Pierwsza polska morska farma wiatrowa w budowie
Po miesiącach przygotowań Grupa ORLEN i Northland Power oficjalnie rozpoczęły budowę pierwszej morskiej farmy wiatrowej w polskiej części Bałtyku. Prace konstrukcyjne ruszyły na początku lutego 2024 roku, a na teren budowy wyruszyło 11 statków, które rozpoczęły instalację fundamentów turbin.
Po kilku miesiącach bardzo intensywnych prac z satysfakcją ogłaszamy, iż pierwsze fundamenty farmy Baltic Power zostały zainstalowane. Rok 2025 będzie przełomowy dla tego projektu, a w 2026 roku energia z Bałtyku popłynie do odbiorców – powiedział Ireneusz Fąfara, prezes ORLEN.
Najbardziej zaawansowana inwestycja na polskim Bałtyku
Projekt Baltic Power to najbardziej zaawansowana morska inwestycja energetyczna w Polsce. Elektrownia wiatrowa powstaje około 23 km od linii brzegowej na wysokości Choczewa i Łeby, na obszarze 130 km² – porównywalnym do powierzchni Gdyni.
Docelowa moc farmy wyniesie 1,14 GW, co pozwoli na produkcję około 4 TWh czystej energii rocznie. To ilość wystarczająca do zasilenia ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych, a jednocześnie ograniczająca emisję CO₂ o 2,8 mln ton rocznie w porównaniu do konwencjonalnych źródeł energii.
Nowoczesne turbiny i imponujące konstrukcje
Na obszarze farmy zostanie zainstalowanych 76 turbin wiatrowych, każda o mocy 15 MW. Są to jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie turbin na świecie, a Baltic Power będzie jedną z pierwszych farm, które je wykorzystają.
Turbiny będą osadzone na monopalach – stalowych fundamentach o długości do 100 metrów, średnicy ponad 9 metrów i wadze sięgającej 1700 ton. Każda z turbin będzie miała wysokość przekraczającą 200 metrów, a powierzchnia pracy ich wirników wyniesie około 43 000 m².
Polska branża wiatrowa w budowie farmy
Baltic Power stawia na maksymalne wykorzystanie polskich dostawców. najważniejsze komponenty, takie jak gondole turbin, kable i konstrukcje stalowe, powstają w zakładach w Szczecinie, Bydgoszczy, Trójmieście, Żarach i Niemodlinie. W projekt zaangażowane są także polskie firmy zajmujące się badaniami geologicznymi, logistyką oraz usługami projektowymi.
To osiągnięcie nie tylko potwierdza nasz wspólny postęp, ale także wzmacnia determinację. Bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem, co pozwala nam utrzymywać najwyższe standardy na każdym etapie projektu – podkreśliła Christine Healy, prezes Northland Power.
Kiedy energia popłynie z Baltic Power?
Prace instalacyjne na morzu będą prowadzone do 2026 roku. Oprócz turbin zamontowane zostaną morskie stacje elektroenergetyczne oraz kable przesyłowe, które połączą farmę z lądem. Wówczas Baltic Power stanie się pierwszą w pełni operacyjną polską farmą wiatrową na morzu.
Bałtyk najważniejszy dla polskiej energetyki
Morska energetyka wiatrowa to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów w Europie. w tej chwili na wodach 12 państw zainstalowanych jest około 25 GW mocy z farm wiatrowych, z czego 2 GW przypada na Morze Bałtyckie. Potencjał Bałtyku szacowany jest na 85 GW, co stanowi dwukrotność wszystkich w tej chwili zainstalowanych mocy w Polsce.
Zgodnie z rządową polityką energetyczną, moc morskich elektrowni wiatrowych w Polsce ma wzrosnąć do 5,9 GW w 2030 roku i 11 GW w 2040 roku. Baltic Power to pierwszy, ale nie jedyny projekt ORLEN w tym obszarze – koncern ma już koncesje na budowę kolejnych trzech farm.