aresztowaniu posła. Romanowski zaznacza, iż jest gotów wrócić do Polski, jeżeli będzie mu zagwarantowany uczciwy i rzetelny proces

CZYTAJ TAKŻE: „Lex Romanowski”. Sejm przegłosował skandaliczny pomysł Koalicji 13 Grudnia! „Nas wszystkich nie zamkniecie do więzienia”

as/PAP

Idź do oryginalnego materiału