Rusza strategiczna debata o przyszłości energetyki wiatrowej. Konferencja PSEW2025 w czerwcu

enerad.pl 6 dni temu

Polska gospodarka potrzebuje taniej i zielonej energii

Polska stoi dziś przed historyczną szansą, by nie tylko gonić europejską czołówkę, ale także współtworzyć przemysł wiatrowy dla całego kontynentu. Jak podkreślił Michał Jaros, wiceminister rozwoju i technologii, bez dostępu do taniej i zielonej energii rozwój polskiej gospodarki będzie niemożliwy.

Nie będziemy rozwijać polskiej gospodarki, jeżeli nie będziemy mieli dostępu do taniej i zielonej energii. To jest najważniejsze – podkreślił Jaros podczas premiery strategii rozwoju polskiego przemysłu morskich farm wiatrowych.

Przygotowany przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) i Fundację Wind Industry Hub dokument strategiczny jasno wskazuje, iż Polska dysponuje niezbędnymi zasobami i kompetencjami, by zbudować silny, krajowy łańcuch wartości wokół energetyki wiatrowej – zarówno lądowej, jak i morskiej.

300 miliardów złotych inwestycji do 2040 roku

Skala planowanych inwestycji w morskie farmy wiatrowe sięga 300 mld złotych do 2040 roku, co czyni ten program największym projektem transformacji energetycznej w historii Polski. Do tego należy doliczyć kolejne miliardy złotych przeznaczone na rozwój lądowej energetyki wiatrowej.

Mówimy o impulsie rozwojowym, który może nie tylko unowocześnić polską gospodarkę, ale też zapewnić jej konkurencyjność na dekady, obniżyć rachunki za prąd oraz stworzyć tysiące miejsc pracy w branżach przyszłości – zaznaczył Janusz Gajowiecki, prezes PSEW.

Zdaniem ekspertów, to właśnie rozwój odnawialnych źródeł energii może stać się fundamentem europejskiego przemysłu i gwarancją bezpieczeństwa energetycznego całej Unii Europejskiej.

PSEW2025 – kluczowa debata o energetycznej przyszłości Polski i Europy

Tegoroczna, jubileuszowa 20. Konferencja PSEW2025 w Świnoujściu będzie miejscem rozmów o najważniejszych regulacjach, narzędziach i strategiach wspierających rozwój energetyki wiatrowej. Wśród zaproszonych gości znajdą się czołowi decydenci i eksperci, m.in.:

  • Jerzy Buzek – przewodniczący zespołu doradczego ds. bezpieczeństwa energetycznego przy polskiej prezydencji w UE,
  • Miłosz Motyka – wiceminister klimatu i środowiska,
  • Grzegorz Onichimowski – prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE),
  • Piotr Otawski – dyrektor generalny Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ),
  • Giles Dickson – CEO WindEurope.

Wydarzenie nie tylko podsumuje aktualne wyzwania sektora OZE, ale również wyznaczy kierunki dla dalszego rozwoju i integracji polskiej energetyki z europejskim rynkiem. Jak podkreślają organizatorzy, to strategiczna platforma dialogu o odpowiedzialności Polski za bezpieczeństwo energetyczne i solidarność w ramach Unii Europejskiej.

Zobacz również:

  • PSEW: W 2025 roku każde dodatkowe 1 GW wiatraków obniżyłoby cenę prądu o 9 zł/MWh
  • Branża wiatrowa odpowiada premierowi: gotowa strategia i miliardy w grze
  • Ustawa wiatrakowa przyjęta przez rząd. Z wiatru przybędzie 6 GW do 2030 roku
  • Orlen kupuje trzy duże farmy wiatrowe. To jedna z największych transakcji na polskim rynku OZE

Źródło: PSEW

Idź do oryginalnego materiału