Sąd Najwyższy potwierdza, iż ​​były polski premier „rażąco naruszył prawo”, próbując zorganizować wybory w czasie pandemii

oen.pl 2 dni temu


Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił apelację byłego premiera Mateusza Morawieckiego od wyroku skazującego za nakazanie zorganizowania wyborów drogą korespondencyjną w czasie pandemii w 2020 r. Sąd niższej instancji uznał już, iż uczynił to z „rażącym naruszeniem prawa”.

Jedynym sposobem odwołania się Morawieckiego był Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), co oznacza, iż ​​ma on już prawomocny wyrok w swojej sprawie.

NSA: Morawiecki złamał prawo przy wyborach kopertowych #wyborcza

— Gazeta Wyborcza.pl (@gazeta_wyborcza) 28 czerwca 2024 r

Sprawa sięga wiosny 2020 r., gdy podczas pierwszej fali pandemii w Polsce ówczesny rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) starał się zorganizować tegoroczne wybory prezydenckie wyłącznie drogą korespondencyjną.

Twierdził, iż było to konieczne ze względu na sytuację epidemiologiczną. Krytycy oskarżyli jednak PiS o działanie polityczne, ponieważ przeprowadzenie wyborów tak szybko, jak to możliwe, faworyzowałoby popieranego przez PiS urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę, który ubiegał się o drugą kadencję prezydencką.

Twierdzili również, iż sposób, w jaki rząd próbował zorganizować te wybory, naruszał różne prawa. Oskarżenia te zostały poparte orzeczeniami sądowymi, a także raportem audytora państwowego.

Ostatecznie zrezygnowano z wyborów korespondencyjnych, mimo iż na ich przygotowanie wydano co najmniej kilkadziesiąt milionów złotych. Zamiast tego odbyły się normalne wybory, które Duda wygrał w drugiej turze o włos.

Parlament zatwierdził powołanie komisji, która zbada wybory korespondencyjne, które rząd PiS próbował zorganizować w 2020 r. w związku z pandemią, ale ostatecznie z nich zrezygnował

— Notatki z Polski (@notesfrompoland) 8 grudnia 2023 r

Konkretna sprawa, w której rozstrzygnęła w tej chwili NSA, wynika ze skargi na działania Morawieckiego wniesionej w kwietniu 2020 r. przez Adama Bodnara, ówczesnego Rzecznika Praw Człowieka, a w tej chwili ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie, który zastąpił PiS w grudniu 2023 r. .

W orzeczeniu wydanym przez warszawski sąd administracyjny we wrześniu 2020 r. Morawiecki został uznany za winnego „rażącego naruszenia prawa” – w tym konstytucji i kodeksu wyborczego – poprzez zarządzenie wyborów. Odwołał się od tej decyzji do NSA.

Dziś NSA podtrzymała wyrok sądu niższej instancji, potwierdzając, iż wyłącznie Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) ma kompetencje prawne do organizowania wyborów.

„Nie było podstaw do zamówienia Poczty Polskiej [the post office] „zorganizować i przeprowadzić wybory korespondencyjnie” – powiedział sędzia Maciej Kobak, cytowany przez Gazety Wyborczej codziennie.

Premier dopuścił się „rażącego naruszenia prawa”, nakazując przygotowania do tegorocznych wyborów korespondencyjnych – stwierdził sąd.

Polska „nie może być uważana za państwo prawa, o ile [state] „organy naruszają przepisy prawa” – piszą sędziowie

— Notatki z Polski (@notesfrompoland) 15 września 2020 r.

Bodnar przyjął orzeczenie z zadowoleniem, mówiąc: Gazety Wyborczej iż „sytuacja, którą zaobserwowaliśmy w kwietniu [2020]w momencie zorganizowania wyborów było przekroczeniem wszelkich granic demokratycznego państwa prawa i zasady legalizmu”.

