Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP), wystosowała pismo do premiera Donalda Tuska, wyrażając sprzeciw wobec planowanych zmian w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego (RDS).
Nowe przepisy, zaproponowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, mogą znacząco ograniczyć reprezentację organizacji pracodawców. M.in. ma z niej zostać usunięty Związek Rzemiosła Polskiego (ZRP). A to, zdaniem Rzecznika, zagrozi jakości dialogu społecznego w Polsce.
Liczba organizacji reprezentujących przedsiębiorców zostałaby ograniczona z 7. do 3.
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, zarówno strona pracowników, jak i pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego miałaby być reprezentowana wyłącznie przez 3 największe organizacje. O ile w przypadku związków zawodowych oznaczałoby to utrzymanie status quo, o tyle liczba organizacji reprezentujących przedsiębiorców zostałaby ograniczona z siedmiu do trzech.
Rzecznik MŚP sprzeciwia się takiej zmianie. Jak podkreśla w swoim piśmie, szeroka reprezentacja organizacji pracodawców w RDS jest efektem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce po 1989 r. i umożliwia wielostronne spojrzenie na kwestie gospodarcze.
Każda z organizacji pracodawców reprezentuje inną grupę interesariuszy
Minister Agnieszka Majewska zaznacza: „Każda z organizacji pracodawców reprezentuje inną grupę interesariuszy, posiada własne specjalizacje i ogromny kapitał ekspercki. Usunięcie którejkolwiek z nich z Rady Dialogu Społecznego oznaczałoby osłabienie merytorycznej jakości tego gremium oraz ograniczenie możliwości rzeczywistego wpływu przedsiębiorców na kształtowanie prawa gospodarczego”.
Jednym z największych zagrożeń planowanej nowelizacji jest wyeliminowanie ZRP – organizacji o wielosetletnich tradycjach, reprezentującej 300 tys. małych firm rodzinnych. Taki krok marginalizowałby głos rzemieślników i małych przedsiębiorców, którzy od lat odgrywają kluczową rolę w polskiej gospodarce.
Dialog społeczny powinien uwzględniać różnorodność polskiego biznesu
„Proponowane zmiany mogą doprowadzić do sytuacji, w której głos mniejszych firm stanie się niesłyszalny. Dialog społeczny powinien uwzględniać różnorodność polskiego biznesu, a nie ograniczać się do największych podmiotów” – ostrzega Agnieszka Majewska.
W swoim piśmie Rzecznik MŚP zwróciła się do Premiera Donalda Tuska z apelem o rezygnację z proponowanej zmiany, wskazując, iż wpłynie ona negatywnie na jakość dialogu społecznego i może spotkać się ze sprzeciwem większości środowisk przedsiębiorców. Głos małych i średnich przedsiębiorstw w RDS jest najważniejszy dla równowagi społeczno-gospodarczej, a ograniczanie ich reprezentacji byłoby krokiem wstecz w budowaniu demokratycznych standardów konsultacji społecznych w Polsce.
ZPP sprawę uszczuplenia przez rząd składu RDS stawia jeszcze ostrzej
W swoim ostatnim oświadczeniu Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) sprawę uszczuplenia przez rząd składu RDS stawia jeszcze ostrzej. ZPP stanowczo sprzeciwia się podporządkowaniu Rady Dialogu Społecznego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do czego dążyć ma, zgodnie z opisem zawartym w wykazie prac legislacyjnych rządu, przygotowany przez MRPiPS projekt zmian w ustawie o RDS.
Naszą niezgodę budzi zarówno betonowanie składu Rady i przyznawanie ministrowi pracy nowych, nadzwyczajnych kompetencji, jak i pogwałcenie przez panią minister Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk dokonanych na forum Rady ustaleń w zakresie kierunków nowelizacji ustawy. Przedstawiane przez panią minister propozycje nie były przedmiotem żadnych ustaleń, a tym bardziej porozumienia wewnątrz Rady – pisze dalej ZPP.
Wpisanie projektu do wykazu prac legislacyjnych rządu to poważny kryzys zaufania do MRPiPS
Jak podkreśla ZPP, nie było do tej pory sytuacji, by jakikolwiek przedstawiciel rządu – będącego równoprawnym uczestnikiem trójstronnego dialogu ze stroną pracowników i pracodawców – podejmował próbę samowolnej zmiany reguł funkcjonowania RDS. W naszym przekonaniu jasne jest, iż pani minister oszukała partnerów społecznych proponując projekt ustawy zmierzający w innym kierunku, niż ten uzgodniony wewnątrz Rady.
Wpisanie projektu do wykazu prac legislacyjnych rządu oznacza poważny kryzys zaufania do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jako partnera, a ewentualne uchwalenie tych zmian doprowadzi w istocie do końca dialogu społecznego w Polsce. Trudno za takowy uznać rozmowę prowadzoną wyłącznie z koncesjonowanymi przez konkretnego ministra organizacjami.
Oczekujemy wycofania projektu nowelizacji ustawy o RDS w tym kształcie
„Mając na uwadze powyższe oczekujemy wycofania projektu nowelizacji ustawy o RDS w tym kształcie z wykazu prac legislacyjnych rządu” – stwierdza na zakończenie ZPP.