Rząd i samorządowcy wspólnie o bezpieczeństwie powodziowym

11 miesięcy temu
Zdjęcie: 25.09.2023. Kielce. Konferencja na temat programu programu „Bezpieczna Wisła”. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Woś, prezes Wód Polskich, Grzegorz Witkowski, wiceminister infrastruktury, Andrzej Bętko


Przedstawiciele rządu konsultują z samorządowcami założenia programu „Bezpieczna Wisła”. Ma on zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpowodziowe na wschodzie i południu województwa świętokrzyskiego.

Celem programu jest poprawa zwiększenie ochrony przed powodzią, ze szczególnym uwzględnieniem doliny Wisły na tzw. odcinku sandomierskim, czyli od ujścia Nidy do ujścia Sanu, od Krakowa do Zawichostu. Dziś z samorządowcami rozmawiali na ten temat przedstawiciele Wód Polskich i Ministerstwa Infrastruktury.

Krzysztof Woś, prezes Wód Polskich zaznacza, iż założenia programu mają na celu opóźnienie skutków nawalnych deszczów.

– Myślimy o różnych rozwiązaniach, począwszy od obszarów miejskich, gdzie chcemy pilotażowo przeanalizować przynajmniej trzy miasta- Kielce, Rzeszów i Nowy Sącz. Jednocześnie chcemy zwrócić uwagę na sieci kanalizacyjno- deszczowe, które dziś już nie odpowiadają potrzebom ochrony przeciwpowodziowej. Poza tym myślimy o międzywalu, oczyszczeniu i poszerzeniu go, oczywiście w miarę możliwości – wyjaśnia prezes.

Grzegorz Witkowski, wiceminister infrastruktury podkreśla, iż z tym programem wiąże się również problem społeczny i urbanistyczny, czyli tzw. „betonoza w miastach”.

– To powoduje szybszy wpływ wody do głównych cieków, a przez to tworzą się niebezpieczne zjawiska, jak powodzie błyskawiczne i powodzie miejskie. Chcemy zachęcić samorządowców i wyposażyć ich w narzędzia, które pozwolą rozszczelnić miejską przestrzeń. Chodzi o to, by tworzyć więcej zieleni i modernizować kanały burzowe, a bez wsparcia rządu sobie z tym nie poradzą – tłumaczy.

Natomiast marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski dodaje, iż Wisła niejednokrotnie doświadczała mieszkańców tej części regionu. Dlatego trzeba zrobić wszystko, by zapewnić tam jak największą ochronę.

Projekt jest finansowany i realizowany według standardów Banku Światowego dla opracowań Strategicznej Oceny Środowiskowej i Społecznej. Następne konsultacje odbędą się w Rzeszowie i Nowym Sączu.

Od 2018 r. Wody Polskie na terenie województwa świętokrzyskiego przeprowadziły inwestycje na kwotę prawie 300 mln zł.


Idź do oryginalnego materiału