Rząd chce przyspieszyć budowę elektrowni jądrowej. Projekt ustawy gotowy

enerad.pl 4 dni temu

Cel nowelizacji: przyspieszenie budowy i minimalizacja opóźnień

Projekt ustawy opracował Maciej Bando – pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Dokument ma na celu przyspieszenie inwestycji w energetykę jądrową przy jednoczesnym zapewnieniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. To odpowiedź na trudności związane ze złożonymi procesami budowy elektrowni.

Głównym celem dokumentu jest usprawnienie procesu budowy obiektów energetyki jądrowej, takich jak elektrownie, przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa budowlanego i jądrowego. Jak wskazuje doświadczenie międzynarodowe, procesy inwestycyjne tego typu często narażone są na opóźnienia.

Jakie zmiany wprowadzi nowa ustawa?

Nowelizacja zakłada możliwość etapowania inwestycji, co pozwoli inwestorom uzyskać pozwolenie na budowę wybranych części obiektów. Będzie to dotyczyć także tych, które nie mogą funkcjonować samodzielnie. Dodatkowo wprowadzono możliwość rozpoczęcia wstępnych robót, takich jak przygotowanie terenu czy budowa dróg dojazdowych, przed uzyskaniem pełnego pozwolenia na budowę.

Pozwolenia na wstępne prace będą wydawane przez wojewodów na podstawie przepisów Prawa budowlanego. W przypadku robót istotnych dla bezpieczeństwa jądrowego konieczna będzie zgoda Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Ustawa przewiduje także ułatwienia w uzyskiwaniu opinii dotyczących kwalifikacji konkretnych prac jako wstępnych.

Kolejne etapy procedowania ustawy

Rząd planuje przyjęcie projektu ustawy w IV kwartale 2024 roku. w tej chwili realizowane są konsultacje międzyresortowe, a uwagi można zgłaszać w ciągu 21 dni od publikacji dokumentu.

Elektrownie atomowe to niezbędne uzupełnienie systemu energetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii (OZE). Dowiedzcie się więcej na temat zalet i wad elektrowni atomowej:

  • Dlaczego warto zbudować elektrownię atomową – jakie są plusy?
  • Jakie są wady elektrowni atomowej?
Idź do oryginalnego materiału