Rządy Piłsudskiego oznaczały dla Polski wielki kryzys. To samo robiła polityka PiS

4 miesięcy temu

Wczoraj obchodziliśmy 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej – kluczowego momentu w historii Polski i świata, który na zawsze zmienił bieg dziejów. Warto w tym kontekście przyjrzeć się okolicznościom, które doprowadziły do tragicznych wydarzeń 1939 roku, a także zrozumieć, jakie konsekwencje niosły ze sobą lata międzywojenne, które wciąż są często niedostatecznie analizowane, szczególnie w kontekście politycznych „autorytetów” tamtych czasów i absurdalnych decyzji we współczesnej polityce PiS, przypominających tamte schematy.

Okres międzywojenny w Polsce był czasem wewnętrznych napięć politycznych, społecznych i gospodarczych. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, młode państwo zmagało się z licznymi problemami. W 1939 roku Polska była jeszcze w fazie konsolidacji swojego nowo odzyskanego statusu, a jej wewnętrzna sytuacja była daleka od stabilności.



Chcesz czytać więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


W owym czasie, analfabetyzm w niektórych województwach sięgał niemal 60%. Rozwój gospodarczy był ograniczony, a większość społeczeństwa żyła w warunkach skromnych i zacofanych. W wielu miejscach życie codzienne było oparte na prymitywnych technologiach rolniczych, takich jak pług i woł, które stanowiły podstawę produkcji żywności. W takich warunkach, dostęp do nowoczesnych informacji był ograniczony, a wiedza społeczna często pochodziła z nauk kościelnych i lokalnych autorytetów, które prezentowały narrację dostosowaną do ich interesów.

W okresie międzywojennym, życie polityczne i dyplomatyczne Polski często ograniczało się do ceremonii i przyjęć. Merytoryczne działania i aktywne poszukiwanie sojuszy na arenie międzynarodowej były marginalizowane. Polska dyplomacja, zamiast angażować się w strategiczne partnerstwa, koncentrowała się na wystawnych przyjęciach i ceremoniach. To brak aktywności i skutecznych działań w sferze polityki międzynarodowej przyczynił się do izolacji Polski w kluczowych momentach przed wybuchem wojny.

Polska armia w 1939 roku, mimo liczebności około 1 miliona żołnierzy, borykała się z poważnymi problemami organizacyjnymi i logistycznymi. Słabe uzbrojenie, niewystarczające wyszkolenie oraz brak efektywnego dowodzenia były istotnymi czynnikami wpływającymi na przygotowania obronne. Kiedy armia została wezwana do mobilizacji, wielu rezerwistów nie było świadomych, do jakich jednostek powinni się zgłosić. Dowództwo, zamiast skoncentrować się na efektywnej organizacji obrony, często angażowało się w mniej istotne aktywności, takie jak rauty, wyścigi konne i inne formy życia towarzyskiego. Wspierano też kościół, dużo było propagandy. Realna siła wojskowa była słaba, co przypomina późniejsze działania PiS.

Lata przed wybuchem II wojny światowej były również okresem nasilającego się antysemityzmu i nacjonalizmu. Polityka i działania rządzących, w tym represje wobec opozycji i użycie siły przeciwko protestom, przyczyniły się do wzrostu napięć społecznych. W Berezie Kartuskiej aresztowano i torturowano wielu przeciwników politycznych, a przewrót majowy z 1926 roku ukazał brutalność rządzących. Dokładnie to samo robił Kaczyński z Ziobrą.

Kiedy w 1939 roku nadeszła inwazja nazistowskich Niemiec, dowództwo wojskowe zamiast organizować obronę, często podejmowało decyzje wynikające z panicznego strachu, a wielu z nich uciekało za granicę. Słabe przygotowanie i organizacja pozwoliły na szybkie zajęcie znacznej części Polski przez Niemców, co stworzyło warunki do dalszej inwazji ze strony ZSRR. Dzisiaj politycy PiS uciekają poza granice Polski przed odpowiedzialnością karną…

Analogie nasuwają się same!

Obchodząc dziś 85 rocznicę wybuchu II wojny światowej warto sobie przypomnieć kilka faktów, o której prawa strona jakoś dziwnie od zawsze milczy… może dlatego, iż dotyczą one ich „autorytetów”.

Okres międzywojenny to czas wewnętrznej politycznej walki o dominację i przywództwo.… pic.twitter.com/UI28UF0RBQ

— Pan Robi Zdjęcia #SilniRazem (@kmiecik_maciej) September 1, 2024

Idź do oryginalnego materiału