Rynek pracy – prognoza nie tylko na styczeń

2tk.pl 5 godzin temu

Jaki rok czeka nas na rynku pracy? O co i kiedy będzie można się starać w kieleckim Miejskim Urzędzie Pracy? Do jakich zmian należy się szykować?

Zbigniew Brzeziński, Lider grupy roboczej Edukacja i Kariera Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Komunikacji Marketingowej, specjalista w Miejskim Urzędzie Pracy w Kielcach.
Fot. archiwum autora

Przewidywanie przyszłości to trudne zadanie zarówno zespołowo, jak i indywidualnie. Gdy tematyka rynku pracy zaczęła mnie interesować, a miało to miejsce w 2008 roku, dostępne były wyniki działań zespołów międzyresortowych, powoływanych na przełomie stuleci przez poszczególne rządy. Prognozowały one popyt na pracę np. w 2010 roku. Wystarczyło poczekać, by przekonać się, iż szacowne grono nie miało racji. Eksperci nie przewidzieli na przykład korzystnego wpływu na rynek pracy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Prognozowali za to błędnie utratę zatrudnienia przez programistów używających jednego ze starszych języków programowania. Język wyszedł z użycia, programiści pozostali, bo nauczyli się innego.

Od tamtej pory zachowuję ostrożność w wyrażanych publicznie opiniach. Ale i tak bywa, iż chybiam. Na przykład prognozowałem stabilny rynek pracy w 2022 r. Tymczasem w lutym Rosja napadła na Ukrainę i schronienia w Polsce szukały miliony uchodźców…

Warto zwrócić uwagę, iż World Economic Forum w swych raportach poświęconych przyszłości rynku pracy („The Future of Jobs Report”) nie wybiega dalej niż na 5 lat wprzód. Dalej zaczyna się nieznane… Spróbujmy dziś zerknąć przynajmniej na 2025 rok.

Jest stabilnie

Podsumowując 2024 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stwierdziło w komunikacie, iż sytuacja jest stabilna. Według ministerialnych szacunków, na koniec grudnia ub. r. stopa bezrobocia wyniosła w kraju 5,1%. To o 0,1% więcej niż w listopadzie i tyle samo co na koniec 2023 r. Tu pierwsza dobra wiadomość lokalna: w Kielcach zmniejszyła się w tym samym okresie liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne. W listopadzie w ewidencji znajdowało się 4 450 osób, a na koniec grudnia o 149 mniej. Głównym powodem wyrejestrowania było przy tym podjęcie zatrudnienia (397 osób) lub otworzenie własnej działalności gospodarczej (127 osób). MUP udzielił w 2024 r. rekordowej liczby dotacji na własny biznes.

W wigilię Bożego Narodzenia rząd przyjął uchwałę 167 ustanawiającą Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na lata 2024-2026. W dokumencie tym założono, iż bezrobocie będzie się utrzymywało przez najbliższe dwa lata na poziomie zbliżonym do obecnego. To też potwierdza stabilną wizję rynku pracy. Jak jest w naszym regionie?

Zgodnie z komunikatem Urzędu Statystycznego w Kielcach z 30 grudnia 2024 roku „Sytuacja społeczno-gospodarcza województwa świętokrzyskiego w listopadzie 2024 r.” bezrobocie w Polsce wyniosło 5%. W województwie świętokrzyskim 7,4%, a w Kielcach 4,5%. Tylko w dwóch powiatach świętokrzyskiego stopa bezrobocia była niższa od przeciętnej w kraju: Kielcach i powiecie buskim 3,9%. Najtrudniejsza sytuacja panowała w powiatach: skarżyskim 14,1% i opatowskim 14%.

Ale zmiany i tak nadejdą

W tym roku spodziewane jest wejście w życie Ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Stanowi ona jeden z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy i ma zastąpić Ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy obowiązującą od ponad 20 lat. Podczas konferencji O lepszy rynek pracy i rozwój przedsiębiorczości, którą Miejski Urząd Pracy w Kielcach zorganizował 27 listopada w Centrum Kongresowym Targów Kielce, dr hab. Ewa Flaszyńska dyrektor Departamentu Rynku Pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prognozowała, iż ustawa może wejść w życie już w czerwcu br. Warto więc śledzić losu tego rządowego projektu, który jako druk nr 948 wpłynął w styczniu do Sejmu RP i został skierowany do pierwszego czytania.

Czy będzie stabilnie, czy labilnie planować trzeba!

Miejski Urząd Pracy w Kielcach podał na swojej stronie internetowej terminy, w których przyjmowane będą w 2025 roku wnioski od osób bezrobotnych i pracodawców o poszczególne formy wsparcia. Przedstawiają się one następująco:

Pracodawcy:

  • Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy: I tura 3-7 lutego, II tura 26-30 maja,
  • Dofinansowanie kształcenia ustawicznego z Krajowego Funduszu Szkoleniowego: 10-14 lutego,
  • Organizacja staży: I tura 20-24 stycznia, II tura 7-11 kwietnia,
  • Pozostałe formy wsparcia od 3 lutego do wyczerpania środków przeznaczonych na realizację takich instrumentów jak m.in.: prace interwencyjne, dofinansowanie wynagrodzeń za zatrudnienie bezrobotnego w wieku 50+, roboty publiczne.

Osoby bezrobotne:

  • Dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej: I tura 24-28 marca, II tura 1-5 września,
  • Szkolenia indywidualne: I tura 20-31 stycznia, II tura od 14 kwietnia do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel,
  • Dofinansowanie studiów podyplomowych od 20 stycznia do wyczerpania środków na ten cel,
  • Pozostałe formy wsparcia od 3 lutego do wyczerpania środków przeznaczonych na realizację takich form wsparcia jak m.in.: bony na zasiedlenie, zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania, refundacja kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7 lub osobą zależną.

Na wszelki wypadek zwracam uwagę, iż wejście w życie nowej ustawy może wpłynąć na realizację powyższych zamierzeń. Przypominam też, iż z pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego, zarówno klienci indywidualni jak i instytucjonalni mogą skorzystać zawsze!

Autor:

Zbigniew Brzeziński, lider grupy roboczej Edukacja i Kariera Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Komunikacji Marketingowej, specjalista w Miejskim Urzędzie Pracy w Kielcach.

Zobacz koniecznie:

Okiem eksperta

Idź do oryginalnego materiału