Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie poznańskich parkometrów

15 godzin temu

Oburzeni kierowcy piszą do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie braku możliwości płacenia za parkowanie w strefie gotówką.

Walka z gotówką weszła na ulicę Poznania. Miasto zaczęło wymieniać parkomaty na takie, które nie przyjmują gotówki. Kierowcy, którzy nie obsługiwali bezgotówkowych form płatności kończyli z karą, czyli tzw. opłatą dodatkową. Do Rzecznika Praw Obywatelskich zaczęły napływać skargi zbulwersowanych kierowców. RPO zajął się sprawą i wystąpił o takie zmiany w prawie, żeby możliwość płatności gotówką była zawsze dostępna.

Prowadzi to do nierównego traktowania części kierowców, którzy nie dysponują nowoczesnymi środkami płatniczymi. Skoro zgodnie z ustawą o drogach publicznych użytkownik dróg publicznych jest obowiązany do opłaty za postój auta w strefie, to należy stworzyć taki system ich wnoszenia, aby każdy miał faktyczną możliwość jej uiszczenia – uzasadniają przedstawiciele Marcina Wiącka, Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zarządcy stref parkowania odpowiadają RPO

Zarząd Stref Płatnego Parkowania tłumaczy, iż wynika to z ustawy o usługach płatniczych, iż inne formy płatności niż gotówka są dopuszczalne w miejscach, gdzie prowadzi się działalność bez stałej obecności personelu. SPP uważa, iż spełniają ta definicje strefy z parkomatami. Z kolei RPO nie zgadza się z taką interpretacją, uważając, iż ta ustawa dotyczy umów o świadczenie usługi lub sprzedaży towaru. RPO nadmienia przy okazji, iż także ona wprowadza ważne ograniczenie dla przyjmującego zapłatę.

Stanowi, iż nie może on uzależniać zawarcia z konsumentem umowy o świadczenie usługi lub umowy sprzedaży towaru od dokonania zapłaty w formie bezgotówkowej ani odmówić przyjęcia zapłaty od konsumenta znakami pieniężnymi NBP – zaznaczają przedstawiciele RPO.

Tymczasem kierowca, który uiszcza opłatę za postój pojazdu w strefie płatnego parkowania, nie jest konsumentem (nie dokonuje czynności prawnej z przedsiębiorcą), ale wykonuje obowiązek publiczno-prawny, którego podstawą prawną są przepisy ustawy o drogach publicznych, a nie umowa o charakterze cywilnym- dodaje.

Z tego powodu wskazuje się, iż ustawa nie ma zastosowania do opłat za parkowanie w strefie. Przedstawiciele RPO podkreślają, iż o sposobie płatności za parkowanie mogą decydować rady miasta lub gminy – uchwałami. jeżeli jest w nich określone, iż można płacić gotówką oraz formami bezgotówkowymi, a zarządca strefy instaluje wyłącznie parkometry bezgotówkowe, to wchodzi w ich kompetencje. Jednocześnie wprowadza się w błąd kierowców.

Taka praktyka może prowadzić do naruszenia konstytucyjnej zasady zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa. Stanowi swoistą pułapkę dla użytkowników strefy, którzy mają gotówkę a nie dysponują nowoczesnymi środkami płatniczymi. Są oni przekonani, iż mogą zapłacić monetami. W rzeczywistości część parkomatów nie przyjmuje gotówki, co uniemożliwia im opłatę i naraża na opłatę dodatkową – informują przedstawiciele RPO.

Będzie zmiana ustawy o możliwość płatności gotówką?

Rzecznik zachęca do zmiany ustawy o drogach publicznych.

Dlatego Marcin Wiącek zwraca się do ministra infrastruktury o przygotowanie projektu nowelizacji ustawy o drogach publicznych w celu ograniczenia swobody prawodawczej rady gminy w zakresie ustalania sposobów wnoszenia opłat za postój pojazdu w strefie płatnego parkowania. Znowelizowane przepisy powinny zapewniać kierowcom możliwość uiszczania gotówką opłat w całej strefie – podsumowują przedstawiciele RPO.

źródło-Głos Wielkopolski

Idź do oryginalnego materiału