Gazowa zima 2024/2025: miks pogody, geopolityki i napiętego rynku
Zimowy sezon 2024/2025 okazał się jednym z najtrudniejszych dla europejskiego rynku gazu od wybuchu wojny w Ukrainie. Jak wskazywali eksperci podczas ORLEN Gas Meeting we Wrocławiu, na ceny i dostępność surowca wpłynęło kilka równoległych czynników: chłodna pogoda, brak wiatru, wyczerpywanie magazynów, napięcia międzynarodowe i konkurencja z rynkami azjatyckimi.
Bartłomiej Więcek, trader gazu w ORLEN, podkreślił, iż choć Europa przyzwyczaiła się do łagodnych zim, ostatnia była mniej sprzyjająca. – „Zapotrzebowanie na gaz wzrosło o 8 proc.” – poinformował. Chłodny początek sezonu i długie okresy bezwietrznej pogody ograniczyły produkcję z OZE, co zwiększyło zużycie gazu i doprowadziło do najwyższych cen od dwóch lat.
Marek Orzeł, analityk ORLEN, ostrzegł, iż poziom zatłoczenia magazynów gazu w UE po zimie spadł do zaledwie 30 proc. – najniższego poziomu od trzech lat. Może to oznaczać trudności z ich uzupełnieniem przed kolejnym sezonem i dalszą presję cenową.
ORLEN wzmacnia pozycję w regionie. Kolejna umowa z Naftogazem
Na otwarciu wydarzenia ogłoszono podpisanie trzeciego kontraktu ORLEN z ukraińskim Naftogazem. Chodzi o dostawę kolejnych 100 mln mł gazu LNG z USA, co łącznie daje już 300 mln mł dostarczonych Ukrainie przez polski system przesyłowy.
– „Nasza kooperacja przyczynia się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i wykorzystania infrastruktury przesyłowej w Polsce” – powiedział Robert Soszyński, wiceprezes ORLEN.
To kolejny sygnał rosnącej roli Polski jako gazowego hubu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Azja napędza globalny popyt, Europa traci przewagę
Michael Stoppard z S&P Global przypomniał, iż to kraje Azji i Pacyfiku odpowiadają w tej chwili za ponad połowę wzrostu światowego zużycia gazu. – „W 2024 roku światowy popyt osiągnął rekordowy poziom, a Azja będzie dalej dominować” – wskazał ekspert.
To zła wiadomość dla Europy – by zabezpieczyć LNG z USA, musi konkurować z państwami azjatyckimi, co przekłada się na wyższe ceny.
Regulacje na wagę bezpieczeństwa
Damian Fogel z ORLEN zwrócił uwagę, iż najważniejsze znaczenie dla przyszłości rynku gazu mają unijne przepisy – m.in. pakiet Fit for 55. W krótkim horyzoncie najważniejsze będą regulacje magazynowe. – „Obowiązek zatłoczenia magazynów do 90 proc. przed sezonem zimowym będzie trudniejszy do realizacji przy obecnych niskich poziomach zapasów” – ocenił.
Ważnym elementem zmian regulacyjnych ma być także zapowiedziana na 6 maja tzw. mapa drogowa odejścia UE od rosyjskiego gazu do 2027 roku.
Zobacz również:
- Kryzys gazowy w 2025 roku: ceny surowca wciąż dwukrotnie wyższe niż przed kryzysem
- ORLEN na EKG 2025: gaz filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski
- RARS przejmie odpowiedzialność za zapasy gazu w Polsce – rząd przyjął projekt ustawy
Źródło: PAP