Sąd oddalił wniosek o zmianę danych w KRS w sprawie TVP

8 miesięcy temu

Sędzia Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz poinformował, iż sąd rejestrowy oddalił wniosek o wpis zmiany danych w Krajowym Rejestrze Sądowym dotyczących TVP. Jak zaznacza Jerzy Kwaśniewski z Ordo Iuris wszystko wskazuje na to, iż próba przejęcia mediów publicznych przez rząd Donalda Tuska była bezprawna.

Sędzia Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz poinformował, dzięki portalu X, iż sąd sąd rejestrowy oddalił wniosek o wpis zmiany danych w Krajowym Rejestrze Sądowym dotyczących TVP.

Sąd rejestrowy oddalił wniosek o wpis zmiany danych w Krajowym Rejestrze Sądowym dotyczących spółki „Telewizja Polska” Spółka akcyjna. pic.twitter.com/3d4lxmGNoy

— Kamil Zaradkiewicz (@k_zaradkiewicz1) January 10, 2024

Część postanowienia Sądu Rejonowego wraz z komentarzem zostało opublikowane na portalu X.

Sąd rejestrowy zajął się kwestią zmian w radzie nadzorczej i zarządzie TVP. Nie wszystkim się to dzisiaj spodoba. KRRiT kluczowa pic.twitter.com/YUfFzheJsM

— Bartek Godusławski (@BGoduslawski) January 10, 2024

Decyzja sądu wywoła żywą reakcję wśród polityków oraz prawników. Krzysztof Bosak, lider Ruchu Narodowe oraz Konfederacji, stwierdził wprost, iż „nielegalny rajd ministra Sienkiewicza na TVP zablokowany przez sąd”. W innym komentarze zwrócił uwagę na nowomową jaką używali zwolennicy „radykalnych zmian” w publicznych środkach masowego przekazu.

Skoro sąd przyblokował rajd PO na spółki medialne to przypomnijmy jak wygląda nowomowa, którą radykalni prawnicy i publicyści próbowali uzasadniać bezprawie, którego w grudniu dopuścił się rząd Tuska. Specjalnie sobie to notowałem przez ostatni miesiąc:
„czas paradoksów”
„zamach na bezprawie”
„naruszenie niepraworządnego prawa”
„standardy prawa okresu przejściowego”
„działanie bez ustawowej podkładki”
„cel usprawiedliwiony konstytucyjnie”
„poszukiwanie podstawy prawnej”
„pułapka prawniczego formalizmu”
„pułapka konstytucjonalizmu”
To wszystko było maskowanie i usprawiedliwianie naruszenia praworządności! - Krzysztof Bosak na portalu Facebook

Nielegalny rajd ministra Sienkiewicza na TVP zablokowany przez sąd! https://t.co/hTkwyCFirh

— Krzysztof Bosak ???????? (@krzysztofbosak) January 10, 2024

Decyzję skomentował również Prezes na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski:

Wszystko wskazuje na to, iż - zgodnie z ocenami znacznej części prawników - próba przejęcia TVP przez rząd D. Tuska rękami B. Sienkiewicza była bezprawna. o ile postanowienie referendarza z KRS utrzyma się w mocy, państwo w rządzie staną wobec bardzo poważnego wyzwania. Wyłączenie sygnału TVP Info, tygodnie bezprawnego zajęcia majątku, zwolnienia, zmiana ramówki, wyłączenie TVP Wolrd , proces likwidacyjny, upadek wiarygodności w obrocie... ... to nie tylko kryminał...

Wszystko wskazuje na to, iż - zgodnie z ocenami znacznej części prawników - próba przejęcia TVP przez rząd D. Tuska rękami B. Sienkiewicza była bezprawna. o ile postanowienie referendarza z KRS utrzyma się w mocy, państwo w rządzie staną wobec bardzo poważnego wyzwania.… pic.twitter.com/hNTvO19pzI

— Jerzy Kwaśniewski (@jerzKwasniewski) January 10, 2024

Tzw. „Przejęcie” mediów publicznych przez ministra Sienkiewicza

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorczej. Minister powołał nowe rady nadzorcze tych spółek, które powołały nowe zarządy. Jednocześnie uniemożliwiono nadawanie TVP Info kilka minut po godzinie 11. Przestał działać też portal internetowy tvp.info. Szef resortu dokonał tego na podstawie kodeksu spółek handlowych. Do odwołania doszło wczoraj. Ministerstwo napisało, iż konieczność takiej decyzji spowodowała uchwała Sejmu o przywróceniu ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej.
Według ministerstwa, zabezpieczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny 14 grudnia w sprawie mediów publicznych jest prawnie bezskuteczne i w żaden sposób nie wiąże ani ministra kultury, ani nowych rządów czy rad nadzorczych spółek medialnych.

Następnie Minister Kultury i Dziedzictw Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz poinformował dzisiaj, iż postanowił postawić w stan likwidacji następujące spółki medialne: Telewizja Polska S.A, Polskie Radio S.A. oraz Polska Agencja Prasowa S.A. Polityk tłumaczy, iż takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania. Na końcu dodano, iż stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela.

Decyzję Bartłomieja Sienkiewicza skomentował Marcin Mastalerek Szef Gabinetu Prezydenta RP:

Decyzja ministra Sienkiewicza o postawieniu w stan likwidacji TVP, Polskiego Radia i PAP to przyznanie się do porażki przez większość rządową. Blitzkrieg się nie udał. Minister Sienkiewicz zachowuje się jak typowy agresor. Najpierw brutalnie napadł, a teraz - wobec skutecznego oporu - straszy, iż wysadzi wszystko w powietrze. Pierwszy raz w historii polskich mediów ktoś zdecydował się na taki krok. To dowód na kompletną bezsilność władzy, która nie znalazła żadnego legalnego sposobu na zmiany władz w tych spółkach. Dlatego wybrali wariant likwidacji, który był jednym z pierwotnych pomysłów koalicji rządowej, wielokrotnie opisywanym w mediach.

narodowcy.net

Idź do oryginalnego materiału