Ruszyło oblężenie Polaków w ZUS. Ustawili się w długich kolejkach

2 godzin temu
Zakład Ubezpieczeń Społecznych został zasypany wnioskami o świadczenie rodzinne. Wszystko z powodu naboru, który został uruchomiony na ten cel. Rodzice i opiekunowie dzieci zasypali ZUS w pierwszych dniach lutego wnioskami o 800 plus.


ZUS rozpatruje wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy od l lutego do 30 czerwca 2025 roku. Wtedy można uzyskać świadczenie z wyrównaniem do 1 czerwca 2025 roku.

Gdy wniosek zostanie złożony do 30 kwietnia 2025 roku, pierwsza wypłata świadczenia nastąpi do 30 czerwca 2025 roku. Natomiast wnioski złożone w maju będą rozpatrywane do 31 lipca, a pieniądze zostaną wypłacone z wyrównaniem za czerwiec.

Wnioski złożone w czerwcu oznaczają wypłatę do końca sierpnia, także z wyrównaniem do czerwca – czytamy w portalu Interia.

Jeśli natomiast wniosek zostanie złożony w lipcu lub później, świadectwo zostanie przyznane tylko od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące.

Dlatego, aby nie stracić żadnej wypłaty, warto złożyć wniosek o 800 plus najpóźniej do 30 kwietnia 2025 roku.

Komu przysługuje świadczenie 800 plus?


Świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 lat. Nie jest uzależnione od dochodów rodziców czy opiekunów. Może je dostać:

rodzice - matka lub ojciec dziecka,

opiekunowie faktyczni - osoby sprawujące opiekę nad dzieckiem i ubiegające się o jego przysposobienie,

opiekunowie prawni,

rodzice zastępczy,

osoby prowadzące rodzinny dom dziecka,

dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych,

dyrektorzy domów pomocy społecznej i ośrodków preadopcyjnych.



Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć wyłącznie elektronicznie. Można to zrobić przez:


Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,

aplikacja mZUS,

portal Emp@tia.



Rodzice mogą złożyć wniosek o 800 plus za pośrednictwem bankowości internetowej. Opcję tę mają takie banki jak PKO BP, ING, Santander, Millenium, mBank i inne – podaje Interia.

Świadczenie 800 plus wypłacane jest wyłącznie bezgotówkowo, na rachunek bankowy w Polsce lub w banku zagranicznym (w przypadku osób zamieszkałych w kraju UE/EFTA).


Gdy opieka nad dzieckiem jest naprzemienna, wówczas każde z rodziców, zgodnie z orzeczeniem sądu, dostaje od państwa po 400 zł miesięcznie.

Idź do oryginalnego materiału