Posłanka Paulina Matysiak wysłała do resortu infrastruktury interpelację w sprawie opóźnień w rozstrzygnięciu naboru do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2025. Sprawa dotyczy kluczowego programu wspierającego rozwój lokalnych dróg, z którego korzystają gminy i powiaty w całej Polsce.
Kalendarz nie sprzyja samorządom
Problem polega na tym, iż nabór wniosków został ogłoszony pod koniec lipca 2024 roku, a termin ich składania upłynął 24 sierpnia. Do momentu złożenia interpelacji przez posłankę wyniki wciąż nie były znane. To stawia samorządy w trudnej sytuacji, ponieważ musiały one uchwalać swoje budżety na rok 2025 bez wiedzy o potencjalnym dofinansowaniu.
Ministerstwo odpowiada
W odpowiedzi na interpelację Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło szczegółowy harmonogram rozstrzygnięć konkursów z poprzednich lat. Według resortu nie ma mowy o opóźnieniach. Wręcz przeciwnie — przedstawiciele ministerstwa przekonują, iż nastąpił progres w porównaniu z pierwszymi latami funkcjonowania programu, kiedy to rozstrzygnięcia następowały dopiero w kwietniu.
Kto decyduje o rozstrzygnięciu?
Z dokumentów wynika, iż proces zatwierdzania list projektów jest wieloetapowy. Najpierw wojewodowie mają cztery miesiące na przedstawienie ministrowi adekwatnemu do spraw transportu list zadań rekomendowanych do dofinansowania. Następnie minister przedkłada listy ze wszystkich województw jednocześnie do zatwierdzenia Prezesowi Rady Ministrów. Co istotne, ustawa nie określa terminu, w jakim premier musi podjąć ostateczną decyzję.
Nieprzewidywalność utrudnia planowanie
Dla samorządów kluczowa jest przewidywalność terminów. W poprzednim roku nabór na rok 2024 został rozstrzygnięty już 2 października 2023 roku, co pozwoliło władzom lokalnym uwzględnić otrzymane środki w planach budżetowych. Obecna sytuacja jest znacznie mniej komfortowa — samorządy musiały konstruować budżety bez wiedzy o potencjalnym dofinansowaniu i związanym z nim wkładzie własnym.
Co dalej?
Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, iż listy zadań na rok 2025 zostały zatwierdzone 27 stycznia 2025 roku. Nie odniosło się jednak do kwestii ulepszenia procedur w przyszłości ani do możliwości wprowadzenia sztywnych terminów rozstrzygnięć konkursów. Pozostaje też otwarte pytanie o to, jak samorządy poradzą sobie z koniecznością wprowadzenia zmian w już uchwalonych budżetach.