Rząd obniży wypłatę milionów Polaków. Od 2026 roku o 1/3 w dół?

2 godzin temu

Jednym z warunków pozyskania środków z KPO jest objęcie składkami ZUS umów o dzieło i zlecenia. Wprowadzenie tych zmian oznaczałoby automatyczne potrącanie zaliczek na składki emerytalne i zdrowotne, co może zmniejszyć wypłaty z takich umów choćby o 1/3.

Fot. Warszawa w Pigułce

Nowe badanie zlecone przez Useme pokazuje, iż większość Polaków jest przeciwna wprowadzeniu obowiązkowych składek ZUS na wszystkie typy umów. Według ankiety, 58,99% respondentów chce renegocjacji tzw. kamienia milowego KPO. Spośród nich 25,3% popiera ten krok zdecydowanie, a 33,7% raczej tak. Tylko 14,6% było przeciwnych zmianom, a 26,4% nie miało sprecyzowanej opinii.

Przemysław Głośny, prezes Useme.com, zauważa, iż takie zmiany mogą spowodować zmniejszenie zarobków osób pracujących na umowach o dzieło o około 30%. Gdyby jednak koszty pokryli pracodawcy, mogłoby to zwiększyć ich wydatki o 40%.

Eksperci szacują, iż nowe regulacje dotkną ponad 2,3 mln Polaków. Wprowadzenie tych zmian ma na celu ograniczenie segmentacji rynku pracy, choć wyniki badania sugerują znaczne społeczne obawy co do ich zasadności.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 3-5 sierpnia 2024 roku przez UCE Research na próbie 1007 respondentów metodą CAWI.

Rezultaty tego badania mogą stać się ważnym głosem w dyskusji o przyszłości rynku pracy w Polsce, sygnalizując potrzebę przemyślenia wprowadzanych zmian.

Co dokładnie zrobi rząd?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji, który może znacząco zmienić sytuację osób pracujących na umowach cywilnoprawnych. Planowane zmiany zakładają objęcie tych umów pełnym oskładkowaniem ZUS, co ma nastąpić najwcześniej od początku 2026 roku.

Projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych przewiduje, iż umowy cywilnoprawne będą podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Obejmie to ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe.

Wyjątek od tej reguły stanowić będą umowy wykonywane przez uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów do ukończenia 26. roku życia. Dla tej grupy zasady pozostaną bez zmian.

Ministerstwo argumentuje, iż wprowadzenie nowych przepisów wymaga czasu w dostosowanie się płatników składek, ubezpieczonych oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z tego powodu proponowana data wejścia w życie nowych regulacji to początek 2026 roku.

Warto zauważyć, iż oskładkowanie umów cywilnoprawnych jest jednym z zobowiązań Polski w ramach Krajowego Planu Odbudowy. w tej chwili nasz kraj jest jedynym w Europie, gdzie nie ma obowiązku opłacania pełnych składek ZUS od wszystkich umów-zleceń.

Skala zmian może być znacząca. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, na koniec pierwszego kwartału 2024 roku niemal 2,3 miliona osób w Polsce pracowało na podstawie umów-zleceń i pokrewnych.

Idź do oryginalnego materiału