Kluczowy etap budowy morskich farm wiatrowych
Rozpoczęły się przygotowania do wykonania przewiertu, który umożliwi połączenie morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 z lądową infrastrukturą energetyczną. Inwestycja jest realizowana przez Polenergię (we współpracy z Equinorem) i została wsparta 750 mln zł przez BGK. Obie farmy powstaną w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości 37 km i 22 km od linii brzegowej. Energia elektryczna produkowana na morzu będzie przesyłana kablami do lądowej stacji elektroenergetycznej, skąd trafi do krajowej sieci przesyłowej.
Miejsce wyprowadzenia kabli na ląd, tzw. landfall, wyznaczono w miejscowości Lędowo, na zachód od Ustki. Wybór tej lokalizacji poprzedziły szczegółowe badania inżynieryjne i środowiskowe. Analizowano m.in. ekosystem morski i lądowy, stabilność gruntu oraz możliwość zastosowania metody przewiertu HDD, aby uniknąć negatywnego wpływu na otoczenie.
Przewiert na głębokości 40 metrów
Przewierty rozpoczną się w połowie marca 2025 roku i potrwają do września 2025 roku. Będą prowadzone na zachód od wejścia na plażę nr 37 w Lędowie. Energia popłynie czterema liniami kablowymi, z których każda wymaga oddzielnego przewiertu. Maksymalna długość pojedynczego przewiertu to 1,5 km, a jego głębokość wyniesie około 40 metrów. Średnica tuneli, którymi poprowadzone zostaną kable, będzie miała około 900 mm.
Kable wyjdą na ląd w odległości 160 metrów od linii brzegowej, tuż za granicą pasa technicznego. Dzięki temu uniknie się prac ziemnych na samej plaży i zachowane zostaną walory krajobrazowe regionu.
Jak podkreśla Marta Porzuczek, Dyrektorka Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Grupie Polenergia:
Wszystkie prace budowlane zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zminimalizować potencjalne utrudnienia. Plaża będzie dostępna dla mieszkańców i turystów przez większość czasu, gdy będą prowadzone prace podziemne.
![](https://enerad.pl/wp-content/uploads/przewierty-pod-baltyk-2-i-3-1.webp)
Jak będą przebiegały prace?
Metoda HDD (Horizontal Directional Drilling) to nowoczesna technika wykonywania horyzontalnych przewiertów kierunkowych pod powierzchnią ziemi. Pozwala na układanie kabli bez konieczności prowadzenia wykopów, co ogranicza ingerencję w środowisko naturalne. Proces ten składa się z kilku etapów:
- Wiercenie pilotażowe – dzięki specjalnej głowicy wiertniczej tworzy się początkowy otwór na zaplanowanej głębokości.
- Poszerzanie otworu – średnica przewiertu stopniowo zwiększa się, aby umożliwić przeciągnięcie rury ochronnej i kabli.
- Instalacja rury osłonowej – w tunelu umieszczana jest specjalna rura, która chroni kable przed uszkodzeniami i wpływem czynników zewnętrznych.
- Przeciągnięcie kabli – finalny etap, w którym kable energetyczne zostają wciągnięte przez przygotowane przepusty.
Za realizację tego etapu inwestycji odpowiada firma Hanab, specjalizująca się w technologiach bezwykopowych.
Minimalny wpływ na środowisko i otoczenie
Cała inwestycja została zaprojektowana w taki sposób, aby ograniczyć jej wpływ na środowisko i mieszkańców. Przewierty będą wykonywane pod ziemią, co oznacza, iż plaża pozostanie dostępna dla turystów i mieszkańców przez cały czas prac.
Hałas generowany przez jednostki pływające podczas budowy części morskiej nie będzie przekraczał poziomu typowego dla innych statków i łodzi operujących na Bałtyku. Z kolei w trakcie budowy na lądzie dźwięki emitowane przez maszyny i pojazdy budowlane zostaną ograniczone do minimum i będą występować wyłącznie lokalnie oraz w określonych przedziałach czasowych.
Trasa kabli i termin oddania inwestycji
Po wyjściu na ląd w Lędowie kable zostaną poprowadzone pod ziemią przez miejscowości Lędowo, Pęplino i Duninowo w Gminie Ustka, a następnie Bruskowo Wielkie, Bruskowo Małe i Wielichowo w Gminie Redzikowo. Trasa kablowa o długości 14 km zakończy się w stacji elektroenergetycznej Polskich Sieci Elektroenergetycznych w Wierzbięcinie.
Podziemny przebieg infrastruktury przyłączeniowej pozwoli na zachowanie naturalnego krajobrazu oraz uniknięcie kolizji z innymi elementami infrastruktury drogowej i turystycznej.
Elektrownie wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 będą miały łączną moc 1 440 MW. Pierwsza energia elektryczna popłynie do sieci w 2027 roku, a pełna eksploatacja komercyjna rozpocznie się w 2028 roku. Dzięki tej inwestycji Polska zwiększy udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w swoim miksie energetycznym, co wpisuje się w krajowe i unijne cele związane z transformacją energetyczną.