Bydgoszcz gości całą Europę. W Operze Nova trwa Secure International Summit – największe spotkanie poświęcone cyberbezpieczeństwu w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE. Na początku konferencji nie zabrakło tematów związanych z tym, jak ataki – przede wszystkim ze strony Rosji – mogą wpływać na wybory prezydenckie.
Długa kolejka, licznie zaproszeni goście – od władz miasta po rektorów bydgoskich uczelni – i atmosfera ważnego wydarzenia. Tak rozpoczął się Secure International Summit. Dziś (3 kwietnia) Opera Nova jest miejscem obrad na temat odmienianego już przez wszystkie przypadki cyberbezpieczeństwa. Konferencja nieprzypadkowo odbywa się w Bydgoszczy – nie tylko z uwagi na okręg wyborczy ministra i wiceministra cyfryzacji, ale też obecność w mieście wojsk NATO – i porusza wiele aspektów zagrożeń, np. ataki na infrastrukturę krytyczną czy dezinformację.
Konferencję w „pięknej Bydgoszczy” rozpoczął wicepremier i szef resortu cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Podkreślił, iż organizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową już po raz 28. Secure International Summit tworzy cybernetyczną rację stanu. – Bydgoszcz to znakomite miejsce na tego typu wydarzenie. To tutaj mamy ośrodek decyzyjny NATO, to tutaj kooperacja cywilna i wojskowa jak w pigułce pokazuje, w jakim miejscu historii teraz jesteśmy – powiedział. Ulokowanie jej nad Brdą i Wisłą, zdaniem wicepremiera ma też pokazać piękno Polski, zwłaszcza gościom zagranicznym.
W Bydgoszczy trwa Secure International Summit. @KGawkowski – 99% cyberataków się nie udaje. @NASK_pl pic.twitter.com/KBw8WTAWSc
— Błażej Bembnista (@blazej_bdg) April 3, 2025
Radosław Nielek, dyrektor NASK podkreślił, iż w tej chwili kradzież czy zgubienie telefonu nie stanowi tak poważnego zagrożenia dla bezpieczeństwa obywatela. – Zostaje on zablokowany przez operatorów i nie może być ponownie wykorzystany – tłumaczył. Wspomniał też o możliwości zablokowania PESEL-u w aplikacji mObywatel. – Wartość wycieku tego numeru zmniejsza się, bo można zapobiec wzięciu pożyczki – dodał.
Gości Secure International Summit przywitali wojewoda Michał Sztybel i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Ten pierwszy w krótkim wystąpieniu chwalił piękno Bydgoszczy i województwa. – Jesteśmy miastem z sześcioma jednostkami NATO i jednostkami centralnymi Wojska Polskiego. Prezydent podkreślał, iż stolica województwa ma silną gospodarkę współpracującą z uczelniami wyższymi. – Szacujemy, iż w branży IT pracuje 10 tysięcy osób – wymieniał Bruski.
- Jak przebiega budowa S10 Bydgoszcz – Toruń? Zobacz zdjęcia
Wyróżnikami Bydgoszczy, o których dowiedzieli się przybyli na Secure International Summit są też muzyka – prezydent zwrócił uwagę na miejsce konferencji, ale też na Filharmonię Pomorską i Akademię Muzyczną, medycyna („Miasto ma świetne uczelnie medyczne”) i położenie nad Brdą i Wisłą. – Brda ma pierwszy stopień czystości wody. realizowane są w niej zawody pływackie, jest ruch jednostek pływających i piękna architektura – zaznaczył gospodarz miasta.
Secure International Summit. Gawkowski o parasolu wyborczym
W ramach otwarcia konferencji wicepremier Gawkowski odpowiadał też na pytania zadawane przez Nikolę Bochyńską, dziennikarkę zajmującą się cyberbezpieczeństwem i nowymi technologiami. Podkreślił, iż w ramach programu Cyberbezpieczny Rząd jednostki państwowe dostaną milionowe dotacje na modernizację infrastruktury sieciowej czy szkolenia. Trwa także konkurs Cyberbezpieczny Samorząd; w planach jest też program na rzecz ochrony infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej. – Identyfikujemy, jakie obszary państwa są infiltrowane przez rosyjskie służby i gdzie one najbardziej mogłyby nam zrobić krzywdę – podsumował.
