Ściganie na pomaganie?

2 dni temu

Powiat krasnostawski wyciąga pomocną dłoń do zatopionego powiatu kłodzkiego. Na odbudowę zniszczonej przez powódź infrastruktury zamierza przekazać 20 000 zł. W poniedziałek 23 bm. w tej sprawie odbędzie się sesja rady powiatu. Co ciekawe, na następny dzień zostało zwołane kolejne posiedzenie rady w tej samej sprawie, tylko tym razem na wniosek opozycji z PiS.

Zarząd powiatu krasnostawskiego postanowił zareagować na sytuację na południowym zachodzie kraju, gdzie ponad tydzień temu wielka woda zalała dziesiątki miast i miejscowości. Zniszczeniu uległy setki kilometrów dróg, chodników, ścieżek rowerowych, ale również budynków. Jednym z najbardziej dotkniętych kataklizmem regionów jest powiat kłodzki, który podobny dramat przeżywał już w 1997 roku. Woda zalała niemal całe Kłodzko.

Samorządowcy z powiatu krasnostawskiego, w obliczu klęski żywiołowej, zdecydowali się na udzielenie pomocy powiatowi kłodzkiemu i przekazanie z budżetu powiatu kwoty 20 000 zł. Kwota może nie jest duża, ale w sytuacji, w jakiej znalazł się zniszczony przez powódź region, każda pomoc się liczy.

– Będzie to wsparcie na odbudowę zniszczonej przez powódź infrastruktury powiatowej – mówi Janusz Szpak, starosta krasnostawski. – W tak dramatycznych chwilach samorządy muszą sobie pomagać.

Na poniedziałek 23 września br. przewodniczący rady powiatu Marek Piwko na wniosek zarządu postanowił zwołać sesję, by radni mogli dokonać zmian w budżecie. – Taka jest procedura przy udzielaniu pomocy finansowej innemu samorządowi. Niezależnie od tego apelujemy również do wszystkich, którzy mogą pomóc, by wsparli powodzian – dodaje starosta.

Kilka godzin po zwołaniu przez przewodniczącego Piwko sesji wnioskowanej przez zarząd, pismo o nadzwyczajne posiedzenie rady w starostwie złożyli radni Prawa i Sprawiedliwości. Co ciekawe, w tej samej sprawie. W porządku obrad znalazł się jeden projekt uchwały, która dotyczy udzielenia pomocy poszkodowanym podczas tegorocznej pomocy.

Z uchwały wynika, iż rada powiatu miałaby dopiero wyrazić zgodę na przygotowanie projektu uchwały dotyczącej pomocy finansowej lub rzeczowej dla powodzian i upoważnić starostę do rozmów z samorządami powiatów objętych kataklizmem, w sprawie ukierunkowania pomocy. Niewykluczone, iż po poniedziałkowych obradach wnioskodawcy nadzwyczajnej sesji zdecydują o wycofaniu swojego wniosku. (d)

Idź do oryginalnego materiału