Rusztowania i siatki przy Zamku Królewskim w Chęcinach. Ruszyły prace zabezpieczające mury warowni

2 godzin temu

Zamek Królewski w Chęcinach, będący jednym z najważniejszych zabytków regionu świętokrzyskiego, po raz kolejny przechodzi renowację. Przy murach warowni pojawiły się już rusztowania i siatki ochronne, ale turyści mogą bez przeszkód kontynuować zwiedzanie zamku. Łączny koszt inwestycji wynosi blisko 2,4 mln złotych, z czego aż 98 procent pokryje pozyskane przez władze Gminy Chęciny dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

98 procent kosztów pokryje rządowe dofinansowanie

Zadanie, obejmujące renowację i zabezpieczenie murów, zrealizuje firma Renewal Art Sp. z o.o. z Daleszyc, która została wyłoniona w drodze przetargu. 4 września, burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, podpisał umowę z wykonawcą, a prace mają potrwać trzynaście miesięcy od tej daty. Zakres robót obejmuje m.in. naprawę korony murów, uzupełnienie ubytków w zaprawach, likwidację deformacji w murach kamiennych oraz usunięcie nalotów wapiennych i mikroorganizmów. Dodatkowo planowane jest wzmocnienie strukturalne murów poprzez wymianę fragmentów wcześniejszych zabezpieczeń oraz konserwacja wieży zachodniej i baszty wschodniej zamku. Aby zabezpieczyć i odnowić strukturę murów historycznej warowni, Gmina Chęciny pozyskała 98 procent dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Warownia pozostaje otwarta dla turystów

Trzeba przyznać, iż Zamek Królewski w Chęcinach to prawdziwa perła na mapie turystycznej naszego regionu i duma zarówno Gminy Chęciny, jak i całego województwa. Wymaga on jednak stałej troski i konserwacji, aby przetrwał kolejne stulecia. – Cieszymy się, iż udało nam się pozyskać tak znaczące dofinansowanie, za pomocą którego możemy przeprowadzić prace niezbędne do zabezpieczenia murów zamku. Choć już teraz widać rusztowania i siatki zabezpieczające, warownia pozostaje otwarta dla zwiedzających, a wykonawca zobowiązał się prowadzić prace w sposób, który w minimalnym stopniu wpłynie na ruch turystyczny. Większe utrudnienia mogą pojawić się jedynie na etapie odnawiania zamkowej wieży zachodniej i baszty wschodniej – prognozuje burmistrz Robert Jaworski.

Wielka renowacja zamkowych murów

Zakres zaplanowanych prac jest kompleksowy i zakłada usunięcie uszkodzeń, które zagrażają trwałości murów. W szczególności skupi się na wzmocnieniu górnych partii murów, które są najbardziej narażone na działanie warunków atmosferycznych. Oprócz naprawy uszkodzonych fragmentów murów, wykonawca przeprowadzi również działania konserwacyjne mające na celu zapobieganie rozwojowi mikroorganizmów, takich jak glony, czy porosty.

Warto przypomnieć, iż to nie pierwszy raz, kiedy Zamek Królewski w Chęcinach poddawany jest renowacji. W latach 2021 i 2022 przeprowadzono prace, które objęły przypory i fragmenty murów obwodowych. Były to działania o wartości ponad 250 tysięcy złotych, z czego znaczna część środków pochodziła z funduszy zewnętrznych. Wówczas priorytetem było wzmocnienie konstrukcji zamku i ochrona murów przed destrukcyjnym wpływem pogody.

Renowacja zamkowych murów, która właśnie się rozpoczęła, to kolejny istotny krok w dbałości o tę niezwykłą historyczną warownię. Dzięki podjętym teraz działaniom Zamek Królewski w Chęcinach będzie mógł cieszyć oko turystów przez kolejne pokolenia.

Idź do oryginalnego materiału