Planowanej budowie masztu telefonii komórkowej poświęcone było spotkanie, które zorganizowano w Szkole Podstawowej numer 4 w Sandomierzu.
Wysoki na 46 metrów obiekt stanąć ma na prywatnej działce w sąsiedztwie skrzyżowania ulic Mickiewicza i Obrońców Westerplatte. Tej lokalizacji sprzeciwiają się okoliczni mieszkańcy oraz władze Sandomierza. Do Starostwa Powiatowego jako organu adekwatnego wpłynął już wniosek inwestora o wydanie pozwolenia na budowę.
Burmistrz Paweł Niedźwiedź zapowiedział, iż skorzysta z wszystkich dostępnych możliwości, na które pozwala prawo, aby uniemożliwić budowę masztu w tamtym miejscu. – Obiekt miałby stanąć zaledwie 25 metrów od najbliższych zabudowań i 300 metrów od szkoły. Będzie górował nad całą okolicą. To niedopuszczalne – mówi burmistrz.
Na najbliższy wtorek ma zostać zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miasta, na której głosowany ma być projekt uchwały o przystąpieniu do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta. Zdaniem burmistrza na podstawie orzecznictwa sądów, jest możliwe wprowadzenie ograniczeń w budowie takich obiektów w przyszłości. W znowelizowanym planie znaleźć się mają zapisy zakazujące budowy masztów telefonii komórkowej w odległości nie bliższej niż 300 metrów od domów jednorodzinnych i wysokich na ponad 12 metrów.
W swoim wystąpieniu dyrektor Szkoły Podstawowej numer 4 w Sandomierzu Mieczysław Dygas przywołał przykład ze Stanów Zjednoczonych, gdzie maszty telefonii komórkowej zaczęto odsuwać od szkół.
Paweł Antończyk z firmy Play w przesłanym do nas oświadczeniu informuje, iż operator nie planuje relokacji stacji. Alternatywne lokalizacje zaproponowane przez burmistrza Sandomierza między innymi pobliska szkoła, czy basem nie spełniają kryteriów planistycznych. Z kolei podmioty, do których skierowano propozycję na przykład straż pożarna czy PEC nie wyraziły zgody na umieszczenie masztów na swoich terenach.
Budowa stacji przy ul. Mickiewicza/Obrońców Westerplatte jest konieczna, ponieważ nie ma możliwości rozbudowy dotychczasowego nadajnika na kominie PEC z uwagi na stan techniczny tego obiektu. Zgodnie z prawem Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego nie mogą blokować budowy sieci telekomunikacyjnych. Stacje bazowe powstają także w pobliżu budynków użyteczności publicznej i na terenach chronionych, spełniając normy bezpieczeństwa i przepisy ochrony środowiska. Ponadto bliskość stacji bazowych nie wpływa na wartość nieruchomości, co potwierdziły badania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – czytamy w oświadczeniu operatora.