Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o obronie Ojczyzny – poinformowała kancelaria premiera. Zmiany dotyczą m.in. ulepszenia rekrutacji, zwiększenia świadczeń dla żołnierzy uczących się za granicą i podniesienia odszkodowań w przypadku śmierci żołnierza.
Projekt noweli ustawy o obronie Ojczyzny, czyli podstawowego aktu regulującego kwestie obronności i funkcjonowania polskich sił zbrojnych, został przygotowany przez MON.
We wtorkowym komunikacie KPRM wskazała, iż przyjęty przez rząd we wtorek projekt przewiduje wzmocnienie liczbowe i jakościowe personelu Sił Zbrojnych, m.in. poprzez usprawnienie procesu rekrutacji i przebiegu służby wojskowej. Jak czytamy, „postępowanie rekrutacyjne wobec osoby, która ubiega się o powołanie do służby wojskowej, będzie trwało bez zbędnej zwłoki”.
Jak wskazano w uzasadnieniu i ocenie skutków regulacji noweli, jej podstawowym celem jest usprawnienie procesu rekrutacji do wojska: „normowanie działań w zakresie wzmocnienia liczbowego i jakościowego personelu Sił Zbrojnych RP”. „Ponadto, w projekcie zamieszczono szereg regulacji, w wyniku których nastąpi poprawa procesów zarządzania zasobami osobowymi Sił Zbrojnych, w zakresie działań kadrowych, finansowych oraz dyscyplinarnych” – oceniają autorzy projektu.
Projekt noweli zakłada – jak przekazała KPRM – m.in. zmiany w przepisach dotyczących wysyłania żołnierzy na naukę poza granicami państwa. Jak przekazano, zgodnie z projektem, jeżeli nauka będzie trwała dłużej niż 6 miesięcy, żołnierz zawodowy będzie mógł zabrać ze sobą rodzinę; wprowadzone zostanie także specjalne świadczenie dla takich żołnierzy. Ponadto wprowadzone ma zostać świadczenie motywacyjne dla żołnierzy zawodowych w trakcie kształcenia w uczelni wojskowej, szkole podoficerskiej, centrum szkolenia lub w ośrodku szkolenia oraz dla żołnierzy niezawodowych.
Projekt przewiduje również podniesienie wysokości odszkodowań w przypadku śmierci żołnierza, w następstwie wypadku podczas służby wojskowej.
Ponadto, projekt noweli przewiduje wsparcie finansowe dla organizacji proobronnych, którym będzie można udzielać dotacji celowych.
Zmiany dotyczą również funkcjonowania Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, czyli instrumentu finansowego, z którego finansowanych jest wiele dużych kontraktów zbrojeniowych zawartych przez Polskę. Środki z Funduszu, które nie zostaną wykorzystane w ramach jednego roku w ramach realizacji umów wieloletnich będą traktowane jako „wydatki niewygasające”. Ponadto w planach jest wprowadzenie rozwiązania, na mocy którego przekazywanie do Funduszu środków budżetowych od MON w trakcie roku nie będzie wymagało zmiany planu finansowego Funduszu – a co za tym idzie, nie będzie wymagało opinii sejmowej komisji obrony ani resortu finansów.
W planowanych przepisach znalazły się też regulacje związane z określeniem zadań dla Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych – odpowiadającego m.in. za bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej czy polskie kontyngenty wojskowe za granicą – z zakresu zarządzania kryzysowego na poziomie NATO oraz Unii Europejskiej.
Ustawa o obronie Ojczyzny została przyjęta w kwietniu 2022 roku i zastąpiła wiele obowiązujących wcześniej aktów dotyczących funkcjonowania Sił Zbrojnych RP i całego systemu obronności państwa; w tej chwili jest podstawowym aktem prawnym regulującym ten obszar. Ustawa była już kilkukrotnie nowelizowana.
Źródło: PAP
Przestroga 3 maja. Jak tym razem nie stracić własnego państwa