.@KGawkowski Finalna wersja strategii cyberbezpieczeństwa Polski ma być gotowa w tym roku pic.twitter.com/wdVycpOXA3
— Błażej Bembnista (@blazej_bdg) April 3, 2025
Minister cyfryzacji zaznaczył, iż rośnie zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. – Szacujemy, iż do 2035 roku w Polsce będzie ich potrzeba 1,5 miliona – powiedział. Nie dziwi więc fakt, iż Politechnika Bydgoska otwiera kierunek cyberbezpieczeństwo i teleinformatyka. Gawkowski uczulał też, iż to człowiek jest najbardziej odpowiedzialny za unikanie zagrożeń. – Musimy umieć czytać phishing (próbę wyłudzenia danych – przyp. red.) czy maile przed przesyłaniem dalej. Nie wysyłajmy do wszystkich danych – zaznaczył.
Czy cyberzagrożenia wpłyną na wybory prezydenckie? Podczas Secure International Summit Bochyńska zapytała wicepremiera o „parasol wyborczy”, zapowiadany przez ministerstwo w ramach ochrony majowej elekcji. – Jak to się ma do wczorajszego ataku na pracowników biura i sztabu wyborczego PO? Gawkowski podkreślił, iż „parasol” działa dzięki dobrej współpracy NASK i ABW, a władze wiedziały o incydencie „nieco wcześniej”. – To nie są pierwsze przypadki, które wykryliśmy w ramach „parasola wyborczego”. Komitety na bieżąco dostają informacje o atakach – wymieniał, podkreślając, iż ABW szkoli też – pierwszy raz w historii – przedstawicieli Państwowej Komisji Wyborczej.
„Parasol” chroni głównie przed atakami służb rosyjskich i białoruskich – to one, jak mówił na konferencji prasowej wiceszef rządu – odpowiadają za cyberataki na Platformę. Pojawiały się też ogłoszenia, namawiające do szerzenia dezinformacji za określoną kwotę. Gawkowski został też zapytany o podatek cyfrowy.
– W wielu państwach europejskich jest on normalnością. jeżeli są dyplomaci, którzy uważają, iż w Polsce nie powinno go być, to pomylili kierunki, bo prawo w Polsce pisze się polskim językiem. Prace nad podatkiem będą kontynuowane przez Ministerstwo Cyfryzacji, po to by platformy cyfrowe płaciły u nas tyle samo, co w innych krajach Europy. Pieniądze z tej daniny mogłyby iść na polskie start-upy, rozwiązania cyforwe – odpowiedział.
Jak powiedziała w rozmowie z nami Nikola Bochyńska, Secure International Summit to bardzo ważne wydarzenie na mapie polskiej prezydencji w Radzie UE. – Dziś w dyskusji z wicepremierem i ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim poruszyłam kwestię programu Cyberbezpieczny Rząd i dofinansowania podmiotów, które m.in. wchodzą w Krajowy System Cyberbezpieczeństwa. Z ich punktu widzenia jest dość istotne, iż do 31 marca trwał nabór, a beneficjenci już zostali wybrani – zaznaczyła.
– Myślę, iż z punktu widzenia obecnych tutaj gości, jest to ważne wydarzenie. To okazja, by wymienić się wiedzą i złapać kontakt z innymi interesariuszami i wspólnie budować system, bo on opiera się na komunikacji, reagowaniu na incydenty i szybkości w reagowaniu na nie albo być przygotowanym na to, by do nich nie doszło
– stwierdziła Bochyńska. Dla dziennikarki Secure International Summit jest pierwszą okazją do wizyty w Bydgoszczy. – Jestem bardzo miło zaskoczona miastem i tym, jak wiele jest tutaj ciekawych punktów. Żałuję, iż nie będę mogła zostać dłużej. Wydarzenie to dobra okazja, by zainteresować się Bydgoszczą i wrócić tutaj w przyszłości – powiedziała.