Rząd zajmie się automatami paczkowymi? Mieszkańcy się skarżą

2 godzin temu

Rozwój sieci automatów paczkowych w Polsce osiągnął imponujące rozmiary, przekraczając już liczbę 50 tysięcy urządzeń. Ten dynamiczny wzrost, mimo iż przynosi wygodę wielu użytkownikom, zaczyna generować również problemy, szczególnie dla mieszkańców obszarów gęsto zabudowanych.

Fot. Warszawa w Pigułce

Automaty paczkowe ma już praktycznie każda firma przewozowa. choćby firmy kurierskie zamiast dostarczać paczki pod drzwi, woli zostawić je w automacie. Jednak wraz z rozwojem tych urządzeń coraz częściej pojawiają się skargi dotyczące ich uciążliwości. Mieszkańcy narzekają na hałas spowodowany trzaskaniem drzwiczek, zwiększony ruch samochodowy w okolicy maszyn, a także na kwestie związane z prywatnością ze względu na kamery zamontowane na urządzeniach.

Kobieta, która mieszka w pobliżu takiego urządzenia złożyła petycję do Ministerstwa Rozwoju i Technologii, domagając się wprowadzenia bardziej restrykcyjnych regulacji dotyczących instalacji automatów paczkowych. Postuluje ona, aby w uzasadnionych przypadkach wymagane było uzyskanie pozwolenia na budowę lub decyzji o warunkach zabudowy przed instalacją automatu.

Ministerstwo zapowiedziało, iż zagadnienie to zostanie poddane dokładnej analizie. Ewentualne zmiany w przepisach mogłyby znacząco wpłynąć na dalszy rozwój sieci automatów paczkowych w Polsce.

Jednocześnie pojawiają się głosy sugerujące, iż rozwiązaniem problemu mogłoby być wprowadzenie otwartej sieci automatów paczkowych. Koncepcja ta zakłada, iż w jednym urządzeniu mogłyby być umieszczane przesyłki dostarczane przez różnych operatorów. Takie rozwiązanie mogłoby ograniczyć potrzebę instalowania kolejnych maszyn, zmniejszając tym samym uciążliwości dla mieszkańców.

Anna Majowicz, dyrektor operacyjna Polskiego Instytutu Transportu Drogowego, zwraca uwagę na potrzebę wprowadzenia współdzielonych maszyn paczkowych i miejskich hubów przeładunkowych. Podaje przykłady podobnych rozwiązań funkcjonujących już w Austrii i Niemczech.

Allegro już rozpoczęło projekt otwartej sieci automatów, jednak jest to wciąż wyjątek na polskim rynku. Ewentualne zmiany w przepisach mogłyby zmusić firmy kurierskie do szerszej współpracy i wspólnego korzystania z infrastruktury.

Na razie nie wiadomo, czy i w jakim zakresie rząd zdecyduje się na wprowadzenie zmian w regulacjach dotyczących automatów paczkowych. Niemniej jednak, dyskusja na ten temat pokazuje, iż dynamiczny rozwój tej formy dostarczania przesyłek wymaga przemyślanego podejścia, uwzględniającego zarówno wygodę użytkowników, jak i komfort mieszkańców.

Idź do oryginalnego materiału