Kuriozalnym pomysłem na pozbycie się imigrantów z Polski podzielił się z Polską Agencją Prasową wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk, odnosząc się do projektowanej nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Polityk powiedział, iż rząd rozważa… rozdawanie im gotówki, by ułatwić „reintegrację”. Dodał, iż chodzi o cudzoziemców, których pobyt w Polsce jest niepożądany, a nie ma możliwości ich deportacji.
Projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, który niedawno pojawił się w wykazie prac legislacyjnych rządu przewiduje m.in. wprowadzenie „gotówkowej formy realizacji pomocy w reintegracji cudzoziemców” po ich powrocie do państwa pochodzenia.
Jak zaznaczył w rozmowie z PAP wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk, przepis ma „ułatwić skłanianie cudzoziemców do powrotu do państw ich pochodzenia”. Dodał, iż z tego typu „zachęt” do dobrowolnego powrotu korzystają również inne państwa oraz organizacje międzynarodowe, jak Międzynarodowa Organizacji ds. Migracji.
– Chodzi o to, żeby cudzoziemcy, których pobyt w Polsce jest niepożądany decydowali się wracać do siebie. Chodzi o państwa, do których powroty przymusowe czy dobrowolne nie są w tej chwili możliwe. Takie instrumenty stosują również inne państwa członkowskie UE – zaznaczył Duszczyk.
Wiceszef MSWiA, pytany o wysokość pomocy oraz o to, czy będą to jednorazowe wypłaty odpowiedział, iż szczegóły rozwiązania zostaną określone w rozporządzeniach do nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Jednak takie wsparcie będzie mogło być wypłacone tylko raz, tak aby nie generować ewentualnych wtórnych ruchów migracyjnych. Przepis, jak przekazał, wejdzie w życie w 2026 roku.
Projektowane przepisy wprowadzają także nowe rozwiązania m.in. w zakresie procedury udzielania zezwolenia na pobyt czasowy w celu połączenia się z rodziną, w sytuacji gdy cudzoziemiec, którego wniosek dotyczy przebywa poza granicami Polski, a o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy wnioskuje członek jego rodziny zamieszkujący już na terytorium naszego kraju. W projekcie zaproponowano m.in. wprowadzenie definicji członka rodziny rozdzielonej oraz odrębnego wzoru formularza wniosku o udzielenie takiego zezwolenia.
Regulacja zakłada ponadto utworzenie „instytucji pouczenia” cudzoziemca o obowiązku niezwłocznego wyjazdu na terytorium państwa, do którego cudzoziemiec udaje się wykonując decyzję nakazującą powrót wydaną przez organ państwa stosującego unijną dyrektywę dotyczącą powrotów nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich.
Źródło: PAP / Marcin Chomiuk
Rząd Tuska i UE wprowadzają do Polski setki tysięcy migrantów! Prezes Ordo Iuris alarmuje