Jednakże w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych Morawiecki – którego partia PiS jest w tej chwili główną opozycją w Polsce – nazwał decyzję NSA „całkowicie oderwaną od [the reality of] tamte czasy i zagrożenie, jakie wtedy istniało”.

Twierdził, iż jako premier ma obowiązek podjąć próbę zorganizowania wyborów w możliwie najbezpieczniejszy sposób i gdyby nie podjął takich działań, naraziłby się na postępowanie prawne za narażanie zdrowia obywateli.

końcowe wyroki NSA są w całkowitym oderwaniu od tamtych czasów i zagrożeń, które następnie panowały.

Jest też jasne, iż nie jest to równoznaczne z tym, iż należy odrzucić skargę na bezczynność i narażenie zdrowia.

Dziesięć…

— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) 28 czerwca 2024 r.

W rozmowie z „Notes from Poland” po wydaniu dzisiejszego wyroku Patryk Wachowiec, analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR), powiedział, iż choć samo w sobie nie będzie to miało bezpośrednich skutków prawnych, to może otworzyć drogę do działań karnych i cywilnych przeciwko Morawieckiego.

„Teraz oficjalnie potwierdzono decyzję Morawieckiego o zwróceniu się do Poczty Polskiej [organise the elections] było nielegalne, w związku z czym Morawiecki może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za nadużycie władzy jako premier” – powiedział Wachowiec, który zauważył, iż prokuratorzy już badają tę sprawę.

„Uważam też, iż istnieją podstawy do roszczeń cywilnych ze strony osób, których dane zostały przetworzone niezgodnie z prawem” – w konsekwencji decyzji Morawieckiego – dodał Wachowiec.

W wyroku w odrębnej sprawie z 2021 r. stwierdzono, iż ministerstwo cyfryzacji rządu w ramach działań na rzecz zorganizowania wyborów w 2020 r. drogą pocztową bezprawnie przekazało dane osobowe polskich wyborców na pocztę.

Sąd orzekł, iż polski rząd bezprawnie udostępnił dane osobowe wszystkich wyborców w Polsce podczas próby zorganizowania głosowania korespondencyjnego w zeszłorocznych wyborach prezydenckich

— Notatki z Polski (@notesfrompoland) 24 marca 2021 r.

Po utracie przez PiS większości parlamentarnej w ubiegłorocznych wyborach nowa koalicja rządząca zatwierdziła utworzenie specjalnej komisji do zbadania zaniechanych wyborów pocztowych. Od tego czasu realizowane są przesłuchania, a wśród świadków jest Morawiecki.

W zeszłym miesiącu inny sąd najwyższy, Trybunał Konstytucyjny (TK), wydał własne orzeczenie, w którym stwierdził, iż Morawiecki, próbując korespondencyjnie zorganizować wybory prezydenckie, działał zgodnie z konstytucją.

Wyrok ten został jednak odrzucony przez obecną koalicję rządzącą, która wskazywała, iż ​​w TK znajdują się osoby nominowane przez PiS, w tym część sędziów powołanych niezgodnie z prawem. Większość sędziów składu TK, który wydał orzeczenie w sprawie Morawieckiego, to byli politycy PiS.

Najwyższy sąd orzekł, iż były premier PiS @MorawieckiM działał zgodnie z prawem, próbując zorganizować wybory pocztowe w 2020 r.

Orzeczenie – wydane przez panel składający się głównie z byłych polityków PiS – zostało odrzucone przez posła obecnej koalicji rządzącej

— Notatki z Polski (@notesfrompoland) 21 maja 2024 r.


Notes from Poland jest prowadzony przez mały zespół redakcyjny i wydawany przez niezależną, non-profitową fundację, która jest finansowana z darowizn od naszych czytelników. Nie możemy robić tego, co robimy, bez Twojego wsparcia.

Źródło głównego obrazu: KPRM (na licencji CC BY-NC-ND 3.0 PL)

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z PolskiPisał o sprawach polskich dla wielu publikacji, w tym Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, EUobserver I Dziennik Gazeta Prawna.




Źródło

Idź do oryginalnego materiału