– Procedowana ustawa o zmianie ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców wyszła jako projekt rządowy z Ministerstwa Rozwoju.
Już w tej chwili jest wpisana do wykazu prac legislacyjnych i mam nadzieję, iż w II kwartale tego roku zostanie ona już przyjęta – mówi agencji Newseria Agnieszka Majewska, Rzecznik MŚP. – Zakłada ona nie tylko zmianę kompetencji Rzecznika, ale również nazwy – będzie to Rzecznik Praw Przedsiębiorców, a co za tym idzie, będziemy mieli pod opieką wszystkich przedsiębiorców, w tym również rolników, bo do tej pory ustawa niestety nie pozwalała nam wspomagać rolników.
Ustawą w kolejnych tygodniach ma się zająć rząd.
Obowiązujące dotychczas przepisy zostały przyjęte w marcu 2018 r. Jak podkreśla MRiT, przez ponad 6 lat ich obowiązywania zidentyfikowano obszary deficytów interpretacyjnych i luki prawne, więc nowy projekt ustawy ma je zniwelować w celu umożliwienia Rzecznikowi udzielania jeszcze efektywniejszego wsparcia przedsiębiorcom. Wzmocnienie roli tego organu ma bezpośrednio wpłynąć na poprawę otoczenia prawnego dla prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, stwarzając przedsiębiorcom lepsze warunki do funkcjonowania i rozwoju.
Poza rolnikami Rzecznik Praw Przedsiębiorców ma objąć ochroną także osoby wykonujące wolne zawody, jak również wspólników jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej, akcjonariusza prostej spółki akcyjnej wnoszącego do spółki wkład czy komplementariusza w spółce komandytowo-akcyjnej.
Rzecznik Praw Przedsiębiorców będzie mógł mieć przedstawiciela ds. UE w Brukseli
– W projekcie jest również mowa o tym, iż będziemy mogli wspomagać wspólników np. spółki jawnej albo spółki z o.o., bo do tej pory, jak decyzja była wydawana na wspólnika, to taki wspólnik nie jest przedsiębiorcą, tylko osobą fizyczną i nie mogliśmy do takich postępowań przystępować – wskazuje Agnieszka Majewska. – Kolejna rzecz, bardzo ważna, to będziemy mogli mieć swojego przedstawiciela ds. UE w Brukseli.
MRiT podkreśla, iż brakuje w tej chwili wystarczających rozwiązań, które pozwoliłyby Rzecznikowi na pełnienie aktywniejszej roli w procesie tworzenia i monitorowania unijnego prawodawstwa dotyczącego praw i interesów przedsiębiorców. To o tyle istotne, iż znaczna część obowiązujących w Polsce regulacji określających warunki prowadzenia działalności gospodarczej ma swoje źródło w przepisach unijnych.
Ministerstwa nie mają obowiązku przekazywania nam projektów, więc jedne przekazują, inne nie
– I najważniejsza rzecz, Rzecznik ma mieć inicjatywę ustawodawczą, czyli wszystkie projekty będą musiały być zgłaszane do Rzecznika, będziemy mogli się do nich ustosunkowywać, ale również będziemy mogli zgłaszać nasze projekty – wyjaśnia Rzeczniczka MŚP. Do tej pory, przez brak obowiązku konsultowania z Rzecznikiem projektów przepisów z zakresu prawa gospodarczego, dochodziło do sytuacji, w których urząd był pomijany w procesie tworzenia regulacji o istotnym znaczeniu dla praw i interesów przedsiębiorców.
– Rzecznik tylko opiniuje projekty aktów normatywnych, i to też nie wszystkich, bo nie wszystkie trafiają do Biura Rzecznika. Ministerstwa nie mają obowiązku przekazywania nam projektów, więc jedne przekazują, inne nie. o ile ten obowiązek już będzie i my będziemy mogli brać udział w procesie legislacyjnym, to też będziemy mieli możliwość decydowania o tym, jak te przepisy są tworzone. Mam nadzieję, iż to wzmocni nie tylko sektor MŚP, ale wszystkich przedsiębiorców w Polsce – mówi Agnieszka Majewska.