W sporze dotyczącym rzekomo nielegalnie uzdatnianej wody mineralnej komisja śledcza oskarżyła rząd francuski o „tuszowanie sprawy”. „Państwo nie wykazało się przejrzystością w stosunkach z władzami lokalnymi i europejskimi, ale także w stosunkach z ludnością” – głosi raport komisji śledczej Senatu opublikowany w Paryżu w poniedziałek. Była to „świadoma strategia”.
Powodem były zarzuty, iż firma Nestlé Waters nielegalnie oczyszczała wodę mineralną i sprzedawała ją jako naturalną wodę mineralną. Zgodnie z przepisami UE naturalna woda mineralna nie może być w ogóle poddawana uzdatnianiu.
Rząd zezwala na czyszczenie
„Chociaż dezynfekcja wody stanowiła oszustwo wobec konsumentów, nie pociągała za sobą żadnych konsekwencji prawnych” – stwierdzono w raporcie senatorów. Jak podaje Nestlé Waters, pod koniec 2020 roku zarząd spółki dowiedział się, iż woda mineralna z kilku źródeł jest oczyszczana dzięki promieni UV i filtrów węglowych.
Następnie firma skontaktowała się z rządem. Władze później zezwoliły firmie na oczyszczanie wody dzięki mikrofiltrów, co zdaniem krytyków również jest sprzeczne z prawem europejskim.
Po sprawozdaniu senatorów, Nestlé Waters zapobiegło również uwzględnieniu w raporcie regionalnego organu ochrony zdrowia listy bakterii i toksyn roślinnych odkrytych w wodzie ze źródeł Perrier.
Wstępne śledztwa od lutego
Organizacja Foodwatch oskarża rząd francuski o „ukrywanie ogromnego oszustwa”. Jak powiedziała Ingrid Kragl , dyrektor ds. komunikacji organizacji, umożliwiło to firmie Nestlé Waters „kontynuowanie sprzedaży swoich fałszywych produktów”.
W 2024 roku organizacja Foodwatch wniosła pozew przeciwko dwóm producentom wody mineralnej: Nestlé Waters z markami Perrier i Vittel oraz Sources Alma, liderowi rynku francuskiego z takimi markami jak Cristaline i St-Yorre. Francuski wymiar sprawiedliwości prowadzi wstępne dochodzenie od lutego.
Pierwsza sprawa, w której Nestlé przyznało się do nielegalnej dezynfekcji wody mineralnej, została umorzona w lutym w zamian za karę pieniężną w wysokości 2 milionów euro. Foodwatch oskarżył później firmę Nestlé o próbę zamiecenia sprawy pod dywan.
Poprzednia komisja śledcza stwierdziła w 2022 r., iż nielegalne uzdatnianie wody źródlanej jest powszechne. Jednakże raport nie został opublikowany. W 2023 roku rząd francuski dyskretnie zmienił przepisy i zezwolił na stosowanie mikrofiltrów.